Do Prahy za oplácanou kráskou, módou prvních dam a hrdiny heydrichiády

Tradiční dějepisná exkurze druhých ročníků do hlavního města byla pro letošní školní rok přesunuta do podzimního termínu. Důvodem totiž byly dvě zajímavé výstavy v Národním muzeu.

Ve čtvrtek 2. 11. 2023 do Prahy vyrazila třída 2. OA z Obchodní akademie. Po bezproblémové cestě studenti nejprve navštívili budovu Národního muzea na Václavském náměstí. Jejich cílem zde byla výstava Nejstarší šperky a ozdoby těla, jejímž zlatým hřebem je originál pravěké sošky Věstonické venuše. Poté se žáci přesunuli podzemní chodbou do tzv. Nové budovy muzea, kde zhlédli výstavu První dámy – móda a styl. Zde si kromě prohlídky šatů manželek československých a českých prezidentů mohli vyzkoušet i dobové módní doplňky (viz přiložené fotografie) a díky počítačové technice pořídit retrosnímek s některým z prezidentů.

Druhou částí exkurze potom byla prohlídka Národního památníku hrdinů heydrichiády v Resslově ulici, který tvoří především krypta pod kostelem sv. Cyrila a Metoděje. Zde se 21 nocí ukrývalo sedm parašutistů po atentátu na Reinharda Heydricha, kteří zde 18. června 1942 svedli svůj poslední boj.tisk Tisknout   ↑ Nahoru