Skutek roku 2019: Trophée Mille, ceny v rukou vítězů, video

V letošním roce toto prestižní ocenění získala naše škola za významný podíl na organizaci prvního ročníku Národní kola Trophée Mille Česká republika, který se konal 16. listopadu 2019 v jihlavském nákupním centru City park. Po třech letech se tak zase OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava navrátila mezi oceněné organizace, kdy v roce 2016 slavila úspěch s organizací jedinečné soutěže oděvářů, kadeřníků a kosmetiček Mladý módní tvůrce.

Cena v podobě kovaného šneka, která náleží všem vítězům krajské ankety Skutek roku, je už u svých letošních držitelů. Radní Kraje Vysočina a politik Projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21 Martin Hyský navštívil v uplynulých dnech všechny oceněné, aby jim osobně předal kovanou plastiku, diplom i šek na 20 tisíc korun. „Každý rok připravujeme pro vítěze společenský večer v atraktivním prostředí kulturních památek a jiných zajímavých objektů jako poděkování za jejich obětavou a prospěšnou práci pro ostatní. Letošní jaro je plné změn, a tak jsme i my museli najít jiný způsob předání cen. Nakonec jsem rád, že jsem všechny oceněné měl možnost poznat a popovídat si s nimi na jejich domácí půdě,“ podělil se o dojmy radní Martin Hyský. Ocenění Skutek roku udělil Kraj Vysočina už po jedenácté.

Video z oceněné akce:

Zdroj: Kraj Vysočina


Kadeřnický kurz pro odsouzené pokračuje, závěrečné zkoušky je čekají v září

Obchodní akademie, Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Střední odborná škola služeb a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Jihlava realizuje od poloviny února letošního roku výuku v kurzu Kadeřník pro pět odsouzených z Věznice Světlá nad Sázavou. Z důvodu pandemie COVID-19 byl kurz na více než dva měsíce přerušen, ale od konce května už běží zase naplno. Na konci června mohla pětice odsouzených žen navštívit kadeřnické studio jihlavské střední školy, kde si vyzkoušely práci s profesionálními přístroji a kadeřnickým vybavením, které budou používat u závěrečných zkoušek letos v září. Výuku odsouzených zajišťuje pět odborných učitelek ať už přímo ve věznici ve Světlé nad Sázavou nebo ve školním praktickém studiu v Jihlavě. Budoucí kadeřnice mají v tuto chvíli za sebou už 170 výukových hodin.
 
Hlavním cílem kurzu je zvýšit uplatnění odsouzených žen na trhu práce po propuštění z výkonu trestu. Náklady spojené s rekvalifikací hradí Úřad práce ČR, organizačně se na realizaci kurzu podílel Úřad práce Havlíčkův Brod. „Kraj Vysočina zakoupil pro výuku potřebné materiální vybavení, a to kufříky s profesionálními kadeřnickými pomůckami, fény, kulmy a další vybavení, vše v celkové hodnotě více než 60 tisíc korun," říká vedoucí odboru sekretariátu hejtmana Ivana Šteklová. Věznice Světlá nad Sázavou ve svých prostorech připravila učebnu a zajistila podmínky ke studiu. Právě probíhající kadeřnický kurz navazuje na úspěšnou spolupráci z minulých let, kdy několik vybraných odsouzených žen ze světelské věznice absolvovalo rekvalifikační kurz v oboru kuchař-číšník.

Zdroj: Kraj Vysočina
foto foto foto Projekt C4PE opět běží..

Po pětiměsíční vynucené pauze, ve které partnerská rakouská škola řešila financování projektu, se opět rozběhly přípravné aktivity odložené podzimní schůzky (2019) ve Zwettlu. Formou dvou videokonferencí byly řešeny současné možnosti rakouských partnerů a program odložené schůzky ve Zwettlu. Těsně před uzavřením škol v důsledku šíření pandemie se podařilo jihlavskému týmu dvou učitelů a pěti studentek OA vycestovat do Rakouska a navštívit region Waldviertel. Program schůzky zahrnoval prohlídku pamětihodností Zwettlu, návštěvu městského muzea a návštěvu partnerské ekonomické školy  HAK Zwettl.  Podstatnou část pak obstaraly exkurze do významných firem a rekreačních zařízení regionu. Jihlavský  tým se seznámil s produkcí, řízením, ekonomickým zázemím a formami propagace  pivovaru Zwettler a firmy Sonnentor, světoznámým výrobcem přírodních bylinných čajů. Za slunného dne byla navštívena přehradní nádrž se zámkem Ottenstein, která slouží k rekreaci v regionu, spojená i s průzkumem práce vodní elektrárny. Závěr dne byl věnován návštěvě vzdělávacího ekologického střediska Sonnenwelt. Poslední den pobytu připravil rakouský tým ve škole hostům vědomostní kvíz o navštívených místech.
Partnerská schůzka splnila svůj účel - dát podněty pro další práci  české fiktivní cestovní kanceláři OA Highlands při obchodní akademii. V jednání vedoucích obou stran se diskutovala možnost zájezdu škol na vánoční trhy obou měst a 3. partnerská schůzka, při níž rakouští studenti  na podzim prozkoumají Třebíč a okolí. Všichni účastníci si osvěžili svoji komunikaci v angličtině a upevnili přátelské vztahy z jihlavské schůzky v červnu 2019.
Průběh schůzky byl zdokumentován ppt prezentací a videozáznamem z pobytu.
Mgr. Pavel Vlček, OA

Fotogalerie: ZDE


foto Cizí strávníci od 1.7.2020

Od 1.7.2020 již mohou navštěvovat školní jídelnu Karoliny Světlé 2 i cizí strávníci. Objednávky umožněny přes internet.

https://jidelna.ozs-ji.cz/karolina/login


Naše škola patří mezi oceněné v dalším ročníku krajské ankety Skutek roku

V roce 2020 vyhlásilo Zastupitelstvo Kraje Vysočina už jedenáctý ročník ankety Skutek roku. Veřejnost měla možnost nominovat aktivity, které v roce 2019 nejvíce přispěly k rozvoji regionu. O počinech fyzických osob hlasovala v průběhu března široká veřejnost, vítězné projekty právnických osob vybírala odborná porota. „Kraj Vysočina našel vlastní cestu, jak upozornit na dobrovolnickou práci pro druhé a poděkovat těm, kteří ji dělají. Toto ocenění je součástí systematické podpory rozvoje místní Agendy 21 v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina,“ uvedl politik Projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21 a radní Kraje Vysočina Martin Hyský.

V letošním roce toto prestižní ocenění získala naše škola za významný podíl na organizaci prvního ročníku Národní kola Trophée Mille Česká republika, který se konal 16. listopadu 2019 v jihlavském nákupním centru City park. Po třech letech se tak zase OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava navrátila mezi oceněné organizace, kdy v roce 2016 slavila úspěch s organizací jedinečné soutěže oděvářů, kadeřníků a kosmetiček Mladý módní tvůrce.

Z nominačního formuláře 2019:

Trophée Mille Česká republika je gastronomická soutěž, během níž je veřejnost vítána v roli pozorovatelů. Nic neprobíhalo za zavřenými dveřmi. Veřejnost tak viděla všechny pracovní postupy soutěžních týmů i hodnocení poroty. Osm dvoučlenných týmů ze středních hotelových škol z celé republiky ukázalo, jak dobře umí vařit a vykouzlilo nejen oku lahodící hlavní chod a moučník, které se musely skládat z králičího hřbetu, brambor, farmářského tvarohu a medu z Vysočiny. Přímo v pasáži Cityparku vznikla čtyři plnohodnotná kuchařská studia zapůjčená a sestavená profesionální firmou Intergast, a tak se kolemjdoucí mohli budoucím profesionálním kuchařům dívat pod ruce. Nestranným pozorovatelem a také rádcem pak byl sám prezident soutěže Philippe Mille. Právě šéfkuchař a majitel dvou michelinských hvězd Philippe Mille se jako první přidal ke gratulantům při výsledném hodnocení družstev i celé soutěže Trophée Mille ČR 2019.

Výsledky ankety Skutek roku 2019 – oblast právnické osoby:

Sociálně-zdravotní oblast
Sdílení, o. p. s. – Organizace akce „Běh na podporu hospicové péče v Telči“.

Životní prostředí
Klára Černá, Bezobalový obchod – Provoz obchodu, který nabízí zboží na váhu do vlastních nádob.

Poradenství, osvěta, vzdělávání
OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava – Organizace celodenního programu kuchařské soutěže

Volný čas dětí a mládeže
Rada dětí a mládeže Kraje Vysočina – Pořádání volnočasových aktivit pro děti a mládež v okresních městech Kraje Vysočina.

Zdroj: Tisková zpráva Kraje Vysočina: ZDE

Nominace OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava: ZDE

Kovaní šneci za skutky roku už jsou v rukou vítězů (Tisková zpráva Kraje): ZDE


Informace k přijímacímu řízení 2020

Kompletní informace: ZDE
Jednotná přijímací zkouška 2020

Časový rozvrh konání testů jednotné přijímací zkoušky:

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydalo zkušební schéma, kterým se určuje časový rozvrh konání testů jednotné přijímací zkoušky v rámci 1. kola přijímacího řízení.
V souvislosti s mimořádnými opatřeními při šíření onemocnění covid-19 byl termín konání testů jednotné přijímací zkoušky stanoven na 8. června 2020 pro čtyřleté obory vzdělání (včetně nástavbových studií) a 9. června pro víceletá gymnázia. Náhradní termín zkoušky pro všechny typy oborů se uskuteční 23. června 2020. Časový rozvrh konání testů z českého jazyka a literatury a z matematiky naleznete v níže přiloženém odkazu.

Zkušební schéma

Na základě § 6 zákona č. 135/2020 Sb., o zvláštních pravidlech pro přijímání k některým druhům vzdělávání a k jejich ukončování ve školním roce 2019/2020, ve znění pozdějších předpisů, se jednotná přijímací zkouška koná ve školním roce 2019/2020 pouze v jednom termínu. Uchazeč bude konat jednotnou přijímací zkoušku na škole, kterou uvedl na přihlášce v prvním pořadí (v případě, že na přihlášce na prvním místě neuvedl žádnou školu nebo uvedl školu, na které se hlásí do učebního oboru, bude konat zkoušku na škole uvedené ve druhém pořadí).

Více informací: ZDE
Vyhlášky a metodiky MŠMT v plném znění: ZDE


Pokyny pro ubytované žáky od 11.5.2020

bližší informace: ZDE
Pokyny pro žáky k výuce od 11.5.2020:

bližší informace: ZDE
MOŽNOST VYZVEDNUTÍ OSOBNÍCH VĚCÍ Z DOMOVA MLÁDEŽE

vedení školy umožní vyzvednutí osobních věcí z domova mládeže na základě Vaší domluvy s vedoucí vychovatelkou. Harmonogram bude zcela v kompetenci školy, přesný termín a bližší pravidla Vám telefonicky předá vedoucí domova mládeže, paní Marie Kourková na telefonním čísle 567 587 422 a to v časech k tomu určených:

Čas na telefonickou domluvu s vedoucí DM:

14.4. - DO 13 hod.
15.4. - 7-14 hod.
20.4. - 7-14 hod.
21.4. - 7-14 hod.
E-mailová schránka a instalace Microsoft Office pro všechny žáky!:

Všichni žáci školy mají možnost si do vlastního počítače nainstalovat plnou verzi Microsoft Office (Word, Excel,...)
Postup je následující: Na stránkách školy klikněte na pravé straně na "OFFICE 365". Do přihlašovacího okna dáte Vaše uživatelské jméno, kterým se hlásíte do školních počítačů v učebnách. Jen je třeba doplnit @ozs-ji.cz. Např. tedy j.prijmeni@ozs-ji.cz. Svá hesla všichni znáte, běžně je používáte k přihlášení do PC ve školní učebně. Na pravé straně po přihlášení je pak odkaz "Nainstalujte si Office". Instalátor Vás již provede.
Dále Vám byla zřízena E-mailová schránka, kterou můžete používat pro komunikaci s učitelem. Opět přihlášení na stránkách školy "OFFICE 365" a následně Outlook (první dlaždice)
foto foto foto foto Pokyny pro žáky školy k výuce

Pokyny pro výuku na OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava
16. 3. 2020


S účinností ode dne 11. března 2020 se zakazuje osobní přítomnost žáků a studentů na základním, středním a vyšším odborném vzdělávání ve školách a školských zařízeních podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů.


Vyučování bude pokračovat jinou formou – výukou na dálku a s použitím elektronických nástrojů komunikace:

•    Ke vzdělávání na dálku využijeme zejména webové prostředí systému "Bakaláři", aplikaci Teams (Office 365), Moodle, e-mail a sociální sítě,
•    vybrané výukové materiály, odkazy na zdroje a úkoly pro žáky budou vkládány do těchto aplikací jednotlivými vyučujícími, kteří zodpovídají za obsah,
•    každý žák je povinen každý den se do aplikace přihlásit a plnit zadávané úkoly,
•    plnění úkolů bude vyučujícími zahrnuto do výsledné klasifikace 2. pololetí 2019/2020,
•    společné informace a pokyny budou zveřejňovány na webu školy (www.ozs-ji.cz).


Pokud své přístupové heslo do „Bakalářů“ nemáte k dispozici, popř. máte jiný problém s přihlášením do aplikace „Bakaláři“, kontaktujte svého třídního učitele.


Děkuji všem za spolupráci a zvládnutí této mimořádné situace.

Libor Fasora, ředitel školy

VYJÁDŘENÍ CERMAT KE ZKOUŠKÁM

Zasíláme aktuálně platné vyjádření ze systému CERMAT, které řeší termíny a pokyny kpřijímacím a maturitním zkouškám:

Harmonogram jednotné přijímací zkoušky a maturitní zkoušky je v současné době nezměněn.

V případě změny budou aktuální informace zveřejněny na webu MŠMT a CZVV

Prosím, sledujte další informace na webu školy, popř. na stránce www.novamaturita.cz. O novinkách budeme informovat www.ozs-ji.cz.

Mgr. Libor Fasora, ředitel školy
 


Nová informace pro ubytované žáky – ZMĚNA

V závislosti na předpokladu dalších razantních preventivních opatřeních, které vydává Vláda České republiky, SE RUŠÍ možnost vyzvednutí si věcí na Domově mládeže K. Světlé, Jihlava ve stanovených termínech.

Všem ubytovaným bude vstup do objektu OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava zcela zakázán. Prosím sledujte informace na webu školy. Zákaz vstupu tímto platí pro všechny žáky školy, vzhledem k již dříve vyhlášeným Mimořádným opatřením ze dne 10. 3. 2020 a vzhledem k vyhlášenému nouzovému stavu.

Další informace bude mít v pondělí vedoucí vychovatelka domova mládeže paní Marie Kourková (tel.: 567 587 422).

Děkuji za pochopení i přesné dodržování instrukcí. 
Mgr. Libor Fasora, ředitel školy, v.r.

Povinná karanténa platí pro Čechy vracející se z 15 států. Včetně Německa a Rakouska!

Vláda v pátek rozšířila povinnou karanténu pro občany vracející se z rizikových zemí, ze kterých dříve vyhlásila zákaz vstupu cizincům do Česka. V rizikových oblastech se nyní nachází 205 000 lidí. Opatření vstoupí v platnost od soboty. Za rizikové oblasti vláda vedle Číny, Jižní Koreje, Íránu a Itálie označila rovněž Španělsko, Rakousko, Německo, Norsko, Švédsko, Francii, Belgii, Nizozemsko, Dánsko, Velkou Británii a Švýcarsko. Češi vracející se z rizikových zemí a cizinci, kteří mají povolení k trvalému pobytu, budou po návratu z těchto zemí v karanténě. Cizinci mohou do ČR zamířit pouze ze zemí, které nejsou rizikové.

Více podrobností: ZDE a ZDE

Vyjádření zřizovatele školy:

POVINNÁ karanténa platí pro všechny, kteří se do ČR vrací od pátečních (13. 3. 2020) 12:00 hodin ze všech 15 rizikových oblastí: Čína, Jižní Korea, Írán z evropských států Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie, Velká Británie, Norsko, Dánsko a Francie (upozornění: v čase se tento seznam může měnit, zda se vracíte z rizikové oblasti, ověřte na https://koronavirus.mzcr.cz/staty-sveta-s-vysokym-rizikem-prenosu-nakazy/).
 Ti, kteří se vrátili z kterékoli ze jmenovaných zemí, musí zůstat automaticky ve dvoutýdenní karanténě. Po návratu domů tyto osoby musí telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře, který jim vystaví eNeschopenku. Během karantény je žádoucí zajistit si prostřednictvím známých nebo jinak z domova nákup a doručení potravin. V žádném případě po návratu, a to ani po cestě od hranic, nenavštěvujte žádné veřejné prostory s pravděpodobnou kumulací osob, ideálně už po cestě se chraňte alespoň improvizovanou rouškou!
Podle hejtmana Kraje Vysočina jde o mimořádné opatření, které bude účinné pouze tehdy, pokud bude dodržováno všemi, kteří se vrací z vyjmenovaných oblastí. Apelujeme na všechny spoluobčany vracející se z výše uvedených destinací, aby se chovali uvážlivě a zodpovědně. Jedině tak máme šanci šíření závažné infekce bránit.

Informace pro ubytované žáky na DM K. Světlé 2 - !! POZOR ZMĚNA !!

Ubytovaní žáci budou mít možnost vyzvednout si své věci, které mají na pokojích Domova mládeže, Karoliny Světlé 2, Jihlava, v těchto termínech:
  • v pondělí 16. 3. 2020 od 7.00 do 16.00 hod
  • v úterý 17. 3. 2020 od 7.00 do 13.00 hod
Ubytovaným žákům bude přístup na pokoj umožněn pouze na nezbytně nutnou dobu. Počet žáků vpouštěných v daném čase na domov mládeže bude regulován v souladu s aktuálními mimořádnými opatřeními. Ubytovaní žáci Regionální fotbalové akademie budou o konkrétním harmonogramu informováni během pondělí prostřednictvím svých trenérů. Další podrobnosti řeší vedoucí vychovatelka DM  Marie Kourková (567 587 422, marie.kourkova@ozs-ji.cz).
Zrušení výuky od 11. 3. 2020 do odvolání

Kraj Vysočina reaguje na mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví, které nařízením ruší od středy 11. 3. 2020 do odvolání výuku základních, středních a vyšších odborných škol. Jedinou výjimkou jsou mateřské školy, jejichž režim zůstává nezměněn. Od dnešních 18:00 hodin platí také zákaz pořádání akcí s účastí nad 100 osob.
Doporučujeme sledovat webové stránky příslušných ústředních správných orgánů. Více informací na webu školy i zřizovatele středních škol (kr-vysocina.cz)!
Více informací: ZDE
Mimořádné opatření MZ ze dne 6. 3. 2020

Na základě pokynu hejtmana Kraje Vysočina, MUDr. Jiřího Běhounka, si Vás dovoluji informovat o Mimořádném opatření Ministerstva zdravotnictví z dnešního dne, kterým se nařizuje všem osobám s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Italské republiky do České republiky, se nařizuje, aby bezprostředně po návratu do České republiky oznámily tuto skutečnost, a to telefonicky nebo jiným vzdáleným přístupem, svému registrujícímu poskytovateli zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické lékařství nebo praktické lékařství pro děti a dorost, nebo nemají-li registrujícího poskytovatele, pak jakémukoli poskytovateli v oboru všeobecné praktické lékařství nebo praktické lékařství pro děti a dorost.
Všem poskytovatelům zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické lékařství nebo praktické lékařství pro děti a dorost se nařizuje, aby u osob s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Italské republiky do České republiky, rozhodli o karanténě podle § 2 odst. 7 písm. a) zákona č. 258/2000 Sb. v délce 14 dnů.
Informace Kraje Vysočina k výskytu COVID-19

Dnes v odpoledních hodinách byla na základě rozhodnutí hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka svolána koordinační schůzka k připravenosti Kraje Vysočina na možný výskyt nového typu chřipky. Schůzky se účastnili zástupci krajských složek IZS, ředitelé všech krajských nemocnic, radní kraje s gescí zřizovaných organizací a klíčoví partneři krizového řízení.

Pokyn hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka směrem ke všem krajským nemocnicím je velice konkrétní – opakovaně prověřit a aktivovat pandemické plány a spojení s klíčovými pracovišti. Ve stavu zvýšené pohotovosti je Nemocnice Jihlava resp. její infekční oddělení, které je nyní připraveno přijmout pacienty s diagnózou COVID-19. Záložní lůžkové kapacity infekčních oddělení jsou připraveny v krajských nemocnicích v Havlíčkově Brodě a Třebíči.

Střední školy zřizované Krajem Vysočina vnímají doporučení Kraje Vysočina omezit školní lyžařské výcviky i jiné cesty do rizikových oblastí, případně odložit tyto aktivity na jiný termín. Omezení výuky není v tuto chvíli na místě, školy budou věnovat ve větší míře pozornost hygieně. Případná další opatření budou přijímána s ohledem na aktuální stav. „Doporučujeme v zájmu bezpečnosti všech, aby rodiče žáků, kteří se vrací z rizikových oblastí, případně informovali o této skutečnosti vedení školy a při známkách změny zdravotního stavu zůstali preventivně doma. S ohledem na současnou situaci apelujeme na odpovědnost rodičů a všech občanů Kraje Vysočina. Nejen školy – mateřské, základní i střední ještě před začátkem jarních prázdnin dostanou informační materiál, který je určen rodičům všech dětí i obyvatelům kraje. V materiálu bude řečeno, jak v případě mimořádné situace postupovat,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Pokud jde o krajem zřizovaná sociální zařízení, je zatím rozsah preventivních opatření zahrnující např. i omezení návštěv, čistě v gesci ředitelů. Z pozice Kraje Vysočina není dán žádný pokyn k plošnému uzavírání těchto institucí, z preventivních důvodů je však rodinným příslušníkům a jiným návštěvám doporučeno, především pak v případě, že navštívili rizikovou oblast, návštěvu v domovech důchodců, LDN a dalších sociálních ústavech zvážit nebo ji raději odložit po celou dobu, kdy mají doporučenou individuální karanténu.

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek během dnešní koordinační schůzky seznámil přítomné s výstupem jednání Bezpečnostní rady státu vč. rozhodnutí o doporučení pořádat světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě bez diváků.

Důležitá informace: Pokud má občan podezření, že se novým virem nakazil, měl by zůstat doma a telefonicky se spojit se svým praktickým lékařem. Ten zhodnotí příznaky nemoci a vyžádá si informace o tom, zda pacient pobýval v ohnisku nákazy. Pak rozhodne o dalších krocích. Příznaky může občan konzultovat i s pracovníky infolinky Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina se sídlem v Jihlavě - informační linka pro občany: 567 564 551 (Po - Čt: 8:00 - 15:00, Pá: 8:00 - 14:30).

Zdroj: Kraj Vysočina

Kraj vydává informační leták pro veřejnost: ZDE


Další důležité informace pro občany jsou k dispozici na:

www stránkách Ministerstva zdravotnictví: ZDE
www stránkách Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina: ZDE


Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví


foto foto Soutěž Kuchař Vysočiny Junior 2020

Ve čtvrtek 5.3.2020 se v Havlíčkově Brodě uskutečnil 6. ročník soutěže mladých talentů kuchařského umění. Naši školu reprezentovali žáci 1. ročníku Eliška Horká a František Cakl. Soutěžními úkoly bylo připravit předkrm s použitím červené řepy a hlavní pokrm s kuřetem supreme. V konkurenci deseti týmů obsadila Eliška čtvrté místo v kategorii předkrmu a František třetí místo v kategorii hlavní chod, což vyústilo v nádherné třetí místo v celkovém hodnocení týmů! K úspěchu moc gratulujeme, děkujeme soutěžícím a jejich učitelům odborného výcviku za přípravu a přejeme hodně úspěchů v další práci.
foto foto foto Krajská soutěž středních zdravotnických škol v Třebíči

Dne 3. 3. 2020 jsme se zúčastnily II. ročníku krajské soutěže středních zdravotnických škol v Třebíči. Soutěž měla dvě části: vědomostní a praktickou. Ve vědomostní části jsme měly poznat zdravotnické historické předměty, otestovaly jsme si naše znalosti ze somatologie a ošetřovatelství a nakonec jsme vymýšlely synonyma k jednotlivým slovům např. lékař, lůžko, lahev, léky, lampa, atd… V praktické části jsme vázaly obvazy a stlaly lůžka. Nedovedete si ani představit, pod jakým je člověk stresem a tlakem, když se na něho dívá přísná porota, která hlídá každý váš krok, a k tomu ještě plno dalších zvědavců. Přesto, že se skoro celý náš tým vyměnil, protože původní členky onemocněly a vše jsme se učily na poslední chvíli, se nám podařilo vybojovat 1. místo.
Jana Šenkýřová 1PSA, Natálie Šalomonová 1PSB, Monika Havlíková 1PSB
foto foto Tradiční psychologická soutěž mezi zdravotnickými školy

Tradiční psychologická soutěž mezi zdravotnickými školy kraje proběhla jako vždy tradičně v březnovém týdnu (pondělí 2.3.2020) ve střední zdravotnické škole v Havlíčkově Brodě.

Letošní téma zpracovali a ve školním kole vyhráli (a školu tedy reprezentovali) tito žáci: Jan Synecký (ZA2.B) a Žaneta Píšová s Anetou Vlčkovou (3ZAB). Žáci bojovali statečně, leč byli zde lepší.

Vyhrála žákyně z Třebíče, která téma „ Můj velký sen“ zvládla na výbornou. Jejím velkým snem je být šťastná – zvládla kyberšikanu i svoji nadváhu.

K.Emmerová


foto Ты говоришь по-русски? Да, я хорошо говорю по-русски.

V pátek, 28. 02. 2020 se uskutečnila soutěž v konverzaci ruského jazyka.
Ráno se všech 12 účastníků sešlo v jazykové laboratoři Obchodní akademie, kde psali poslechový test. Po vyhodnocení testu soutěžící přicházeli po jednom, vylosovali si konverzační otázky a dva obrázky k popisu.
Výkony všech studentů byly vyrovnané, během celého odpoledne panovala přátelská atmosféra. Po sečtení bodů porota ve složení Mgr. Evy Siglerové a Mgr. Miroslavy Touschové, vyhlásila vítěze: Antonín Pokorný, Klotylda Sklenářová, Tereza Matějková, Lenka Sýkorová, kteří obdrželi diplomy a věcné ceny (reklamní předměty školy – ručník, tričko, taška).
Jednalo se o soutěžící ze tříd: 1.PV, 1.OB, 3.OA, 4.OA: Natálie Slabá, Eliška Ludmilová, Klotydla Sklenářová, Eliška Paulová, Antonín Pokorný, Marek Vokoun, Klára Vomlelová, Erika Sekničková, Tereza Matějková, Jiří Vetchý, Eliška Chmelařová, Lenka Sýkorová.
Děkujeme všem studentům, kteří se soutěže zúčastnili.
foto foto Hair Show Neratovice 20.2.2020

Letošní sezónu kadeřnických soutěží jsme zahájili v Neratovicích účastí na Hair Show 2020. Žáci třetího ročníku Eliška Švaříčková a Jiří Kiessling obsadili druhé, respektive třetí místo v kategorii Fantazijní účes inspirovaný „Hair Show Paris 2019“. K úspěchu gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy nejen jim, ale i jejich modelkám a paním učitelkám, které jim s přípravou účesů pomáhaly.
foto Primátorka Jihlavy navštívila Obchodní akademii

Ve středu 19. 2. 2020 navštívila naši školu absolventka oboru Obchodní akademie z roku 2004 a současná primátorka města Jihlavy, MgA. Karolína Koubová.
Z plánovaného dvouhodinového programu – beseda se studenty 3. ročníku, prohlídka školy a posezení s ředitelem školy Mgr. Liborem Fasorou a zástupcem ředitele Ing. Bohumírem Jelínkem – se stačil v plném rozsahu zrealizovat pouze první bod – beseda se studenty. Vzhledem k zajímavosti nastolených témat, četným dotazům studentů i pedagogů, návrhům žáků, jak by se co mělo dle jejich názoru v Jihlavě dělat, byla diskuze mnohem delší, než se původně plánovalo. Přispěly k tomu i fundované a přímé odpovědi paní primátorky. Přítomní se také dozvěděli informace týkající se koncepce rozvoje města Jihlavy v budoucích letech.
Další program pak pokračoval na pracovišti SOŠS, kde žáci učebního oboru kuchař – číšník připravili slavnostní oběd pro paní primátorku, vedení školy a vybrané studenty. I během oběda probíhala zajímavá neformální diskuze.
Závěrem bych chtěl poděkovat všem zúčastněným a rovněž těm, kteří akci připravili. Jsem přesvědčen, že návštěva primátorky města byla pro naše studenty jednoznačným přínosem.

Ing. Bohumír Jelínek

foto foto foto foto foto Školní kolo konverzační soutěže v německém jazyce

V úterý 18. 2. 2020 se uskutečnilo na OA školní kolo konverzační soutěže v německém jazyce. Akce se zúčastnilo celkem 9 studentů 1. a 2. ročníku obchodní akademie – Zuzana Marešová, Stanislav Poula, Tadeáš Beneš, Matyáš Holba, Tomáš Horský, Marek Janda, Lada Farková, Matěj Pěnkava a Veronika Tulisová. Soutěž byla zahájena poslechem na úrovni a poté pokračovala rozhovorem s komisí, kterou tvořily Mgr. Irena Burešová a Mgr. Šárka Nováková. Žáci si nejprve vylosovali 1 téma z každodenního života a na závěr popisovali obrázek.  Výkony jednotlivých studentů byly velmi vyrovnané, porota ocenila jejich schopnost reagovat na dotazy v jazyce, který nepatří v poslední době k oblíbeným. Po sečtení výsledků z jednotlivých částí získal prvenství Matěj Pěnkava, druhou příčku obsadil Tomáš Horský a na třetím místě skončil Tadeáš Beneš, všichni z 2OA. Vítězům gratulujeme a všem děkujeme za účast!
foto foto foto foto Spolupráce kraje a Věznice ve Světlé nad Sázavou pokračuje

Vysočina patří mezi regiony, které se dlouhodobě podílejí na projektech resocializace odsouzených a podporou věznic na svém území. V úzké spolupráci jihlavské Obchodní akademie, Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnická školy, Střední odborné školy služeb a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky, Úřadu práce Havlíčkův Brod, věznice a kraje má nyní možnost šest vybraných odsouzených žen z Kraje Vysočina získat v rámci 250 hodin teoretické i praktické výuky kvalifikaci kadeřnice.

„Podpora vzdělávání je jednou z možností prevence recidivy, navíc se zaměřujeme na získání profesní kvalifikace, která je na trhu práce žádaná,“ říká Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina. „Otevření kvalifikačního kurzu kadeřnice je dalším dílkem naší spolupráce,“ doplňuje hejtman.


Náklady spojené s rekvalifikací hradí Úřad práce ČR. Krajská škola poskytne odborníky a Kraj Vysočina zakoupil materiální vybavení - kufříky s profesionálními kadeřnickými pomůckami, fény, kulmy a další potřeby pro výuku, v celkové hodnotě více než 60 tisíc korun. Věznice připravila učebnu a podmínky ke studiu pro odsouzené. V minulosti se odsouzené ženy mohly absolvovat přímo tříletý výuční obor kuchař, příp. se i v tomto oboru rekvalifikovat. Podpora se týká i zaměstnanců věznice, kdy sociální pracovníci byli zahrnuty do vzdělávací programů realizovaných krajem.

Zdroj: tiskové oddělení Kraje Vysočina

Více:
HB deník, Z vězenkyň budou kadeřnice: ZDE

Věznice Světlá nad Sázavou, Odsouzené ženy studují obor Kadeřnice: ZDE

Zdroj fotografií: Kraj Vysočina, HB Deník
foto foto foto foto foto Ekologická úniková hra našich žáků bodovala v krajské soutěži!

„Dnes ještě možná unikneme“ je projekt studentů OZS Jihlava, který má za sebou první úspěchy. Autorskou únikovou hru ocenili nejen samotní hráči, ale také porota krajského kola soutěže Enersol. V pátek 14. 2. v zasedacím sále Krajského úřadu Kraje Vysočina převzal Jakub Benda za tento projekt nejvyšší ocenění. „Únikovka“, upozorňující na změny v krajině Vysočiny, se tak zařadila mezi nejlepší studentské středoškolské projekty ČR a bude  reprezentovat náš kraj v březnu v celostátním kole soutěže v Hradci Králové. Blahopřejeme nejen Jakubovi, ale i studentům 2FKT, kteří se na tvorbě hry podíleli! Přijďte si zahrát!

Tisková zpráva Kraje Vysočina: ZDE


foto foto foto foto SYNDROM VYHOŘENÍ – CO S TÍM?

Během první únorové soboty zavládl v budově „zdravky“ nezvyklý ruch. Deset vyučujících zdejší školy přišlo zjistit, zda už se nestávají oběťmi svého povolání, tedy neprojevuje-li se u nich syndrom vyhoření. Pod vedením zkušené lektorky MUDr. Pavly Mendlové jsme si mohly určit osobní skóre fyzické i kognitivní únavy či emočního vyčerpání. Dále jsme se seznámily s nejrůznějšími technikami relaxace, zamýšlely jsme se nad osobními hodnotami či nad důležitostí zdravého životního stylu. Pozitivním zjištěním je, že nikdo ze zúčastněných zatím nevykazuje známky syndromu vyhoření a že dobré naladění pracovního kolektivu a vstřícnost vůči kolegům je velmi důležitá.
foto foto foto ŠKOLNÍ KOLO KONVERZACE V ANGLICKÉM JAZYCE NA OA

Dne 11. 2. 2020 se konalo školní kolo Konverzace v ANJ na Obchodní akademii. Soutěže se zúčastnilo 12 studentů a studentek. Všichni vyslechli náročnou nahrávku a odpovídali na otázky. Ve druhé části soutěžící popisovali obrázek a hovořili na dané téma a diskutovali s členy komise (Mgr. Tomáš Bojanovský, Mgr. Jiří Karafiát). Úroveň soutěžích byla vysoká a určitě by se uplatnili se svou angličtinou ve světě. 1. místo obsadil Jakub Karbaš z třídy 1OB, na 2. místě skončil Matěj Kubašta (3OA), 3. byla Jana Kittlerová (2OB). Vítěz postupuje do krajského kola. Všem gratulujeme.
foto Exkurze do České národní banky a na Staroměstskou radnici v Praze

Žáci třetího ročníku Obchodní akademie se ve dnech 5. a 6. února zúčastnili plánované exkurze do ČNB a rovněž navštívili Staroměstskou radnici včetně věže.
V České národní bance se žáci dozvěděli vše podstatné o činnosti této významné instituce, která pečuje o stabilitu naší měny a při prohlídce expozice viděli a slyšeli mnoho zajímavého a poučného o české koruně, její historii a současnosti. Součástí byla i soutěž ve znalostech o drobné ceny.
Staroměstskou radnici si žáci se svými pedagogy prošli v asi hodinové poutavé cestě s průvodkyní, pohledy na Prahu poté umožnila věž radnice.
Zpestřením exkurze bylo zhlédnutí díla výtvarníka Davida Černého v Husově ulici v centru hlavního města – socha s názvem Zavěšený Sigmund Freud připomíná slavného psychoanalytika.

foto Best in English 2019

Dne 29. 11. 2019 se několik studentů Obchodní akademie zúčastnilo celosvětové online soutěže v angličtině Best in English. Celkově se škola se umístila na pěkném 506. místě na světě, 214. v České republice a 12. v regionu. Nejlepšího umístění na škole dosáhla Kateřina Dvořáková ze 3OA. Všem zúčastněným gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.
foto foto foto Studenti se stali účetními

Třináct soutěžních týmů složených ze studentů maturitních ročníků středních odborných škol si ve středu 15. ledna 2020 vyzkoušelo, jak dovedou uplatnit své znalosti a dovednosti z účetnictví v rámci soutěže, kterou pro ně uspořádala Vysoká škola polytechnická v Jihlavě.
Katedra ekonomických studií VŠPJ uspořádala již šestý ročník soutěže "Účtování versus účetnictví". Do soutěže se přihlásili studenti z pěti středních odborných škol z Kraje Vysočina a Středočeského kraje. Studenti sestavili třináct tříčlenných soutěžních týmů.
Na prvním místě se umístil tým Obchodní akademie ze 4. OB ve složení Lucie Kučerová, Tereza Smazalová a Michal Němec. Druhé místo obdsadil tým ze 4. OA – Mirka Nevosadová, Michaela Bartejsová a Nikola Šindlerová. Další 3 týmy z naší školy skončili na velmi pěkném 4., 5. a 8. místě.
Blahopřejeme!
foto foto foto foto Sportovní kurz 1ZA, 1ZB – Černá v Pošumaví, Hochficht 5. 1. - 10. 1. 2020

Ve dnech 5. - 10. 1. 2020 se konal lyžařský výcvikový kurz pro 1. ročník oboru praktická sestra.
Jak vidí lyžák třída 1ZAB?
Tento kurz jsme si velice užili, někteří z nás se naučili lyžovat, jiní se v lyžování zdokonalili. Překonali jsme svůj strach a plno pádů. Celý kurz byla dobrá nálada, bavili jsme se, zpívali, hráli různé hry a dozvěděli jsme se i nové informace.
Také jsme se sblížili se třídou 1ZAA :-)
Zábava i sníh se povedl, a proto za naši třídu palec nahoru jak počasí, tak i učitelům.
1PSB

foto foto foto Exkurze v Parlamentu a na Staroměstské radnici

Ve dnech 4. 12. 2019 a 11. 12. 2019 se žáci 4. ročníků oboru obchodní akademie zúčastnili exkurze do Parlamentu – měli zajištěnou prohlídku reprezentačních prostor Poslanecké sněmovny, viděli i zasedání rozpočtového výboru, prohlédli si historické dokumenty, které souvisejí s českou státností. Prohlídka Staroměstské radnice začala reprezentativními prostory v 1. patře budovy, dále si prohlédli renesanční a gotické podzemní prostory, viděli i orloj zblízka – z odvrácené  strany, tak jak ho běžný turista nikdy neuvidí, součástí prohlídky byla i vyhlídková věž.

foto foto foto foto foto Rozehraj to jako manažer

Během listopadu 2019 proběhlo základní kolo manažerské simulační hry UNISIM – Rozehraj to jako manažer. Studenti pracují ve 2 členných týmech, analyzují trh, řídí svou firmu, vytváří produkty, optimalizují financování za účelem maximalizace rentability firmy. Z naší školy se základního kola zúčastnili 2 studenti  ze třídy 4 OB oboru obchodní akademie Michal Němec a Kamil Wiesner. V základním kole, které proběhlo od 1. 11. do 12. 11. 2019 bylo celkem 31 týmů. Do finále postoupilo jen 10 týmů, mezi nimiž byl tým z naší školy. Finále se uskutečnilo  na VŠP Jihlava dne 21. 11. 2019 a naši soutěžící, kteří byli jediní ze střední školy (ostatní byli z VŠ celé ČR) se umístili na 7. místě. Blahopřejeme.
foto foto OBCHODNÍ AKADEMIE SLAVILA 100 LET

22. 11. 2019 si Obchodní akademie připomněla 100 let od vzniku školy. Při této příležitosti byl vydán almanach, který shrnuje to nejdůležitější ze stoleté historie. V pátek byla škola až do odpoledne otevřena veřejnosti, a tak školu mohli navštívit její absolventi, ale i ti, kteří se na studium teprve chystají.  Kromě prohlídky školy se mohli podívat na výstavu fotografií a mnozí se také na fotkách našli. Pro samotné studenty obchodní akademie byl připraven následující program: v tělocvičně sbor zazpíval několik písní a studentům byly přečteny ty nejzajímavější informace z historie školy. Program pro studenty končil vyfotografováním všech přítomných žáků a učitelů na hřišti školy. Hlavní program probíhal od 15 hod., kdy byli pozvání bývalí učitelé, kteří využili možnost podívat se po škole a v aule zhlédli prezentaci školy. Opět zazpíval sbor, složený ze současných, ale i bývalých studentů, a svoje vystoupení doprovodil citáty ze života. Po skončení programu byl připraven raut, o který se postarali studenti z oboru kuchař-číšník. Nad kávou a něčím sladkým mnozí zavzpomínali na své působení na Obchodní akademii v Jihlavě.
foto foto foto foto foto foto foto foto SPOLUPRÁCE S DOBROVNOLNÍKY Z ORGANIZACE HODINA H

Letošní školní rok se naplno rozjela spolupráce s pelhřimovskou organizací Hodina H, která pracuje s  dobrovolníky z celého světa. Navázali jsme na loňský rok, kdy do hodiny francouzského jazyka přišla jedna z dobrovolnic seznámit studenty se svým městem a kulturou ve Francii. Tento školní rok chodí pravidelně do hodin španělštiny María, která přibližuje studentům OA, studujícím španělský jazyk, život ve Španělsku. Podporovat komunikaci a pomáhat studentům v rozvoji španělštiny bude celý školní rok.  Francouzska Mélanie pomáhá studentům francouzštiny objevovat kulturu a zvyky své země a při poslední návštěvě s ní přišel i další dobrovolník Titoine a společně se bavili se studenty o tradicích a svátcích o adventu a Vánocích. Protože všichni dobrovolníci z Hodiny H pomáhají většinou v sociálních oborech, je pro ně samozřejmostí mluvit anglicky. Této výhody využila i Mgr. Šlapalová a Mgr. Bojanovský v hodinách angličtiny.
foto foto foto foto Úniková hra Fakescape

V úterý 10. prosinec se druhý ročník OA zúčastnil únikové hry Fakescape, kterou vymysleli a propagují studenti Masarykovy univerzity katedry politologie. Pomocí hry se studenti musí naučit rozpoznat dezinformace a pokud splní úkol, postupují do dalšího kola. Na konci objeví padoucha, který se snaží prosadit nedemokratickou cestou zrušení prázdnin. Hra učí rozpoznávat informace, které jsou mylné nebo zkreslené v dnešním digitálním světě plného různých informací.


foto foto foto foto Jihlavský Stacionář zpíval se školním pěveckým sborem Obchodní akademie

Ve středu 11. prosince zavítali na Obchodní akademii klienti a pedagogové Denního a týdenního stacionáře Jihlava. Tradiční setkání se školním pěveckým sborem Mgr. Evy Siglerové proběhlo v krásné předvánoční atmosféře ke spokojenosti všech zúčastněných. Líbily se písničky, chutnaly koláčky a zákusky upečené žáky z Karoliny. Jednalo se již o patnáctý ročník této spolupráce, její pokračování v podobě sportovního klání je naplánováno na jaře v areálu Stacionáře na Královském vršku.
foto foto Florbalistky stříbrné v okresním finále

Školní tým florbalistek obsadil v okresním finále v konkurenci dalších pěti škol druhé místo. Po vítězství v základní skupině a vyhraném semifinále jsme ve finále podlehly hráčkám Gymnázia Jihlava 1 : 3, když předtím ve skupině naše hráčky stejným poměrem gympl porazily.
Oporami družstva byly zkušené florbalistky – jistá a spolehlivá gólmanka Daniela Václavková, skvělá Pavlína Boudná (nastřílela třetinu branek našeho týmu), výborné Pavlína Ficová a Nicol Cempírková. Přidaly se velmi dobře hrající Nela Šefčíková a Aneta Točíková. Ke stříbru přispěly nasazením a bojovností Martina Kozinová, Karolína Hvězdová, Eliška Ressová a Klára Mandátová.
Ve finálovém utkání jsme příliš brzy obdrželi branku, na kterou holky ještě reagovaly vyrovnáním z hole Pavlíny Ficové. Bohužel pro nás florbalistky gymnázia v dalším průběhu finále rozhodly dvěma góly z hezkých akcí a už jsme vyrovnat nedokázali.
Hra týmu byla velmi dobrá, ve třech utkáních turnaje téměř bezchybná, přestože oproti loňskému roku chybělo sedm hráček a na poslední chvíli se omluvilo z nominovaných ještě pět. Škoda neúčasti extraligové florbalistky Tatranu Střešovic Kateřiny Seemanové a bývalé florbalistky Veroniky Dvořákové.
Všem hráčkám díky za reprezentaci školy!
foto Pečení vánočního cukroví a vánoční tradice na DM

V letošním roce jsme se rozhodly, že upečeme s děvčaty v našem kroužku vaření  a pečení vlastní vánoční cukroví a opravdu prožijeme adventní čas těšením se na vánoce.
Od zadělání těst, přes pečení cukroví a finální úpravu uplynulo hodně času. Celkem se napeklo 13  druhů různého cukroví. O pečení byl nebývale velký zájem, děvčata pracovala s radostí a na výsledku to také bylo vidět.
Cukroví posloužilo jako jedna z cen při vánoční soutěži a odměna těm, které se na jeho realizaci podílely. Bylo to sladce vánoční voňavé pohlazení v této adventní době a chutnalo všem, moc………


foto foto foto foto foto Vánoční soutěžení na DM

Pro zpestření předvánočního času jsme pro žáky DM připravili Vánoční test. Zaměřili jsme se na tradice vánoc, vánoční zvyky, advent a  pranostiky s ním spojené.
K našemu překvapení byl o soutěž mnohem větší zájem, než jsme předpokládali. Výsledky soutěže nebyly špatné a při následném hodnocení výsledků si děvčata doplnila své chybějící znalosti. Odměnou soutěžícím byl dárek, který si sami vybírali podle pořadí,  jak se umístili. Nechybělo ani vánoční cukroví.

 


foto foto foto Předvánoční vaření s klienty ICS

S koncem letošního roku proběhlo i poslední vaření s klienty IC Sasov.  Jako obvykle pomáhaly hochům děvčata z DM, Adéla  Lukášková a Martina Šibůrková. Práci s klienty již dobře znají a i tentokrát se jim pokrmy povedly.  Připravovali vajíčkovou pomazánku a pečené čokoládové koule.
Na závěr si všichni přítomní popřáli  při kávě a čaji  krásné a veselé vánoce a rozdali drobné dárky.

foto foto foto Praha

Dne 3.12. se 2.ročníky oboru praktická sestra vydali na exkurzi do prostor prezidentské kanceláře Pražského hrad. Vyjížděli jsme z Jihlavy o půl šesté, abychom byli v Praze na čas. Exkurze nám začínala již ve čtvrt na devět, takže jsme pro jistotu počítali s kolonami. Dálnice D1 byla dobře průjezdná, bez kolon.
Poté co nás autobus vysadil kousek od Pražského hradu, jsme měli ještě spoustu času do prohlídky. Pomalu jsme se blížili k našemu cíli. Když jsme došli před brány Pražského hradu, naskytl se nám úchvatný pohled na Prahu v záři vycházejícího slunce.
Po pro nás zdlouhavém čekání, jsme se konečně dostali podle plánu na řadu. Museli jsme projít bezpečnostní kontrolou, aby nás vůbec pustili dovnitř. Po podstoupení kontroly jsme se mohli vydat na prohlídku.
Procházeli jsme honosně zdobenými sály a salonky s krásnou vánoční výzdobou, s velikými lustry a zrcadly na stěnách. Byly tam také výtvory dětí z nejrůznějších koutů republiky- betlémy, keramika s vánočním designem a také květinové dekorace. V každé místnosti byly cedule s názvem a popisem. Byla to nádherna.
 Po prohlídce jsme se vydali malostranskými uličkami uličkami a přes Karlův most, který byl v těchto ranních hodinách nezvykle prázdný, na Staroměstské náměstí. Zde probíhaly Vánoční trhy, tak si každý přišel na svoje. Po projití jsme se vydali směrem na Hlavní nádraží, kde nás měl vyzvednout autobus a tím jsme i zakončili naši exkurzi do Prahy.
Za 2PSA a 2PSB Ellen Zíková


foto HOSPODAŘENÍ DOMÁCNOSTI – finanční gramotnost

4. 12. 2019 se na SZŠ sešli studenti druhého a třetího ročníku oboru ošetřovatel na besedu a diskuzi ohledně financí. Tématem bylo hospodaření domácnosti. Nejprve přednášející Mgr. Markéta Jílková zjistila pomocí jednoduchého testu dosavadní vědomosti posluchačů, kde se objevily otázky typu: Kolik stojí 1kWh nebo jaký je průměrný plat v ČR v roce 2019. Poté probíhala přednáška v kombinací s diskuzí a uzavírala to hodina workshopu.
foto foto foto DO-NE-BE-AN-DĚ-LŮM – výukový program Muzea Vysočiny Jihlava

Začátkem druhého adventního týdne žáci prvního ročníku Obchodní akademie absolvovali přednášku DO-NE-BE-AN-DĚ-LŮM v Muzeum Jihlava. Téma bylo o fenoménu smrti, pohřbívání, duchovní složce smrti a jejímu přístupu k ní napříč historií s konfrontací s moderní současnou dobou a starými tradicemi. Přenášející byla opět Mgr. Silvie Čermáková.
foto foto Vítězství v krajském kole v basketbalu a postup na republiku!

26. listopadu 2019 se v Pelhřimově podařilo basketbalistkám vyhrát po třech letech krajské kolo v basketbalu.
V úvodu turnaje hrály s Gymnáziem Pelhřimov a po velké bitvě jej o bod porazily. Další týmy už neměly šanci, a proto hladce vyhrály nad Třebíčí a obávaným Žďárem.
Velké díky patří kapitánce týmu Míše Vyhlídalové, oporám týmu Anně Kazdové, Barče Švecové, Dominice Matějkové a všem dalším hráčkám Pavlíně Boudné, Míše Jurkové, Karolíně Krejčí, Simče Paláskové, Verče Špinarové, Verče Mutlové, Danče Václavkové, Martě Kozinové, Nele Šefčíkové.
Držíme palce v republikovém kole v únoru 2020!
foto Barevné vánoce na Kraji Vysočina 5.12.2019

Jako každý rok se naše škola zúčastnila akce Kraje Vysočina "Barevné vánoce"
Akce se zúčastnily děvčata oboru kosmetička a kadeřník. Kosmetičky lakovaly nehty a dělaly bodypainting s vánočními motivy, kadeřnice pletly copánky a pomocí kulmy prováděly na vlasech lokny. Po celou dobu akce byl velký zájem o nabízené úkony z řad dětí, ale i dospělých návštěvníků.
Děkujeme děvčatům za prezentaci školy.
foto foto foto foto Velvyslanectví Mexika v České Republice děkuje naší škole

Dopis:
foto foto Mladý módní tvůrce ČR 2019

28.11.2019 proběhla soutěž MMT ČR 2019, tato soutěž má již dlouholetou tradici. V Jihlavě se tato soutěž pořádala již 21x. Soutěž pořádá Sdružení pro pořádání soutěže Mladý módní tvůrce ČR,z.s. a OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava. Soutěž proběhla v DKO Jihlava za podpory Kraje Vysočina. Soutěžilo se ve třech soutěžních sekcích. Sekce oděvní probíhala v divadelním sále a žáci soutěžili v 7 kategoriích: Volná mladá móda, Společenské oděvy, Pokrývky hlavy, Sportovní oděvy a prádlo, Oděvní doplňky, Recyklace-druhá šance, Můžeš být, kým chceš. Celkem na mole soutěžilo 81 kolekcí - což je 258 jednotlivých modelů. V kadeřnické sekci soutěžili žáci ve 2 kategoriich: Bohemian Folk a Drákulova nevěsta - zde soutěžilo celkem 24 soutěžících. V kosmetické sekci žáci soutěžili ve 3 kategoriích: Líčení, Nail-art téma Mexiko, Facepainting téma Mexiko. Zde soutěžilo celkem 25 soutěžících. Z důvodu nemoci se muselo odhlásit ze soutěže 14 soutěžících. Soutěž hodnotila plně profesionální porota složena z mistrů ČR, EVROPY i SVĚTA. Celkem se soutěže zúčastnilo v průběhu celého dne cca 1100 diváků. Na soutěž přijala pozvání radní Kraje Vysočina Jana Fialová, Ing.MBA, Jana Fischerová, Ing.CSc. Dále přijala pozvání a soutěže se zúčastnila velvyslankyně Mexika ROSAURA LEONORA RUEDA GUTIÉRREZ a konzul Mexika MIGUEL ÁNGEL VILCHIS SALGAD. Naše studentky si na soutěži vedly velmi dobře a patří jim velké poděkování za propagaci naší školy. Poděkování patří také UOV, které soutěžící žáky připravovali.

Kompletní výsledkové listiny: ZDE

Kompletní fotodokumetace, která bude přibývat: ZDE
foto foto foto foto foto Volejbal dívky – okresní kolo

Ve středu 27. 11. 2019 proběhlo v Jihlavě okresní kolo v odbíjené dívek.
Dívky po velmi dobrém výkonu vybojovaly 2. místo.

Výsledky:
1.    Gymnázium Jihlava
2.    OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava
3.    TRIVIS Jihlava
4.    GOB a SOŠ Telč
5.    SOŠ Sociální Jihlava
 
Družstvo dívek:
Bradáčová Barbora, Miksová Adéla, Němcová Kateřina, Eiglová Kamila, Škarková Karolína, Škorpíková Natálie, Syrovátková Barbora

Děkujeme za reprezentaci naší školy

Mgr. Jindřiška Janouškovcová

 


foto foto ZDRAVKA SEDMDESÁTILETÁ!

Oslavy sedmdesátého výročí založení Střední zdravotnické školy v Jihlavě vyvrcholily v předposledním listopadovém týdnu. Ve čtvrtek 21.11. se v aule VŠPJ konala odborná konference s předními českými psychiatry. Profesor Max Kašparů se v přednášce nazvané „Odvaha hájit normalitu“ vyjádřil k problémům a hodnotám současné české společnosti. Profesor Cyril Höschl seznámil zúčastněné s nejnovějšími výzkumy v oblasti užívání placeba.
O den později připomněli studenti zdravotnické školy sedm desítek let existence svojí školy pásmem tanečních, hudebních i hereckých čísel na akademii v DKO.
V odpoledních hodinách byly dveře školy otevřeny všem bývalým absolventům i zvědavcům z řad široké veřejnosti. Od 14 do 17 hodin mohli zavzpomínat nad dobovými fotografiemi nebo si prohlédnout současné prostory školy.
foto foto foto foto foto foto foto foto Chemie v muzejní kavárně

V pátek 15. 11. 2019 se obě třídy prvního ročníku vydali do muzejní kavárny. Tam už na nás čekali lidé ze Science centra Brno, kteří pro nás měli připravené různé pokusy. Pokusy byly opravdu zajímavé a lehké na domácí výrobu. Všem se moc líbil pokus, kde nám ukázali, že i obyčejná větev ze stromu svítí, a tak nám dokázali, že vše kolem nás vyzařuje světlo. Myslíme si, že to byla hezky zpestřená chemie.
Monika Havlíková, 1PSB
foto foto foto foto foto foto foto foto Exkurze Škoda Mladá Boleslav

7. 11. 2019 studenti 1. ročníků OA navštívili koncern Škoda Mladá Boleslav. Prohlédli si výrobní závod i montážní linku. Dozvěděli se spoustu zajímavostí o výrobě, logistice, pracovních podmínkách zaměstnanců i o filosofii firmy. Z bezpečnostních důvodů nemohli pořídit žádné fotografie z prostředí závodu.
Zajímavá byla i komentovaná expozice škodováckého muzea. Historie závodu se prolínala s dějinami českých zemí. Viděli jsme exponáty od prvního bicyklu, první historické vozy podobné kočárům, přes vládní automobil TGM, auta období socialismu až po dnešní luxusní vozy, závodní auta, elektromobily a prototypy, které se nikdy nevyráběly seriově.

foto foto foto foto foto foto foto Veletrh zdraví 2019

Ve středu 13. listopadu se žáci a studenti naší školy zúčastnili tradiční akce Veletrh zdraví pořádaný ZŠ Otokara Březiny. Studentky zdravotnické školy učily nejmenší žáčky, jak si správně čistit zoubky a základy první pomoci. Pro starší byla určena přednáška s názvem Zdravé koule. Žáci a žákyně oboru kuchař-číšník společně s dětmi připravovali zdravou svačinku v podobě toastu, minipizzy, jablíčka v županu a tiramisu. Žákyně oborů kosmetička  a kadeřník učily slečny, jak si nalakovat nehty a upravit vlasy k různým příležitostem. Akce se vydařila, těšíme se na příští ročník! Děkujeme všem zúčastněným žákyním a paním učitelkám za reprezentaci naší školy.
foto foto foto foto Hairdresser Open 2019 - Slovensko

V pondělí dne 11. listopadu se naše škola zúčastnila dalšího ročníku tradiční mezinárodní kadeřnické soutěže Hairdresser Open 2019, která se konala v prostorách Císařsko-královské jízdárny v Nových Zámcích na Slovensku. Kromě naší výpravy přijeli poměřit své dovednosti zástupci škol z Rakouska, Rumunska, Maďarska, Slovinska a domácího Slovenska. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích, naši soutěžící se zúčastnili klání v kategoriích dámský módní účes z dlouhých vlasů, účes nevěsty a účes na variaci ročních období. A opět na výbornou! Kristýna Konečná obsadila druhé místo v kategorii dámský účes z dlouhých vlasů, Monika Vítková obsadila 4. místo v kategorii účes nevěsty a Eliška Švaříčková vybojovala 4. místo v kategorii účes na variaci ročních období.
Všem našim účastníkům – soutěžícím, modelkám a učitelkám, které je připravovaly, děkujeme za skvěle odvedenou práci a příkladnou reprezentaci naší školy v zahraničí.
foto foto foto Oslava DíaDeMuertos 1.-2.11.2019

Na pozvání Mexické ambasády se studentky oboru kosmetička z OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava zúčastnily oslav DíaDeMuertos v Nálepkově muzeu Praha. Po dva dny v rámci oslav mexického svátku "Den mrtvých" malovaly dětem obličeje - facepainting. O malování byl velký zájem, ale děvčata vše zvládly na jedničku. Patří jim velký dík. Poděkování patří také MIGUEL ÁNGEL VILCHIS SALGAD a Dominice Bernáthové za velmi milé přijetí na mexickém velvyslanectví.
foto foto foto foto foto Pozvání na soutěž Trophée Mille ČR 2019, Citypark Jihlava, 16. 11. 2019

Už za necelý měsíc bude jihlavský Citypark hostit velký gastronomický svátek pro širokou veřejnost nazvaný Gurmet den s Krajem Vysočina, jehož součástí bude národní kolo prestižní soutěže Trophée Mille. Patronem soutěže, která se v Česku odehraje vůbec poprvé, je francouzský šéfkuchař a držitel dvou michelinských hvězd Philippe Mille, který kuchařskou soutěž v mezinárodním formátu pořádá už několik let ve francouzské Remeši. V sobotu 16. listopadu se v Jihlavě utká osm dvoučlenných středoškolských kuchařských týmů v přípravě slaného a sladkého pokrmu s použitím předem stanovených surovin, kterými jsou králičí hřbet, brambory, tvaroh a med. O vítězi i jednotlivých speciálních cenách rozhodne odborná porota složená z předních českých kuchařů a cukrářů.

Zdroj: Kraj Vysočina

Více:
Tisková zpráva Kraje Vysočina: ZDE

Noviny Kraje Vysočina: ZDE

Fb událost Kraje Vysočina: ZDE

Videopozvánka Kraje Vysočina: ZDE

Mezinárodní web soutěže Trophée Mille: ZDE


foto II. kurz španělské gastronomie na českých odborných školách

Ve čtvrtek 24.10. čekala na dvanáct žáků oboru kuchař-číšník zajímavá náplň odborného výcviku. Díky spolupráci se Španělským velvyslanectvím v ČR se mohli v naší škole zúčastnit Kurzu španělské gastronomie, který vedl zkušený šéfkuchař Enrique García. Společně připravili menu o třech chodech. Nejprve to byla pečená zelenina po katalánsku, poté valencijská paella a nakonec pomerančový sorbet. U jejich degustace byli kromě tvůrců přítomni i zástupci španělské ambasády - Obchodní rada José Manuel Revuelta a paní Attaché pro vzdělávání Amaya Cal Linares, z odboru školství Kraje Vysočina RNDr. Kamil Ubr a Ing. Jana Hadravová. Díky skvělému přístupu pana Enriqueho se celý den nesl v příjemné tvůrčí atmosféře. Jeho vyvrcholením byla konzumace výtečně připravených tradičních španělských pokrmů.

Odkaz na informování o akci ze strany španělské ambasády: ZDE

Fotogalerii si lze prohlédnout ZDE

I am breastman…a mé ruce jsou prevence

21. 10. 2019 jsme se na Krajském úřadě zúčastnili Netradičního semináře prevence nádorového onemocnění prsu.  Díky neziskové organizaci Mamma help jsme se dozvěděli mnoho informací o prevenci, o psychické podpoře pro členy rodiny, když u nich někdo onemocní rakovinou a hlavně o samovyšetření tohoto závažného onemocnění. Seminář byl netradiční hlavně v tom, že jsme vyslechli životní příběh bývalé miss a letošní Maminky roku 2019 Andrey Chaloupkové, která kvůli rakovině přišla o obě svá prsa. Její vyprávění bylo velmi emotivní a mnohé spolužačky se neubránily slzám. Vyprávěla nám, jak zrovna ona přišla na to, že něco není v pořádku, jak u ní probíhala léčba, co vše musela zvládnout, jak zprávu předat rodině a malému synovi. Ke konci semináře jsme dostali prostor na dotazy a v rámci workshopu jsme si vyhmatávali bulky na umělých prsou.
Seminář byl velmi zajímavý a hlavně dost naučný. Na obrázku jsem právě s Andreou a mé gesto znamená, že těmito třemi prsty mohou také muži provést vyšetření svým partnerkám.
Leoš Kořínek, 4ZA
foto foto Stolní tenis 17. 10. 2019 – okresní kolo

Ve sportovní hale u autobusového nádraží se 17. 10. 2019 konalo okresní kolo ve stolní tenise.
Naši školu reprezentovala 2 družstva:

Dívky:
Tereza Altrichterová  2OB, Daniela Václavková 2S, Nela Ševčíková 2S
Celkové pořadí dívky:
1. ŠECR Jihlava
2. OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS  Jihlava
3. TRIVIS Jihlava
4. AD FONTES Jihlava
5. SŠPTA Jihlava

Chlapci:
Vojtěch Došek 2OB, Šimon Homola 2OB, Adam Homolka 2OB, Aleš Stejskal 2OB
Celkové pořadí CHLAPCI:
1. SŠ PTA (LEGIONÁŘŮ) „A“ Jihlava
2. AD FONTES Jihlava
3. GOB Telč
4. SŠ PTA (LEGIONÁŘŮ) „B“ Jihlava
5. SŠ PTA (POLENSKÁ)  Jihlava
6. ŠECR Jihlava
7. SŠ PTA (AUTOMOBILNÍ)  Jihlava
8. – 9. SŠS Jihlava, TRIVIS Jihlava
10. OA,VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava

foto STŘEDIŠKOLKSKÝ ATLETICKÝ POHÁR – okresní kolo

Ve středu 18.9.2019 se v Jihlavě (stadion Na Stoupách) konalo okresní kolo atletického středoškolského poháru družstev. Dívky OA, VOŠZ a SZŠ,  SOSŠ Jihlava dosáhly výborného výsledku. Získaly  2. místo v okrese.
Výsledky – dívky:
1.místo – Gymnázium Telč
2.místo – OA, VOŠZ a SZŠ,  SOSŠ Jihlava
3.místo – Gymnázium Jihlava

Naši školu v okresním kole reprezentovaly:
Bradáčová Barbora, Vídenská Natálie, Ludmilová Eliška, Všianská Alexandra, Lírová Eliška ,Krejčí Karolína, Seemannová Kateřina, Vyhlídalová Michaela, Jamshidigaoldori Selin, Kincová Kateřina, Podškubková Klára
foto foto Soutěž „O bramborovou pochoutku Vysočiny"

V pátek 18. října 2019 proběhl v Obchodní akademii a Hotelové škole Havlíčkův Brod již dvanáctý ročník soutěže „O bramborovou pochoutku Vysočiny“. Soutěž byla pořádána ve spolupráci s Českým bramborářským svazem a byla určena žákům středních odborných škol a učilišť s gastronomickým zaměřením.  Letošního klání se  zúčastnilo osm škol z ČR a dvě školy ze Slovenska.
Naši školu reprezentovali žáci 1. ročníku oboru kuchař-číšník František Cakl a Eliška Horká. V kategorii „Bramborové soufflé“ obsadil František druhé  místo, v celkovém hodnocení obsadila naše dvojice vynikající třetí místo! Ke krásnému úspěchu jim i učitelům, kteří je připravovali, gratulujeme!
foto foto foto 3. poznávací vycházka Jihlavou

Tentokrát jsme se ocitly na místě, které připomíná první založení základů staré Jihlavy. Došly jsme
 ke kostelu sv. Jana Křtitele na Jánském kopečku. Než jsme se ke kostelíku dostaly, zastavily jsme se
u pomníku „Královské přísahy“.  Dozvěděly jsme se o historii pomníku a proč „Královský vršek“ má právě toto své pojmenování.

U kostelíka jsme si vyslechly něco o historii a přečetly jsme pověst o nálezu stříbra a založení osady. Paní vychovatelka nám vyprávěla o  „Jihlavském havíření“, kterým se připomíná dávné dolování stříbra.
Naše vychovatelky nám připravily zpestření vycházky - havíři zde ještě něco zanechali - našly jsme poklad. Důkaz jsou přiložené fotky.
Z míst počátků Jihlavy jsme pokračovaly po mostě přes řeku Jihlavu, který připomíná i dobu, kdy Jihlavou jezdily tramvaje. Došly jsme k amfiteátru – kdysi největšímu letnímu kinu u nás a k jihlavské ZOO. Po zdolání kamenných schodů jsme se příjemně unaveny vrátily zpět na DM
Jihlava a její okolí nás stále příjemně překvapují.

Lenka Sýkorová a Kateřina Beznosková
Žákyně OZS, AP
foto foto foto foto Dvojitý úspěch v soutěži Milujeme Jihlavu a pozvánka na prohlídku výstavy

Jihlavská firma Trialog pořádala letos již třetí ročník fotografické soutěže Milujeme Jihlavu. Fotografové, napříč všemi věkovými kategoriemi, zaslali přes 600 fotografií, ze kterých odborná porota vybrala 40 nejlepších.
Odměnou pro autory vítězných snímků je excelentní výtisk na voděodolné fólii s kovovým podkladem v rozměru 150 cm x 100 cm.
Velmi nás těší, že se do TOP40 dostali naši dva žáci, fotografové:
Martin Hanzal, 2.ročník  – fotografie „Němý pohled černobíle“
Vojtěch Šoula, 3.ročník – fotografie „Studenti se bouří“
Děkujeme vítězům za reprezentaci školy a všem ostatním, kteří se soutěže zúčastnili!
Zveme vás na prohlídku výstavy, která je instalována na Masarykově náměstí a potrvá do 4.11. 2019.

Odkaz na další fotografie: ZDE


foto foto foto GASTROAKADEMIE

30.9.2019 již po čtvrté otvírá Kraj Vysočina pro devatenáct vybraných žáků ze čtyř krajských hotelových škol Gastroakademii. Jde o originální projekt, který má pomoci zvýšit kvalitu odborného vzdělávání v gastro oborech, především kuchař – číšník, využít potenciálu kvality poskytovaných služeb vybraných restaurací a prohloubit spolupráci škol a provozoven v celém regionu. Snahou jednotlivých škol je podchycení a rozvoj talentů.
foto foto foto foto Národní certifikát Quality Label

Dne 26. 9. 2019 byly v budově Krajského úřadu Pardubického kraje předávány národní certifikáty Quality Label, které jsou  udělovány inovativním projektům, které splňují kritéria kvality a které mohou ve svých zemích sloužit jako příklady dobré praxe. Mezi oceněnými byl i projekt naší školy La comida en tu país y en el mío - un proyecto para principiantes de español. Na projektu pracovali studenti obchodní akademie, kteří 3. rokem studují španělský jazyk. Z kraje Vysočina byly oceněny celkem 2 projekty.
foto foto foto Poznávací vycházky na domově mládeže

Druhá vycházka byla zaměřena na jihlavské kostely, jejich historii, současné využití, stavební slohy a zajímavosti.
Ukázaly jsme si kostel svatého Ducha ve Smetanových sadech, kostel Matky Boží včetně kláštera, kostel sv. Jakuba Většího i s krásným bukem, kostel sv. Ignáce z Loyoly, kostel Povýšení svatého Kříže i evangelický kostel apoštola Pavla. U některých kostelů jsme si prohlédly vnitřní výzdobu. Do interiéru sv. Kříže jsme nahlédly z křížové chodby hotelu Gustav Mahler, kde jsme si zároveň prohlédly i výstavu obrazů. Děvčata projevila zájem o prohlídku jihlavské knihovny. Pracovnice knihovny nás provedly jednotlivými odděleními  a byly jsme upozorněny na různé výstavy, přednášky a kulturní akce, které knihovna pořádá.
Při procházce jsme se podívaly na jihlavské hradby a prošly po jihlavském parkánu.
Ve staré Jihlavě je určitě mnoho míst k příjemným procházkám.

foto foto Svatováclavské posvícení ve Vídni

Letošní Svatováclavské posvícení proběhlo v režii Kraje Vysočina

Zahradu a společenské prostory Velvyslanectví ČR ve Vídni ve čtvrtek 26. září oživil již 21. ročník Svatováclavského posvícení. Letos se v jeho rámci představili hosté z Vysočiny v čele s hejtmanem Jiřím Běhounkem.
České velvyslanectví ve Vídni pořádá každoročně u příležitosti státního svátku Svatováclavské posvícení pro krajany a přátele České republiky. Letošní ročník posvícení byl v sídle velvyslanectví na Penzinger Strasse v režii Kraje Vysočina a přibližně šest set hostů ochutnalo dobroty připravené krajskými středními školami i školním statkem v Humpolci.
Středobodem večerní společenské akce pak byla nabídka špičkových gastronomických specialit, připravených žáky specializovaných středních škol v regionu. Kromě nich se mohli hosté seznámit s prezentací místních řemesel a turistických cílů či navštívit výstavu fotografií a improvizovaný, tematicky laděný fotografický atelier za celovečerního doprovodu hudební skupiny Horácká muzika. Prezentaci velvyslanectví a kraje doplnily med a medové výrobky, ochutnávka čerstvě stlučeného másla s bylinkami a dekorativní vyřezávání ovoce a zeleniny. „Pro náš kraj bylo ctí podílet se na zajištění letošního Svatováclavského posvícení. Do přípravy jsme zapojili krajské gastro školy, které připravily delikatesy srovnatelné se špičkovými restauracemi, všem patří velké poděkování za dobře odvedenou práci,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Na přípravě letošního Svatováclavského posvícení ve Vídni se podílely Obchodní akademie, Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Střední odborná škola služeb a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Jihlava, Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod, Obchodní akademie a Hotelová škola Třebíč, Hotelová škola Světlá a Střední odborná škola řemesel Velké Meziříčí a Školní statek Humpolec. Kromě nabídky skvělých jídel a nápojů mohli přítomní hosté vyzkoušet krajský fotokoutek nebo oblíbené fotoccino, o hudební program se postarala Horácká muzika ze Žďáru nad Sázavou. Představení Kraje Vysočina jako turisticky atraktivního regionu zajistila krajská příspěvková organizace Vysočina Tourism.
„Prezentace Kraje Vysočina, ať už gastronomická nebo turistická měla u hostů velký ohlas, zejména pro žáky našich středních škol je to neocenitelná zkušenost a skvělá příprava na budoucí povolání v gastronomii,“ doplnila Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana pro oblast mezinárodních vztahů. O hosty se v průběhu Svatováclavského posvícení staralo 50 budoucích kuchařů a číšníků. Podobně velkou akci zajišťoval Kraj Vysočina už před pěti lety na Velvyslanectví ČR v Paříži při příležitosti oslav Dne České státnosti.
Zdroj: Kraj Vysočina, Velvyslanectví ČR ve Vídni

Více:
Tisková zpráva Kraje Vysočina: ZDE

Tisková zpráva Velvyslanectví ČR ve Vídni: ZDE

Média pro rakouské krajany - Svatováclavské posvícení 26. 9. 2019 ve Vídni na rádiu Dráťák: ZDE

Informační brožura Kraje Vysočina: ZDE


foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto