Pohár J.Masopusta v kopané

V měsíci říjnu se konalo okresní finále Poháru Josefa Masopusta v kopané. Naše škola tento turnaj již tradičně organizovala. Samozřejmě jsme se turnaje i aktivně zúčastnili. Družstvo chlapců, složené tentokrát výhradně z žáků z tříd se sportovním zaměřením nepoznalo v turnaji porážku a suveréně zvítězilo, když ve finále porazilo tým Střední stavební školy 2:0. Vítězství znamená postup do krajského finále, které se uskuteční na jaře.
foto Shakespeare a magie

V rámci maturitní přípravy navštívila třída  4.A obchodní akademie  ve čtvrtek 9.listopadu přednášku renomovaného shakespearologa  a špičkového anglisty z filozofické fakulty Karlovy univerzity  prof. PhDr. Martina Hilského, CSc.  V poutavé přednášce, která proběhla v jihlavské VŠ polytechnické, se studenti seznámili s  odrazy renesanční alchymie a astrologie v anglické dramatické tvorbě shakespearovského období.
Kromě nových poznatků si budoucí zájemci o studium na VŠ vyzkoušeli také atmosféru typické vysokoškolské přednášky v reálné praxi.
foto Stolní tenistky bronzové v okresním kole středních škol

Tříčlenné družstvo dívek naší školy obsadilo třetí příčku v okresním turnaji středních škol, který se konal na hale SK Jihlava pod autobusovým nádražím.
Hráčky předtím absolvovaly školní turnaj, na kterém se rozhodly, že změří síly se stolními tenistkami dalších jihlavských škol. Ve třech zápasech okresního turnaje soupeřkám nic nedarovaly zadarmo a bylo vidět, že je „pinec“ baví!
Děkujeme všem za reprezentaci školy!
Reprezentovaly nás: Adéla Zachová, Tina Peterková a Martina Šibůrková.
foto Pokračujeme ve spolupráci s klienty ICS

Pravidelně se schází klienti ICS se svými asistenty ve cvičné kuchyni SOŠS a jsou jim při vaření nápomocny žákyně z domova mládeže a paní vychovatelka. Společně uvaří a upečou určité pokrmy, ochutnají a zhodnotí. Všichni mají dobrý pocit z prospěšně stráveného odpoledne.
Dnešní jídelníček:
Zelná polévka s klobásou, zeleninové rizoto s kuřecím masem, těstoviny s masem a perník s marmeládou.
Další informace spolupráce klientů ICS a domovem mládeže na: www.icsasov.cz
foto foto Ocenění obchodní akademie

V sobotu 4.11. se v Brně konala 21. celostátní konference partnerské instituce Cambridge P.A.R.K.,  na níž obchodní akademie převzala zlatý diplom za dvouletou přípravu studentů k anglickým mezinárodním zkouškám a organizaci jejich průběhu ve škole. Ceremoniálu předcházelo říjnové kolo zkoušek PET (B1) a FCE (B2), kterého se s výbornými výsledky zúčastnilo 24 studentů z maturitních tříd 4.A a 4.B. Díky skvělému výkonu u zkoušky FCE získali tentokrát studenti Linda Turečková a Lukáš Müller (oba 4.B) uznání jazykové úrovně C1.
foto foto foto foto Hairdresser Open 2017, Jihlava, 6. 11. 2017

V pondělí 6. listopadu proběhla v Jihlavě mezinárodní soutěž kadeřníků Hairdresser Open 2017. Celou soutěž i setkání organizovala naše škola OA,SZŠ a SOŠS Jihlava. Soutěže se účastnila naše škola a za Kraj Vysočina ještě Pelhřimov a Žďár nad Sázavou. Ze zahraničí pak přijeli z Rakouska, Slovenska, Maďarska, Rumunska a ze Slovinska. Soutěžilo téměř 40 účastníků ve třech kategoriích. Soutěž také sledovali kolegové z německé Gery, kde máme další partnerskou školu. Soutěž neunikla pozornosti médií.

V denním tisku se již objevilo:

ČTK:
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/jihlava-hostila-mezinarodni-soutez-mladych-kaderniku/1547699

Jihlavský deník:
https://jihlavsky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-kadernici-merili-sily-v-jihlave-20171107.html

MF DNES:
http://www.ozs-ji.cz/soubory/MFDNES_HO2017.jpg

Pozvánka na soutěž v JL:
http://www.jihlavske-listy.cz/clanek23783-mladi-kadernici-budou-soutezit-v-dko.html

Česká televize připravila reportáž na dnešní vysílání:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/217411000141107-udalosti-v-regionech/obsah/580316-mezinarodni-kadernicka-soutez-v-jihlave

Krátká reportáž přímo z místa zde:
https://www.facebook.com/ctjihozapad/videos/789524411250798/

Tisková zpráva Kraje Vysočina:
https://www.kr-vysocina.cz/hairdresser-open-2017-oceneni-z-nbsp-mezinarodni-kadernicke-souteze-miri-do-nbsp-rakouska-a-nbsp-na-slovensko/d-4083607/p1=1013

Kompletní výsledková listina a hodnocení států:
http://www.ozs-ji.cz/soubory/HO2017_vysledky.pdf

Poděkování patří všem soutěžícím, vyučujícím, kteří zajišťovali přípravu žáků i všem organizátorům. Soutěž se na Vysočinu vrátila po pěti letech a můžu potvrdit, že vše dopadlo nad očekávání - výsledky, organizační zajištění i prezentace naší školy. Putovní pohár si sice odvážejí soutěžící z Dolního Rakouska, ale i celkové druhé je úžasným výsledkem pro Kraj Vysočina. Příští rok se na dalším ročníku všichni setkáme v maďarském Székesfehérváru. S dalšími informacemi se s Vámi rádi podělíme.
Libor Fasora

 


 


foto foto foto foto foto Mexický Día de Muertos

I na naší škole jsme si vedle českých dušiček během hodin španělštiny připomněli mexickou obdobu Dne zesnulých - Día de Muertos. Celý týden probíhaly hodiny španělštiny netradičně, studenti se dozvěděli vše podstatné o tomto svátku, zapsaném do seznamu Světového dědictví UNESCO. Studenti 2OA pak vytvořili plakát, jenž by měl znázorňovat charakteristické předměty tohoto největšího mexického svátku. Vrcholem pak bylo, že se někteří studenti nechali namalovat svými spolužáky podle vzoru, který zhlédli v prezentaci mapující oslavu mrtvých v Mexiku.
foto foto foto NÁRODNÍ PARK CANAIMA

V prostorách obchodní akademie jsou ještě týden k vidění fotografie zaměřené na přírodní památku zapsanou do seznamu Světového dědictví UNESCO. Jde o jeden z největších parků na světě – Canaima (Venezuela), pro který jsou typické stolové hory - tepui. Na obrázcích lze vidět faunu a flóru, křemencové jeskyně, nejvyšší vodopád světa - Salto Ángel (979 metrů). Fotografie zapůjčil pracovník venezuelského velvyslanectví. Jedná se o putovní výstavu, která bude na naší škole do poloviny listopadu. Není určená jenom pro studenty španělštiny, ale určitě zajímavá i pro ostatní žáky a pro ty, kteří májí rádi přírodu.
Turnaj ve finanční gramotnosti na VŠP Jihlava

Dne 1. 11. 2017 se v prostorách VŠP Jihlava konal pro zájemce z řad studentů SŠ turnaj ve finanční gramotnosti Risk nemusí být zisk. Soutěžící byli z Jihlavy a Třebíče. Zúčastnilo se ho 5 studentů z oboru obchodní akademie naší školy.
Zvítězila studentka Adéla Němcová ze třídy 3OB  a odnesla si hlavní cenu – čtečku Kindle v hodnotě 3 000,- Kč. Na 2. místě se umístil student z 2OB Kamil Wiesner a 3. místo připadlo rovněž studentce ze 3OB Heleně Daňhelové.
Všem soutěžícím blahopřejeme.
foto foto foto Pleteme s láskou

Na zdravotnické škole i letos probíhá projekt nesoucí název Pleteme s láskou. Jedná se o pletení čistě bavlněných obvazů pro lidi postižené leprou v Indii a Tanzánii. Tento charitativní projekt je na zdravce zajišťován již pět let, během nichž jsme odeslali téměř 3 000 obvazů.  Jen v loňském školním roce jsme shromáždili celkem 800 obvazů. Tyto obvazy napletly ochotné ruce patřící některým našim žákyním, jejich maminkám, babičkám nebo jejich známým. Pletení a shromažďování napletených obvazů pokračuje i v letošním školním roce. Vítáme všechny, kteří se chtějí zapojit!!!
Proč se máš zapojit právě i ty?
Je to způsob, jak konkrétně ukázat solidaritu za tak malou chvilku práce.
Jak můžeš pomoci ty?
Jediné co potřebuješ, jsou tvoje ruce, tvůj čas a energie na pletení. Plést je možné během sledování filmu, při posezení s rodinou nebo třeba v polední pauze před odpoledním vyučováním…
Pomoci můžeš i tím, že najdeš někoho ve svém okolí, kdo by chtěl plést také a zkontaktuješ ho s námi.
Také je možné sponzorovat akci finančním příspěvkem, oslovením sponzora nebo samotným nákupem bílé bavlněné příze značky Sněhurka. V tuto chvíli akutně sháníme finance na nákup příze.
Veškeré dotazy, informace nebo přízi samotnou poskytne Mgr. Oldřiška Srbecká
(email: oldriska.srbecka@ozs-ji.cz, tel. 567 112 902)
foto foto Setkání partnerských škol v Eilenburgu

Minulý víkend se uskutečnilo v partnerské škole v  Eilenburgu další setkání zástupců partnerských škol z Česka, Polska a Německa. Všechny účastníky pracovního setkání spojoval zájem na prohloubení další spolupráce. Prvním výrazným výsledkem tohoto jednání je organizace týdenního předvánočního pobytu 10 žáků z každé školy u německého partnera. Při tomto pobytu budou zároveň dolaďovány konkrétní formy spolupráce v příštím kalendářním roce.
foto O bramborovou pochoutku Vysočiny

V pátek 13. října proběhl v Obchodní akademii a Hotelové škole Havlíčkův Brod již desátý ročník soutěže „O bramborovou pochoutku Vysočiny“,
kterou připravila škola ve spolupráci s Českým bramborářským svazem. Všech deseti ročníků soutěže se kromě domácích zúčastnil pouze tým z Jihlavy.
Letos se do soutěže přihlásilo osm dvoučlenných týmů, z Vysočiny a okolních krajů. Soutěžící připravovali dva pokrmy z brambor:  Bramborový guláš a Bramborový salát

Z naší školy zabodovali tito žáci:

Kategorie: Bramborový guláš
Eliška Procházková 3. místo za Bramborový guláš s hlívou ústřičnou

Kategorie: Bramborový salát
Jiří Hanus 3. místo za Bramborový salát s cuketou a sušenými švestkami

Našim žákům  gratulujeme ke skvělým výsledkům  a UOV Daně Veselé děkujeme za přípravu žáků na soutěž.
foto foto foto foto foto Talentovka 2017

Ve středu 18. října 2017 se na Obchodní akademii v Jihlavě konal 3. ročník soutěže pro žáky základních škol – TALENTOVKA. Roli garantů přijali pan Jaroslav Zaviačič (předseda Interinfa ČR) a devítinásobná mistryně světa Ing. Helena Zaviačičová.
Na soutěž nakonec dorazilo 20 žáků z 5 jihlavských základních škol (ZŠ Havlíčkova, ZŠ Kollárova, ZŠ Křížová, ZŠ Rošického, ZŠ Seifertova).
Úkolem soutěžících bylo během 30 minut napsat co nejvíce cvičení v programu ZAV. Největší dovednosti a připravenost prokázali stejně jako v přechozích ročnících studenti ZŠ Seifertova, kteří obsadili první tři místa a tím si zajistili prvenství pro svoji školu v soutěži družstev. Adam Hrodek napsal 87 cvičení, Barbora Matěková 71 cvičení a Štěpán Bargl 69 cvičení.
Po skončení soutěže předvedla Ing. Helena Zaviačičová své umění v exhibičním vystoupení. Před zraky zvědavých soutěžích psala různými způsoby tři minutá cvičení a dosáhla neuvěřitelných výkonů (749 úhozů/minutu, 1 034 úhozů za minutu a 1 197 úhozů/minutu).

Výsledková listina ke stažení: ZDE


foto foto foto foto foto Školní turnaj ve stolním tenisu

V pondělí 16. října se na Obchodní akademii uskutečnil turnaj ve stolním tenisu pro neregistrované hráče. Zúčastnilo se ho celkem devět zájemců, kteří si zahráli o diplomy a sladké odměny, ale především se bavili oblíbeným sportem.
V dívčím klání byla nejlepší Adéla Zachová z 2OB před Tinou Peterkovou a Martinou Šibůrkovou ze Zdravky. Chlapecký turnaj vyhrál Jirka Vomela před Patrikem Svobodou a Lukášem Houdkem, všichni borci navštěvují 4. A třídu.
Celé soutěžení probíhalo v prostředí herny Obchodní akademie v pohodové atmosféře a bylo provázeno velmi dobrou herní úrovní hráček a hráčů.
V listopadu bude žákům nabídnut turnaj ve florbalu.
foto krajské finále v přespolním běhu

Dne 11. 10. 2017 se družstvo žákyň naší školy zúčastnilo krajského finále v přespolním běhu ve Žďáru nad Sázavou.
Družstvo ve složení: Boudná Pavlína, Dýcková Nikola, Palásková Simona, Seemannová Kateřina, Špinarová Veronika a Vyhlídalová Michaela obsadilo 3.místo.
Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.
foto foto Mezinárodní sportovní den v OA

Ve čtvrtek 5.10. zavítala na návštěvu obchodní akademie výprava z  partnerské  rakouské obchodní akademie HAK  ze Zwettlu. V přátelské atmosféře se neslo zápolení  již  tradičního sportovního dne. Zvoleným sportem klání  byl tentokrát volejbal. Ačkoli oba smíšené  týmy odvedly takřka profesionální úroveň hry a jednotlivé sety končily velmi těsnými výsledky, naše škola zdolala partnery výsledkem 3:0 a putovní pohár tak zůstává,  již potřetí v řadě, v úschově OA. Na jeho zisku se podíleli studenti  K.Šmardová, B.Bradáčová, K.Vyskočillová, A.Horáková, A.Miksová,K.Němcová a J.Vomela z OA. Vysoce platnou posilou pak byli také  L.Vondráková a J.Němec ze SOŠS.
Všem děkujeme za příkladnou reprezentaci školy v tomto opravdu náročném utkání.
foto foto foto foto foto foto foto Divadelní představení v angličtině

Dne 10.10.2017 vidělo 220 studentů oboru OA a SZŠ divadelní představení v angličtině na motivy humoristické knížky Jana Šmída
A Nut from Arizona.
Tato parodická westernová komedie pojednává o přátelství obchodního cestujícího Nuta s lvicí Eileen, které ho zavede do mnoha prekérních dobrodružství a nakonec mu pomůže vybrat si ženu na celý život. Hra nepostrádá komickou nadsázku, dynamické střídání, ani taneční a hudební pasáže.
foto Exkurze Škoda Auto Mladá Boleslav – první ročník OA

Žáci prvního ročníku Obchodní akademie spolu se svými třídními učiteli navštívili v úterý 3. října Mladou Boleslav. Cílem byla samozřejmě návštěva závodu Škoda Auto, kde si žáci a pedagogové prohlédli obě montážní linky a lisovnu a seznámili se s výrobním postupem různých modelů škodovky. V zajímavém výkladu průvodkyň nechyběly informace o organizaci práce, pracovních a platových podmínkách, případně benefitech pro zaměstnance továrny.
Druhá část exkurze byla ve znamení prohlídky muzea automobilů včetně depozitáře, kde opět pestrý výklad a krásné exempláře aut prohloubily znalosti žáků o historii vzniku podniku a vývoji jednotlivých typů automobilů.
foto foto foto foto CORNY – STŘEDOŠKOLSKÝ ATLETICKÝ POHÁR – okresní kolo

Ve čtvrtek 21.9.2017 se v Jihlavě ( atletický stadion Na Stoupách ) konalo okresní kolo atletického středoškolského poháru družstev. Dívky OA, SZŠ a SOSŠ dosáhly pěkného výsledku, obsadily 2. místo.

Výsledky – dívky:
1.    místo – Gymnázium Telč
2.    místo – OA, SZŠ a SOŠS Jihlava
3.    místo – ŠECR Jihlava

Naši školu v okresním kole reprezentovaly:
Barbora Bradáčová, Kateřina Čechová, Nikola Dýcková, Dita Froldová, Kateřina Haubertová, Nikola Janírková, Kristýna Oberreiterová, Kristýna Pelejová,  Michaela Šaňková, Adéla Zachová, Adéla Horáková, Adéla Miksová.
Mgr. Jindřiška Janouškovcová


Recepce v rezidenci velvyslance USA

Dne 19. 9. se ředitel školy Mgr. Libor Fasora, asistent při výuce anglického jazyka přes Fulbrightův program Isaac Gutjahr, a jeho mentorka Mgr. Marcela Šlapalová, na pozvání Chargé d’Affaires  Kelly Adams-Smith, zúčastnili recepce v rezidenci velvyslance USA. Recepci předcházel workshop týkající se tzv. co-teaching (vyučování ve dvojici). Byla to výjimečná příležitost, v průběhu večera se představili všichni asistenti působící letos ve školách v různých koutech České republiky, poté následovala neformální konverzace, výměna zkušeností a kontaktů.
foto foto foto GASTROAKADEMIE

Už je jich 26. Studují obor kuchař číšník na čtyřech středních odborných školách Kraje Vysočina a byli zařazeni do projektu Gastroakademie. Vybraní studenti krajských škol absolvují odbornou praxi ve 2. a 3. ročníku v konkrétních regionálních restauracích, kde s nimi pracují osvědčení šéfkuchaři. 26.9.2017 bylo na Krajském úřadě slavnostní přijetí nových žáků z řad 2. ročníku, kteří byli vybráni do Gastroakademie. Za naší školu to jsou žáci: Kristýna Svítilová, Adéla Brychtová, Soňa Dubová a Jakub Nováček.
Tito žáci a žáci 3. ročníku Eliška Procházková, Iveta Vokurková, Roman Kafka a David Hájek se podíleli pod vedením UOV Dany Veselé a UOV Libora Homolky přípravy luxusního rautu, který jsme prezentovali na tomto slavnostním setkání. Ze všech úst znělo uznání.   
Žáci 3. ročníku přebrali z rukou radní  ing. Jany Fialové, MBA poděkování hejtmana Kraje Vysočina.

Více info: ZDE


foto foto Sportovní a adaptační kurz prvního ročníku OA

Adaptační kurz prvního ročníku OA proběhl tradičně na Mezinárodním dětském táboře Zálesí v Mladém Bříšti u Humpolce. Zúčastnilo se ho všech 64 žáků se svými třídními a dalšími dvěma pedagogy. Náplní kurzu byl především sport – ringo, lakros, florbal, střelba ze vzduchovky, stolní tenis, volejbal, basket. Žáci spolu s pedagogy absolvovali nejprve čtyřkilometrový seznamovací úsek okolo tábora. Jeden celý den jsme věnovali pěšímu výletu na zříceninu hradu Orlík nad Humpolcem. Výlet byl obohacen odborným výkladem správce hradu a vyhlídkou z rozhledny hradní věže. Poté jsme ještě navštívili Humpolec.
I letos jsme na kurzu přivítali psycholožky z PPP Jihlava, které s oběma třídami prváků provedli hodně zajímavé poznávací a seznamovací aktivity.
Kurz byl zakončen turnaji jednotlivců i týmů tříd.
Přes lehkou nepřízeň počasí se čtyřdenní pobyt vydařil i díky skvělému přístupu žáků, kterým přejeme úspěšné studium na OA.
foto foto foto foto foto foto foto Týden jazyků v Krkonoších

V týdnu od 10. do 15. září pořádala zdravotnická škola jazykový kurz na Richtrových boudách v Peci pod Sněžkou, který byl zaměřen především na výuku angličtiny, ale zvládli jsme i nějaký výlet do hor. Kromě 31 studentů čtvrtého ročníku oboru Zdravotnický asistent, nás tří z Obchodní akademie a paní učitelky Novákové a Meixnerové, tu s námi pobývali také tři rodilí mluvčí z USA - naši lektoři.

Každý den začal brzkou snídaní, po které následovala výuka se zahraničními lektory, většinou formou her, kvízů nebo tvoření projektů. Dozvěděli jsme se nové informace o anglicky mluvících zemích, ale také se naučili známý "cup song" nebo tanec "waka waka". V úterý jsme podnikli půldenní výšlap na Sněžku, který jsme všichni statečně zvládli. Co nám ovšem nevyšlo, bylo počasí. Kvůli mlze a mrakům jsme přišli o krásné výhledy a v posledních dnech jsme se kvůli vydatnému dešti ani nemohli vypravit ven.

Týden jsme si ale užili, mile nás překvapilo ubytování a procvičili jsme si angličtinu jinak než ve škole.

Linda Turečková, Veronika Válalová a Kristýna Žaludová, 4.B OA
foto foto foto foto Poznáváme Vídeň

Ve dnech 7. a 8. září 2017 se již potřetí uskutečnila dvoudenní exkurze do německy mluvících zemí. Letos byla naším cílem metropole Rakouska, Vídeň. Akce se zúčastnila více než čtyřicítka studentů zejména z Obchodní akademie. První den vedla naše cesta nejprve k Donauturm (s 252 metry jedné z nejvyšších staveb Rakouska). Z návštěvnického ochozu byl nádherný výhled na celé město. Odpoledne jsme strávili v Schönbrunnu, prohlédli jsme si muzeum císařských kočárů a saní (Wagenburg), prošli si nádherně upravené zahrady s květinami a navštívili zdejší vyhlášenou zoologickou zahradu, jež je nejstarší na celém světě. Hlavním lákadlem pro turisty jsou exempláře pandy velké. Druhý den jsme se pohybovali v historickém centru Vídně. Prohlédli jsme si zámek Hofburg, navštívili císařské apartmány Františka Josefa I., muzeum věnované jeho manželce Sissi i stříbrnou pokladnici. Další cesta pak vedla do císařské hrobky, kde odpočívají příslušníci habsburské vládnoucí dynastie (např. Marie Terezie s manželem Františkem Štěpánem či František Josef I. a jeho nejbližší). Svůj pobyt ve Vídni jsme zakončili v zábavním parku Prátru, kde jsme si vyzkoušeli nejrůznější atrakce.
Mgr. Petr Rybáček
foto foto foto foto foto Adaptační kurz pro 1. ročníky oboru Zdravotnický asistent

V termínu 7. – 8. 9. 2017 se konal v letním táboře Zálesí u Humpolce adaptační kurz pro žáky 1. ročníku oboru Zdravotnický asistent. Cílem bylo stmelit nový kolektiv, seznámit se a strávit dva dny společně s novými spolužáky a s třídními učitelkami. Čas uběhl velmi rychle, absolvovali jsme mnoho aktivačních her, sportovních utkání a tvořivých činností, při kterých jsme se dobře bavili a navzájem se poznávali.

A co na to naši žáci???
Náš adaptační kurz ze začátku nevypadal zrovna nejlépe, když jsme vyjížděli, bylo zataženo a nikdo jsme se pořádně neznali. Po našem příjezdu do tábora proběhlo psychické zhroucení studentů, jelikož jsme byli odříznuti od Wi-fi a signálu. Poté, co jsme se zabydleli ve svých pokojích, se začaly konečně vytvářet naše nové přátelské vztahy a díky tomu každý na internet doslova zapomněl. Naše přátelství se dál rozvíjelo během pohybových aktivit, které nás bavily a u kterých byla legrace. Nikdo nečekal, že z nás bude tak suprová parta.
Adaptační kurz jsme si užili a jsme rádi za krásně strávené chvíle v kempu. Za vše můžeme poděkovat našim třídním učitelkám.
Zapsala Veronika Kučerová, 1ZAB
foto foto foto Výstava fotografií - Španělské dědictví UNESCO

6. září 2017 v 17 hodin se v Zadní synagoze v Třebíči konala slavnostní vernisáž putovní výstavy fotografií Poznej světové dědictví UNESCO.  Tato výstava přiblíží v letošním roce návštěvníkům krásy Španělska. Unikátní fotografie připomínají nejkrásnější a nejzajímavější místa Španělska, bohatou historii i velmi rozmanitou a krásnou přírodu jak pevninské, tak i ostrovní části této země. V rámci kulturního programu si studentky obchodní akademie vyslechly zajímavou přednášku o krásách a zajímavostech Španělska, zhlédly flamenco, ochutnaly tradiční sýry a jako pozornost obdržely španělský vějíř. Vernisáže se účastnili oficiální zástupci Španělska a autorka projektu RNDr. Milena Blažková.
foto foto Vzdělávací kurz Pomazánky a saláty ve školních kuchyních

Ve dnech  3. a 4.7.2017 se v budově školy Karoliny Světlé 2 uskutečnil vzdělávací kurz Pomazánky a saláty ve školních kuchyních.  Tento byl určen pracovníkům školních jídelen na základě požadavků z terénu, ve spolupráci s metodičkou školního stravování Odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Kraje Vysočina a mistrové odborného výcviku OZS Jihlava. Výuka byla zaměřena na rozšíření teoretických znalostí a praktických dovedností s ukázkou výroby pomazánek a salátů vhodných pro děti a žáky škol.


foto foto foto foto foto foto 23. ročník mezinárodní soutěže první pomoci v Mladém Bříšti se konal 21.6. -22.6.2017.

Ve středu 21.6. odpoledne začalo být rušno v prostorách letního tábora v Mladém Bříšti. Soutěžící přivítala krásná příroda zalitá sluncem. Sjelo se 36 čtyřčlenných družstev ze všech koutů republiky. Mezi zahraničními soutěžícími byli studenti z Německa, Rakouska a Slovenska. Za každé družstvo  vylosoval pořadí kapitán a soutěž mohla začít. Museli si poradit pouze se základním vybavením, kterým byl šátek, nůž, náhradní oblečení, láhev s vodou, kapesníky a rukavice.
Všechny modelové situace byly zasazeny do přírody, aby byly co nejvěrohodnější. První den soutěže byly nachystány čtyři modelové situace. Soutěžící si museli poradit se srážkou dívek na kolečkových bruslích, hypoglykemickým stavem starší turistky, infarktem, doupětem mladých lidí pod vlivem alkoholu a drog, poraněním dolní končetiny v řece.
Druhý den na soutěžící čekala autohavárie auta šesti německých turistů s motorkářem, srážka šesti cyklistů, pád ze skály při slaňování. Součástí tohoto dne byl i fyzický test, kde se soutěžící poprali se složením nosítek, naložením zraněného, vše na čas. Na každém stanovišti byli tři až osm zraněných, se kterými si museli soutěžící poradit.
Nad správností provedení jednotlivých úkonů, organizací, voláním, komunikací soutěžících mezi sebou při zásahu bděli profesionální záchranáři z Jihlavy a Telče. Hned na místě vždy provedli i hodnocení zásahu.  
O celou přípravu a organizaci soutěže se postarali studenti a vyučující školy. Věrohodné maskování jednotlivých poranění zajistily učitelky školy.

Vyvrcholením bylo vyhodnocení soutěže. Všichni soutěžící s napětím očekávali vyhlášení výsledků.
Na prvních třech místech se umístila družstva ze Znojma, Jihlavy 2, Mutlangenu. Součástí bylo i vyhodnocení nejlepšího kapitána, kterým se stal kapitán vítězného družstva ze Znojma. Dále pak vyhodnocení nejlepšího figuranta, tím se stala žena s hypoglykemickým kómatem.
Celá soutěž proběhla ve velmi přátelské atmosféře. Soutěžící ocenili nabytí nových zkušeností.  Na tvářích pořadatelů byla vidět únava, ale i obrovská radost z toho, že se akce opravdu povedla.
Všichni se už těšíme na další 24. ročník.

Soutěž proběhla s finanční podporou Kraje Vysočina. 

Fotogalerie: ZDE


foto foto foto foto foto Kluci z týmu Gastroakademie Vysočina zazářili na Veveří

V sobotu 24. června 2017 se družstvo krajské Gastroakademie Vysočina zúčastnilo velmi zajímavého konceptu kulinářského klání. „Steak jako Brno“ se konal na hradě Veveří nedaleko Brna. Do kompletní přípravy i do vlastní soutěže byl zapojen kapitán týmu Libor Homolka, který žáky připravoval právě na škole v Jihlavě. Musím podotknout, že během celé přípravy jsme neponechali nic náhodě. Odborné konzultace s hlavním garantem soutěže probíhaly s dostatečným předstihem. Také příprava jednotlivých jídel byla velmi zodpovědná. Na jedné straně by se mohlo zdát, že pět setkání týmu před soutěží by mohlo být dostatečnou přípravou, ale na straně druhé těch proměnných v průběhu soutěže mohlo být daleko více. A také bylo.  Horko na nádvoří krásného jihomoravského hradu, které pod střechou stanu dosahovalo až nelidských hodnot, malý prostor na vlastní práci, improvizované dodání řeznicky neopracovaného masa těsně před soutěží a jako bonus vylosovaný ananas jako surovina, která umí být pěkně záludná.
A vlastní soutěž? Úkolem bylo na grilu připravit porci hovězí svíčkové, vepřové krkovice a rybu, kterou reprezentoval mečoun. Kluci mohli jakkoliv spolupracovat a kombinovat gastronomické postupy. Kapitán týmu však mohl jen poradit či upozornit na možnou vznikající chybu. Kvalita připraveného masa, které bylo hlavním tématem soutěže, byla na vynikající úrovni. Chválou nešetřila odborná ani laická část poroty. A právě složení poroty bylo dalším třešničkou na dortu. V odborné  porotě zasedali kuchařští odborníci z Česka, Slovenska, Maďarska a Španělska. Doplněni byli o významné osobnosti z různých oblastí společenského života
A o úspěšné spolupráci hovoří i výsledek soutěže. Všichni z týmu Gastroakademie Vysočina byli skvělí. Z hradu Veveří si odnesli kromě vítězství i spoustu hezkých zážitků a nových zkušeností. Vždyť celou dobu byli v těch nejpovolanějších rukách. A všichni odborníci i ostatní z poroty či publika dokázali ocenit snahu i výsledky obou týmů. Navíc celá soutěž byla podpořena velkými a hlavně štědrými sponzory. Mezi cenami pro vítěze byly nejenom kulinářské speciality, profesionální nože nebo dokonce 50% sleva na konvektomat od firmy Fagor.  
Takže z pohledu krajských škol i z pohledu celé Gastroakademie obrovská spokojenost. Ověřili jsme si, že celý projekt funguje. Svědčí o tom úspěch v soutěži, ale také téměř roční fungování Gastroakademie Vysočina. Spolupráce s restauracemi je oboustranně úspěšná a vzdělávání žáků probíhá jak v restauracích, tak i formou odborných seminářů, které lektorují přímo kuchaři spolupracujících restaurací. Navíc celý projekt se od začátku října 2017 rozroste, protože se zapojí žáci nových druhých ročníků. Nezbývá tedy pochválit všechny, kteří podporují kuchařské řemeslo v době, kdy to nemá vůbec jednoduché. Dobří kuchaři restauracím dlouhodobě chybí a všichni věří, že projekt Gastroakademie Vysočina je tou správnou cesto pro nápravu. Držte nám tedy palce a my Vám dokážeme, že vařit opravdu umíme.
Libor Fasora, ředitel OA, SZŠ a SOŠS Jihlava

Tiskové zprávy:

Kraj Vysočina

Region Vysočina


foto foto foto foto foto foto foto Prvních čtrnáct studentů prošlo Gastroakademií. Restaurace jim ušily praxi na míru

Tento týden skončila první desetiměsíční intenzivní speciálně připravená praxe pro studenty krajských hotelových škol, kterou garantovaly vybrané restaurace a hotely v regionu. Pod odborným dohledem uznávaných šéfkuchařů absolvoval čtrnáctičlenný tým studentů prvních druhých ročníků desítky hodin ve špičkově vybavených kuchyních.

 S myšlenkou zvýšit kvalitu odborného vzdělávání v gastro oborech a využití potenciálu kvality poskytovaných služeb vybraných restaurací přišla Obchodní akademie, Střední zdravotnická škola, Střední odborná škola služeb a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Jihlava. V roce 2015 absolvovali zástupci krajských gastroškol první jednání s majiteli restaurací, kterým byly představeny základní principy projektu, postaveném na spolupráci škol, jejich zřizovatele a restaurací s cílem udržitelnosti žáků v oboru po ukončení školní docházky a potřebou zkvalitnění následné vykonané praxe. Kraj Vysočina Gastroakademii podpořil nákupem výbavy pro každého účastníka – k dispozici tak je typové oblečení a vybavení. Gastroakademie Kraje Vysočina – to jsou i aktivity zaměřené na vzdělávání pedagogických pracovníků, společné vzdělávání žáků, pedagogů a kuchařů.

zdroj: Kraj Vysočina (viz ZDE)


foto foto foto Školní kolo soutěže v první pomoci

14. 6. 2017 proběhlo školní kolo soutěže v první pomoci. Tato školní soutěž pravidelně předchází mezinárodní soutěži v obci Mladé Bříště u Humpolce, která se bude konat příští týden.
Čtyřčlenná družstva ze druhého ročníku zdravotnické školy opět řešila modelové situace zranění, která by se mohla stát v běžném životě. Letos tak ošetřovaly například řeznou ránu s masivním krvácením na dolní končetině, dopravní nehodu, při které byla autem sražena chodkyně, pád z výšky a nevolnost u diabetika.
První místo v soutěži obsadilo družstvo ve složení: Lucie Kapounová, Adéla Kadlecová, Veronika Kučerová a Renata Klímová. Společně s družstvem, které obsadilo druhé místo, se zúčastní soutěže v Mladých Bříštích a my jim přejeme hodně úspěchů.
Jitka Meixnerová
foto foto foto foto Ekonomický tým Junior 2017

Dne 13. 6. 2017 se konal 14. ročník krajského kola celostátní soutěže Ekonomický tým Junior na Ob-chodní akademii v Pelhřimově. Tříčlenné týmy soutěží vždy ve dvou oblastech – testu odborných znalostí a prezentaci na zadané téma. Pro letošní ročník stanovili organizátoři téma „Mají zaměstna-necké benefity vliv na výběr zaměstnání?“
Soutěže se zúčastnilo celkem 10 týmů, naši školu reprezentovala dvě družstva z oboru Obchodní akademie. Tým z třídy 3. B ve složení Lukáš Müller, Dominik Procházka a Linda Turečková se umístil na 1. místě se 126 body a coby vítěz si vybojoval účast v celostátním kole této soutěže, které se bude konat na podzim v Brně. Druhý tým tvořený žáky 3. A Vendulou Karáskovou, Markétou Kašpa-rovou a Jiřím Vomelou se umístil na 5. místě se 109 body.
Oběma družstvům gratulujeme!
Odborná exkurze v Rakousku

Ve čtvrtek  8.6.2017 v ranních hodinách vyjelo 25 žákyň 2. ročníku oboru zdravotnický asistent s p. uč. Vorálkovou a p. uč. Číhalovou na exkurzi do Rakouska.
V dopoledních hodinách jsme dorazily do nemocnice v Hornu. Přivítala nás paní ředitelka pro ošetřovatelskou péči. V přednáškovém sále jsme se dověděly, jak funguje vedení rakouských nemocnic a spoustu zajímavých informací o nemocnici v Hornu. Rozdělily jsme se do dvou skupin a vydaly se na jednotlivá oddělení.
Jedním z oddělení byla porodnice. Viděly jsme porodní místnost a dozvěděly se všechny způsoby porodu. Zároveň nám přišlo skvělé, že zde mají jednu místnost, která připomíná ložnici, kde má matka s dítětem možnost strávit noc společně i s otcem dítěte. Dokonce jedna z maminek svolila, že můžeme být přítomni při vyšetření, kde byl slyšet tlukot srdce jejího dítěte.
Také jsme byly na jednotce intenzivní péče, urgentním přijmu a na dialýze. Na dialýze nás překvapilo množství pacientů, kteří zde mohou být naráz dialyzováni.
Poté následoval přesun do kláštera Altenburg. Průvodkyně nám předala spoustu zajímavých informací o této pamětihodnosti.
Poslední zastávka byla ve Zwettlu, kde jsme navštívily centrálu červeného kříže. Zde jsme se dověděly, jaká je náplň práce této organizace v Rakousku a na jakém principu pracuje. Tečkou byla ukázka sanitních vozů a jejich vybavení.
Exkurze byla skvělá a získaly jsme spoustu užitečných informací. Jsem přesvědčena, že druhákům, co se sem vydají příští rok, se zajisté bude také líbit. Také děkujeme paním učitelkám za ochotu s námi tak daleko jet.
Za 2ZA, Denisa Bočková
foto foto foto Talenti 1. ročníků

Ve dnech 8.-9. června 2017 proběhl na Obchodní akademii v Jihlavě již 16. ročník soutěže Talenti I. ročníků - ZAV Jihlava. Roli garantů opět přijali Jaroslav Zaviačič, předseda světové organizace Intersteno, a Helena Zaviačičová, mistryně světa v psaní všemi deseti, držitelka světového rekordu, který činí 928 čistých úhozů za minutu.

22 účastníků soutěže dorazilo do Jihlavy už ve čtvrtek, aby se mohli zúčastnit tréninkového odpoledne s přenosem průběžných výsledků tréninku ZAV. Nejlépe minutová cvičení zvládl Jiří Kučera z GOB a SOŠ Telč. Na stříbrné pozici skončit domácí Šimon Vopelka.

Soutěžící se mohli zúčastnit také soutěže v korektuře textu. Nejvíce korektur zvládl opět Jiří Kučera z GOB a SOŠ Telč. Za deset minut jich provedl neuvěřitelných 106 a dopustil se 4 chyb. Na druhém se umístila domácí soutěžící Mirka Nevosadová.

Hlavního soutěžního dne se účastnilo 33 soutěžících z 9 škol. Tradiční náplní byly tři desetiminutové opisy s různou penalizací (10, 50, 100) za každou neopravenou chybu. Po součtu jednotlivých opisů mohly být vyhlášeny výsledky kombinace: 1. Jiří Kučera (GOB a SOŠ Telč), 2. Klára Doskočilová (GOB a SOŠ Telč) a 3. Šimon Vopelka (OA, SZŠ a SOŠS Jihlava).

Soutěž družstev ovládli studenti z GOB a SOŠ Telč. K naší velké radosti na druhém místě skončila OA, SZŠ a SOŠS Jihlava. Třetí místo putuje na OA Vlašim.

Více informací: ZDE


Poznávací zájezd do Londýna

Studenti naší školy vyjeli v neděli 28. května na 6-ti denní poznávací zájezd do Londýna. S ubytováním v Anglických rodinách.
 Po namáhavé cestě přes Německo, Belgii, Francii a skrz Eurotunel jsme dojeli do Velké Británie, kde jsme jako první navštívili Greenwich. Tam nás čekala prohlídka observatoře a následně jsme měli projížďku lodí k Themes Barrier, poté dojeli na místo setkání v Shirley, kde si nás vyzvedli rodiny, u kterých jsme pobývali následující 4 dny. Druhý den nás čekal výlet na Beachy Head, kde jsme měli příležitost podívat se k moři. Poté jsme jeli do Brightonu, kde jsme měli prohlídku podmořského akvária a celého města. Třetí den pobytu nás čekal výlet do Oxfordu, prohlídka Oxford University, kde jsme mohli vidět místa, které byla předobrazem pro filmy Harryho Pottera a poté následovala prohlídka starého universitního města. Poslední den nás čekalo srdce Londýna, viděli jsme London Eye, parlament, Big Ben, Westminster Abbey, výměnu jízdní gardy, Buckingham palace, Trafalgar Square a mnoho dalších zajímavých míst. Paní průvodkyně měla zajímavé výklady ke všem památkám.
 Lucie Kratochvílová, Nikol Zavadilová, Nikola Kasalová 2FKT
foto foto Výsledky ankety Skutek roku 2016

Výsledky ankety Skutek roku 2016 - kategorie právnické osoby:
Oblast: Vzdělávání
Sdružení pro pořádání soutěže Mladý módní tvůrce ČR, z. s. – Mladý módní tvůrce ČR
Soutěž Mladý módní tvůrce ČR (MMT ČR) se od roku 1998 pořádá v Jihlavě. Organizátorem akce je Sdružení pro pořádání soutěže MMT ČR a Obchodní akademie, Střední zdravotnická škola a Střední odborná škola služeb Jihlava. Spoluvyhlašovatel soutěže je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Soutěže MMT ČR je určena všem studentům středních škol a odborných učilišť. Soutěže se v loňském roce zúčastnilo 32 středních škol z celé České republiky, jedna škola z Polska, rovněž studenti z partnerské školy z Rakouska a Německa. Akce se uskutečnila v prosinci 2016 v DKO v Jihlavě. Divadelní sál naplnila oděvní tvorba ve formě módních přehlídek a společenský sál byl rájem kadeřnic a kosmetiček. Témata jednotlivých kategorií připravila zajímavou podívanou, která nabídla návštěvníkům nejen inspiraci pro slavnostní i všední chvíle, ale ukázala kreativitu a fantazii soutěžících.
Slavnostní vyhlášení výsledků ankety Skutek roku 2016, která se realizuje v rámci Projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21, se uskutečnilo dne 5. 6. 2017 na zámku ve Vilémově společně s vyhlášením výsledků ankety Zlatá Jeřabina 2016.

Tisková zpráva Kraje Vysočina: ZDE


foto foto foto foto foto Státní zkouška z psaní na klávesnici na Obchodní akademii

38 studentů OA (studenti 2OA, 2OB a 3. A) se přihlásilo na státní zkoušku z psaní na klávesnici, která se konala v pondělí 5. června 2017.
Obchodní akademie nabízí svým studentům možnost složit tuto zkoušku přímo na škole pod dohledem zkušebního komisaře. Studenti získají všechny potřebné dovednosti pro složení této zkoušky během studia v předmětu písemná a elektronická komunikace. Zkouška se skládá z opisu předloženého textu (rychlost nejméně 200 čistých úhozů za minutu při přesnosti nejméně 99,50 %) a z normalizovaného vypracování dvou různých písemností, a to obchodního dopisu a tabulky, podle zadaných dispozic. Uchazeč musí úspěšně vykonat obě části zkoušky.
Věříme, že studenti vykonali státní zkoušku úspěšně a do svého profesního života mohou vstoupit s dalším cenným dokumentem, který prokazuje jejich mimořádné dovednosti získané v průběhu studia na naší škole. Zaměstnavatelé jsou na vysvědčení o této zkoušce zvyklí a vědí, že je pro ně zárukou kvality uchazeče.
foto foto Mistrovství České republiky v grafických předmětech

Studentka třetího ročníku OA Eliška Zejdová se na základě výsledku v krajském kole nominovala na Mistrovství České republiky v grafických předmětech, které se v letošním roce konalo v Chocni. Naši školu reprezentovala v disciplíně korektura textu. Cílem této disciplíny je provést během 10 minut co nejvíce oprav textu, kdy za provedou korekturu se soutěžícímu připočítává 100 bodů, za neprovedou nebo chybně provedenou korekturu odečítá 250 bodů. Eliška předvedla obdobný výkon jako v krajském kole, bohužel se dopustila 6 chyb. 67 provedených korektur nakonec stačilo na 12. místo. Blahopřejeme.
foto foto Obchodní akademie patří k nejúspěšnějším školám ve skládání cambridgeských zkoušek

Květnový on-line  Newsletter instituce Cambridge P.A.R.K. v Brně, jejíž jsme partnerskou školou, ocenil v článku  systém přípravy a úspěšnost našich studentů ve skládání zkoušek Cambridge PET a FCE. Získané certifikáty napomáhají našim absolventům k snazšímu získávání pozic na tuzemském trhu práce, přijímání na vysoké školy i dalším  studiu v zahraničí.

Plné znění článku naleznete ZDE.


foto foto Soutěž První pomoci v rakouském Ernstbrunnu

V sobotu 20. 5. 2017 vyrazilo 6 děvčat a 2 paní učitelky z jihlavské zdravotnické školy na soutěž první pomoci do dolnorakouského Ernstbrunnu. Na místo jsme dojely v 10 hodin dopoledne. Byla nám přidělena startovní čísla a poté jsme již jen čekaly, až na nás přijde řada a vyzvedne si nás naše průvodkyně na celý den. Jelikož jsme měly téměř hodinu čas, vyřádily jsme se mezitím na místím hřišti. Nebylo moc slunečné počasí, tak jsme to po chvilce vzdaly a přesunuly se do našeho vyhřátého auta.
Kolem půl dvanácté si nás vyzvedla průvodkyně a vydaly jsme se na soutěžní okruh. Celkem bylo 8 stanovišť, z toho 2 byly dovednostní (štafeta se slalomem v hasičském oblečení a hadicí a druhé bylo tipovací; měly jsme např. za úkol uhodnout, kolik je ve sklenici lentilek, nebo říct, kdy byla založena organizace Červeného kříže v Ernstrbrunnu). Na ostatních stanovištích byly připraveny modelové situace, např. srážka motocyklisty s chodci, nehoda v autodílně, poleptání oka a astmatický záchvat v lakýrně.
Po ošetření všech poraněných následoval feedback, kdy nás rozhodčí upozorňovali na chyby a naopak chválili za dobře poskytnutou první pomoc. Chvíli nám trvalo, než jsme se jako družstvo sehrály a zjistily, jak se nám nejlépe pracuje. Občas jsme musely čekat, než na nás přijde řada na stanovišti. My jsme si ale dokázaly příjemně chvíli zkrátit třeba tím, že jsme společně i s paní učitelkami hrály dámu na obrovské šachovnici na hřišti.
Rozhodčí byli velice příjemní a i přes jazykovou bariéru se s námi snažili komunikovat a byli vstřícní. I když se počasí moc nevydařilo, stejně jsme si to moc užily a rozhodně to nebyla ztracená sobota.  Zároveň jsme získaly zkušenosti na mezinárodní Soutěž první pomoci v Mladých Bříštích. Věříme, že spolupráce s Dolním Rakouskem bude probíhat vždy v takto příjemných podmínkách.
Děkujeme
Za družstvo 2ZA a doprovod, Denisa Bočková
foto foto foto foto