Národní kolo soutěže Stockholm Junior Water Prize 2023 vyhráli studentka a student z Jihlavy

Druhý ročník národního kola celosvětové soutěže Stockholm Junior Water Prize vyhráli Lenka Lemberková z Gymnázia Jihlava a Adam Kejda z OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava. Odborná porota ocenila jejich práci, ve které se zaměřili na vzdělávací program pro žáky v podobě únikové hry. Výherci v národním kole získali 25 000 korun, pamětní diplom a hrazenou cestu do Stockholmu, kde proběhne na konci srpna finálové mezinárodní kolo soutěže v rámci Světového týdne vody.

Práce Nature under the lupe zaujala odbornou porotu svou originální myšlenkou. „Unikátní bylo především to, že mládež bude vzdělávat mládež, udržitelnost bude spočívat v tom, že starší kolegové ukážou něco mladším a že jde o učení zábavou, jak doporučoval už Komenský,“ uvedla porotkyně Magdalena Daria Vaverková z Ústavu aplikované a krajinné ekologie AF MENDELU.

Stockholm Junior Water Prize (SJWP) je mezinárodní projekt, který spojuje středoškolské studenty se zájmem o vodu a udržitelnost. Každý rok tisíce studentů z více jak třiceti zemí světa soutěží o nejlepší práci, která přímo či nepřímo souvisí s vodou. Česká republika se soutěže účastní od roku 2022, koordinátorem národního kola je Mendelova univerzita v Brně. Vítěz národního kola reprezentuje svůj projekt, školu i Českou republiku v mezinárodním kole ve Stockholmu. Tam práce posuzuje porota složená z mezinárodních odborníků. Cenu vítěznému studentovi nebo týmu studentů předává patronka ceny, švédská korunní princezna Viktorie.

Zdroj: O projektu – Stockholm Junior Water Prizetisk Tisknout   ↑ Nahoru