Betlémy na DM

Paní vychovatelky společně s děvčaty z domova mládeže po dobu adventu pro nás připravily podívanou ve vestibulu naší školy na několik druhů lidových betlémů, kde nechybí pastýři, orientální Tři králové přinášející dary a různá zvířátka. Vystavené betlémy si můžete prohlédnou do středy 20.12.2023.

Pokud by vás lákal betlém o něco větší, navštivte o vánočních prázdninách město Jindřichův Hradec, kde se ukrývá světový skvost – největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán i v Guinessově knize rekordů. Vánoční náladu vám určitě zpříjemní i návštěva Třeště-města betlémů, kde například od 26.12. do 2.2.2024 bude probíhat Betlémská cesta, během níž mohou lidé navštívit místní betlémáře. Současníci, stejně jako jejich pradědové, každý rok otevřou domovy, garáže nebo dílny a vystaví v nich unikátní betlémy, které rok co rok obdivují návštěvníci z celé republiky.

Betlém – doslova „dům chleba“, je významné křesťanské poutní místo a město. Podle evangelií se zde narodil Ježíš Kristus, proto má toto místo veliký křesťanský význam. Betlémy jsou v některých rodinách považovány za cenné rodinné dědictví, které se dědí z generace na generaci.

Tradici vánočních betlémů založil v roce 1223 Svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši.

Toto symbolické zobrazení narození Ježíše Krista bylo postupně výrazně formováno lidovým vnímáním, mělo mnoho podob a stalo se nejrozšířenějším vánočním zvykem.                                                                       tisk Tisknout   ↑ Nahoru