3. poznávací vycházka Jihlavou

Tentokrát jsme se ocitly na místě, které připomíná první založení základů staré Jihlavy. Došly jsme
 ke kostelu sv. Jana Křtitele na Jánském kopečku. Než jsme se ke kostelíku dostaly, zastavily jsme se
u pomníku „Královské přísahy“.  Dozvěděly jsme se o historii pomníku a proč „Královský vršek“ má právě toto své pojmenování.

U kostelíka jsme si vyslechly něco o historii a přečetly jsme pověst o nálezu stříbra a založení osady. Paní vychovatelka nám vyprávěla o  „Jihlavském havíření“, kterým se připomíná dávné dolování stříbra.
Naše vychovatelky nám připravily zpestření vycházky - havíři zde ještě něco zanechali - našly jsme poklad. Důkaz jsou přiložené fotky.
Z míst počátků Jihlavy jsme pokračovaly po mostě přes řeku Jihlavu, který připomíná i dobu, kdy Jihlavou jezdily tramvaje. Došly jsme k amfiteátru – kdysi největšímu letnímu kinu u nás a k jihlavské ZOO. Po zdolání kamenných schodů jsme se příjemně unaveny vrátily zpět na DM
Jihlava a její okolí nás stále příjemně překvapují.

Lenka Sýkorová a Kateřina Beznosková
Žákyně OZS, AP
foto foto foto foto Dvojitý úspěch v soutěži Milujeme Jihlavu a pozvánka na prohlídku výstavy

Jihlavská firma Trialog pořádala letos již třetí ročník fotografické soutěže Milujeme Jihlavu. Fotografové, napříč všemi věkovými kategoriemi, zaslali přes 600 fotografií, ze kterých odborná porota vybrala 40 nejlepších.
Odměnou pro autory vítězných snímků je excelentní výtisk na voděodolné fólii s kovovým podkladem v rozměru 150 cm x 100 cm.
Velmi nás těší, že se do TOP40 dostali naši dva žáci, fotografové:
Martin Hanzal, 2.ročník  – fotografie „Němý pohled černobíle“
Vojtěch Šoula, 3.ročník – fotografie „Studenti se bouří“
Děkujeme vítězům za reprezentaci školy a všem ostatním, kteří se soutěže zúčastnili!
Zveme vás na prohlídku výstavy, která je instalována na Masarykově náměstí a potrvá do 4.11. 2019.

Odkaz na další fotografie: ZDE


foto foto foto GASTROAKADEMIE

30.9.2019 již po čtvrté otvírá Kraj Vysočina pro devatenáct vybraných žáků ze čtyř krajských hotelových škol Gastroakademii. Jde o originální projekt, který má pomoci zvýšit kvalitu odborného vzdělávání v gastro oborech, především kuchař – číšník, využít potenciálu kvality poskytovaných služeb vybraných restaurací a prohloubit spolupráci škol a provozoven v celém regionu. Snahou jednotlivých škol je podchycení a rozvoj talentů.
foto foto foto foto Národní certifikát Quality Label

Dne 26. 9. 2019 byly v budově Krajského úřadu Pardubického kraje předávány národní certifikáty Quality Label, které jsou  udělovány inovativním projektům, které splňují kritéria kvality a které mohou ve svých zemích sloužit jako příklady dobré praxe. Mezi oceněnými byl i projekt naší školy La comida en tu país y en el mío - un proyecto para principiantes de español. Na projektu pracovali studenti obchodní akademie, kteří 3. rokem studují španělský jazyk. Z kraje Vysočina byly oceněny celkem 2 projekty.
foto foto foto Poznávací vycházky na domově mládeže

Druhá vycházka byla zaměřena na jihlavské kostely, jejich historii, současné využití, stavební slohy a zajímavosti.
Ukázaly jsme si kostel svatého Ducha ve Smetanových sadech, kostel Matky Boží včetně kláštera, kostel sv. Jakuba Většího i s krásným bukem, kostel sv. Ignáce z Loyoly, kostel Povýšení svatého Kříže i evangelický kostel apoštola Pavla. U některých kostelů jsme si prohlédly vnitřní výzdobu. Do interiéru sv. Kříže jsme nahlédly z křížové chodby hotelu Gustav Mahler, kde jsme si zároveň prohlédly i výstavu obrazů. Děvčata projevila zájem o prohlídku jihlavské knihovny. Pracovnice knihovny nás provedly jednotlivými odděleními  a byly jsme upozorněny na různé výstavy, přednášky a kulturní akce, které knihovna pořádá.
Při procházce jsme se podívaly na jihlavské hradby a prošly po jihlavském parkánu.
Ve staré Jihlavě je určitě mnoho míst k příjemným procházkám.

foto foto Svatováclavské posvícení ve Vídni

Letošní Svatováclavské posvícení proběhlo v režii Kraje Vysočina

Zahradu a společenské prostory Velvyslanectví ČR ve Vídni ve čtvrtek 26. září oživil již 21. ročník Svatováclavského posvícení. Letos se v jeho rámci představili hosté z Vysočiny v čele s hejtmanem Jiřím Běhounkem.
České velvyslanectví ve Vídni pořádá každoročně u příležitosti státního svátku Svatováclavské posvícení pro krajany a přátele České republiky. Letošní ročník posvícení byl v sídle velvyslanectví na Penzinger Strasse v režii Kraje Vysočina a přibližně šest set hostů ochutnalo dobroty připravené krajskými středními školami i školním statkem v Humpolci.
Středobodem večerní společenské akce pak byla nabídka špičkových gastronomických specialit, připravených žáky specializovaných středních škol v regionu. Kromě nich se mohli hosté seznámit s prezentací místních řemesel a turistických cílů či navštívit výstavu fotografií a improvizovaný, tematicky laděný fotografický atelier za celovečerního doprovodu hudební skupiny Horácká muzika. Prezentaci velvyslanectví a kraje doplnily med a medové výrobky, ochutnávka čerstvě stlučeného másla s bylinkami a dekorativní vyřezávání ovoce a zeleniny. „Pro náš kraj bylo ctí podílet se na zajištění letošního Svatováclavského posvícení. Do přípravy jsme zapojili krajské gastro školy, které připravily delikatesy srovnatelné se špičkovými restauracemi, všem patří velké poděkování za dobře odvedenou práci,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Na přípravě letošního Svatováclavského posvícení ve Vídni se podílely Obchodní akademie, Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Střední odborná škola služeb a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Jihlava, Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod, Obchodní akademie a Hotelová škola Třebíč, Hotelová škola Světlá a Střední odborná škola řemesel Velké Meziříčí a Školní statek Humpolec. Kromě nabídky skvělých jídel a nápojů mohli přítomní hosté vyzkoušet krajský fotokoutek nebo oblíbené fotoccino, o hudební program se postarala Horácká muzika ze Žďáru nad Sázavou. Představení Kraje Vysočina jako turisticky atraktivního regionu zajistila krajská příspěvková organizace Vysočina Tourism.
„Prezentace Kraje Vysočina, ať už gastronomická nebo turistická měla u hostů velký ohlas, zejména pro žáky našich středních škol je to neocenitelná zkušenost a skvělá příprava na budoucí povolání v gastronomii,“ doplnila Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana pro oblast mezinárodních vztahů. O hosty se v průběhu Svatováclavského posvícení staralo 50 budoucích kuchařů a číšníků. Podobně velkou akci zajišťoval Kraj Vysočina už před pěti lety na Velvyslanectví ČR v Paříži při příležitosti oslav Dne České státnosti.
Zdroj: Kraj Vysočina, Velvyslanectví ČR ve Vídni

Více:
Tisková zpráva Kraje Vysočina: ZDE

Tisková zpráva Velvyslanectví ČR ve Vídni: ZDE

Média pro rakouské krajany - Svatováclavské posvícení 26. 9. 2019 ve Vídni na rádiu Dráťák: ZDE

Informační brožura Kraje Vysočina: ZDE


foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto Poznávací vycházky na domově mládeže

Vychovatelky domova mládeže připravily pro žáky DM poznávací vycházky. První zaměření bylo na lokalitu Jihlavy zvanou „Skalka“.
S děvčaty jsme prošly Jihlavou kolem svahů Větrníku až ke studánce U Skalky se sochou Panny Marie. Děvčata se dozvěděla něco z historie Skalky a poučila se z informačních tabulí o fauně a flóře žijící v mokřadech.
Dále jsme pokračovaly po cyklostezce téměř až k psímu útulku. Cestou zpět jsme prošly park Gustava Mahlera i vyšlapaly na rozhlednu.
Zvláště děvčata prvních ročníků, z jejichž iniciativy tato aktivita vzešla, ocenila poznání Jihlavy a jejího blízkého okolí. Již teď se těší na další společné cesty za poznáním města. I tak se totiž dá příjemně trávit volný čas…
foto Adaptační a sportovní kurz prvního ročníku Obchodní akademie – Mladé Bříště u Humpolce 10. 9. - 13. 9. 2019

Od úterý do pátku se naši noví žáci zúčastnili tradičního seznamovacího a současně sportovního kurzu na Mezinárodním dětském táboře v Mladém Bříšti. Vedle seznamovacích aktivit s psycholožkami, turistiky na Křemešník, sportovních akcí na stanovištích – střelba ze vzduchovky, lakros, florbal a ringo, proběhly turnaje ve stolním tenisu, soutěž ve střelbě, ringu dvojic a utkání ve florbalu a lakrosu mezi třídami. Zúčastnilo se celkem šedesát žáků prvního ročníku, čtyři dny proběhly ke spokojenosti žáků i pedagogů a naplnily tak cíl a smysl seznamovacích kurzů, které pořádáme od roku 1994. Usnadníme jimi vstup do nového kolektivu spolužáků, více představíme třídní učitele a některé další pedagogy školy.
Všem účastníkům kurzu a sportování přejeme úspěšné studium na OA!foto foto foto foto Týden jazyků na Křemešníku 8. - 13. 9. 2019

Náš kurz začal v neděli odpoledne ubytováním se v Poutním hotelu Křemešník. Celým týdnem nás kromě našich angličtinářek doprovázeli také rodilí mluvčí.
Harmonogram byl podobný každý den. Dozvěděli jsme se nové užitečné informace k maturitním tématům například o USA, Austrálii, Nový Zéland, Královské rodině, Londýnu, cestování, lidském těle.
Vždy to nebylo jenom o učení, ale i o zábavě. Po výuce se šlo odreagovat na procházku okolo Křemešníku. Večery jsme trávili posloucháním písniček a společně se naučili Cup song. Konec dne byl zakončen filmem, který navazoval na daná témata.
Tento týden jsme zakončili ve čtvrtek posezením u ohně, v pátek už pouze proběhla závěrečná hra s fotografiemi a společným hodnocením akce.
Kurz nám pomohl zdokonalit se v angličtině. Tímto bychom chtěli poděkovat paním učitelkám a lektorům, kteří s námi kurz absolvovali kurz.
Děkujeme 4ZA
foto foto foto foto foto Adaptační kurz prvních ročníků

První ročníky zdravotnických oborů absolvovaly adaptační kurz podporující seznámení prozatím nejistých a po prvních vyučovacích hodinách na střední škole informacemi přehlcených žáků. Nové kolektivy jednotlivých tříd se stmelovaly a vzájemně poznávaly v Mezinárodním táboře Zálesí v obci Mladé Bříště a to v období od 5. 9. 2019 – 6. 9. 2019.
 Začátky na střední škole nejsou nikterak jednoduché, a proto žáci jistě uvítali možnost seznámit se s novými spolužáky a třídními učitelkami mimo prostředí školy a zkrátit si tak pobyt v tomto zařízení pouze na dobu nezbytně nutnou. Uplynulé dny probíhaly ve znamení společenských a sportovních her, zaměřených zejména na spolupráci, kreativitu a zábavu. Mimo čas trávený s kantory, měli žáci prostor na uvedení vlastní osoby do skupiny nových tváří a vytvořit si tak první dílky pomyslné skládačky nezapomenutelných zážitků, které na konci jejich středoškolského putování vytvoří krásnou mozaiku vzpomínek.
Náročný první den střídal mírně chladný podvečer, který byl zažehnán sálajícím teplem z krbu a odlehčen hraním na nenaladitelnou kytaru. Základy hlavní budovy tábora se otřásaly pod halasným zpěvem žáků, vehementně se snažících vzpomenout na slova alespoň celé jedné písně.
Před pátečním odjezdem žáky čekal společný program s třídními učitelkami a back in time v podobě několika dětských her. Adaptační kurz byl zakončen v odpoledních hodinách.
foto foto foto SPORTOVNÍ KURZ A SOUTĚŽ PRVNÍ POMOCI MLADÉ BŘÍŠTĚ

NEDĚLE:
Postupně jsme se dopravili na místo kurzu, někteří dokonce i včas. Drtivá většina se dopravila autem, ovšem našli se i odvážlivci jedoucí na kole z Jihlavy. Hned po příjezdu následoval boj o chatky, nejžádanější byly ty nejdále od učitelů.
Po zbytek dne jsme vyjeli na krátkou projížďku skrze malebné okolí Mladého Bříště, která se neobešla bez komplikací. Žáci nepříliš nadšeni vyrazili na cestu. Na prvním kilometru jsme stihli chytnout křeč do nohy a píchnout pneumatiku na rovné silnici. Po příjezdu na nás čekalo vydatné večerní pohoštění, připravené obětavými kuchařkami. I po večeři nám učitelé nedali pokoj a připravili pro nás soutěž „najdi borovičku v lese“, 10% ztráty povoleny, bohužel jsme se nevešli do tohoto limitu. Prakticky hned po příchodu nás pohltily špinavé postele plné prachu.
PONDĚLÍ:
Ranní ptáčata nás vytáhla z postelí a dotáhla na snídani ve formě švédských stolů. Učitelé nás překvapili krátkým výletem na kole. Při návratu do kempu byla připravena svíčková, která nesklidila mnoho pochval. Po obědě následoval polední klid, kdy jsme si mohli zaplavat v místní nádrži. Odpolední program se skládal z vědomostního běhu, každá skupinka musela najít 14 stanovišť s otázkami
ÚTERÝ:
Třetí den kurzu pan učitel Zajíc naplánoval náročnou cestu přes kopřivy k Sedlické přehradě. Na zpáteční cestě nejmenovaný žák prorazil plášť a musel do kempu po svých. I tento den nám učitelé nedali pokoj s orientačním během, zakreslili do mapy 5 bodů, většina lidí nepochodila s jejich nalezením.

STŘEDA, ČTVRTEK:
Započala příprava na Soutěž první pomoci s mezinárodní účastí. Před obědem se shromáždilo 29 družstev, mezi nimiž se nacházely týmy z Česka, Německa, Rakouska a Slovenska. Dohromady bylo připraveno 10 stanovišť. Část žáků 2. ročníků dělala figuranty, zbytek spojky mezi stanovišti nebo pořadatele. Tým Jihlava 1 (Denis Zeman – kapitán, Vít Hroch, Monika Volšinská, Klára Benešová), s krásným umístěním na 7. místě. Tým Jihlava 2 (Lucie Indrová – kapitán, Sandra Vlčková, Veronika Cahová, Johanka Dubová), umístěni na čestném 17. místě.
Po náročném středečním soutěžení jsme dostali možnost vybít si svůj vztek koordinovaným bušením do bubnů, instruktor si připravil zábavný program, naučili jsme se poslouchat rytmus a bubnovat jednoduché skladby. Pan instruktor sklidil po skončení programu mnohé ovace.
Ve čtvrteční večer jsme si užili společné chvíle se svými spolužáky. Učitelé s naší pomocí ugrilovali vynikající špekáčky pro všechny účastníky kurzu. Nechyběla ani diskotéka.

PÁTEK:
Přišlo to, co vždy musí přijít – smutné loučení. I přes fyzicky náročný program se nám pobyt moc líbil, unaveni ale šťastni odjíždíme domů.
Zpracovali: žáci 2ZAA

Kompletní fotografie ze soutěže první pomoc najdete ZDE

 


 


foto foto foto Projekt - eTwinningová hra - Demokracie v nás

Při příležitosti Evropského roku 2019 zaměřeného na téma Demokratická účast připravilo Národní podpůrné středisko pro eTwinning v ČR hru s názvem Demokracie v nás, které se účastnili studenti 2OA – španělštináři. Cílem bylo podpořit povědomí žáků o činnosti Evropského parlamentu a fungování principů zastupitelské demokracie. Jednotlivé úkoly byly spjaty se zastupitelskou demokracií na třech úrovních: místní - Demokracie u nás v obci – úkolem bylo seznámit eTwinningové (zahraniční) spolužáky z ciziny se zastupitelstvem naší obce, celostátní (Parlament ČR) - Demokracie u nás v Česku - úkolem bylo eTwinningovým kolegům představit parlamentní systém ČR ve formě videa, evropské (Evropský parlament) - Demokracie u nás v Evropě: Evropský parlament a ČR. Informace byly zpracovány ve formě plakátu. Závěr hry - v TwinSpace byl zveřejněn krátký shrnující kvíz Kahoot, který byl zaměřen na informace z výstupů ve třetím úkolu. V červnu studenti obdrželi za účast v soutěži diplom a drobné dárky.
foto foto foto foto Poslední vaření s klienty ICS v tomto školním roce

Na závěrečném vaření si klienti ICS připravili lasagne s mletým masem, budapešťskou pomazánku a ovocný pohár s pudinkem a šlehačkou. K asistenci jim byla nová žákyně zdravotní školy. I přes to, že pracovala s klienty poprvé, práce se jí líbila.  Všichni ochutnali zdařené výrobky a těší se na vaření v dalším školním roce.
Vychovatelky DM B
foto foto foto foto Ekonomický tým Junior 2019

Ve středu 12. 6. 2019 se v Pelhřimově konala regionální soutěž pro žáky 3. ročníků oboru obchodní akademie Ekonomický tým Junior.
 Z naší školy se zúčastnily 2 tříčlenné týmy - z 3 OA  Mirka Nevosadová, Lenka Novotná a Nikola Šindlerová, z 3 OB Eliška Svárovská, Michaela Šaňková a Ivana Vomelová. Soutěž probíhá ve 2 částech – 1. je teoretický test z 5 oborů – Dlouhodobý majetek, Zaměstnanci, Mzdy, IT, Zásoby a 2. část je prezentace na dané téma -  letos: Šetřit či nešetřit na potravinách – dopady na rodinný rozpočet a naše zdraví.  Tým z 3 OB obsadil 4. – 5. místo a tým z 3 OA 8. místo. Celkem se soutěže zúčastnilo 10 týmů ze škol z Havlíčkova Brodu, Jihlavy, Pelhřimova a Třebíče.
Soutěžícím blahopřejeme!
foto foto foto foto ANGLIE NETRADIČNĚ

Ve dnech 5. - 9. 6.2019 podnikli žáci prvních a druhých ročníků SZŠ a SOŠS výlet na jih Anglie.
Cesta autobusem byla dlouhá, ale zážitky z cesty Eurotunelem ji vyvážily a navíc jsme u Folkestone měli možnost uvidět obří křídový obrazec bílého koně.
První den  našeho pobytu ve Spojeném království  jsme navštívili jedno z největších a nejznámějších přímořských letovisek Anglie – město Brighton.  Vyběhnout na pláž a spatřit moře – nic příjemnějšího  po více než 18 hodinách strávených v autobuse nás nemohlo potkat, mnozí viděli moře poprvé v životě, a tak to pro ně byl o to větší zážitek. Royal Pavillion, který zvenčí připomíná indický Taj Mahal, byl nepřehlédnutelný a jen málokdo si nechtěl prohlédnout i jeho interiéry. V Sea Life Brighton jsme viděli, jak bohatý a rozmanitý je život v mořích a oceánech.
Ubytování bylo zajištěno v hostitelských rodinách. Počáteční obavy z neznámých lidí, jiného způsobu života a jazykové bariéry se ukázaly víceméně jako liché. Rodiny byly v jádru přívětivé a žáci si na malý moment vyzkoušeli samostatný život v cizím prostředí a ryzí komunikaci v angličtině, kterou nikdo neklasifikoval.
Následující den nás čekal výlet do Chichesteru, města s krásnou katedrálou a nedalekého skanzenu, a do dvousettisícového přístavního města Portsmouth proslulého nejen svým přístavem, ale také vyhlídkovou plošinou  Spinnaker Tower, která je dominantou města, a  lodí HMS Victory, na níž kapitán Nelson porazil Napoleona. Prohlídka lodi či Národního muzea námořnictví byla zajímavá nejen pro pánské osazenstvo naší výpravy.
Poslední den pobytu v Británii jsme strávili v Londýně. Přestože jsme byli upozorňováni na davy lidí v ulicích města, jejich množství mnohé i tak překvapilo.  Přesuny po městě byly časté, studenti však dbali pokynů vyučujících, udržovali „sevřenou formaci“, a tak vše proběhlo hladce. Zajímavostí bylo, že právě v tento den se kousek od nás konala oficiální oslava 93. narozenin královny Alžběty II. Návštěva Muzea voskových figurín Madame Tussauds a vyhlídka z London Eye byly lákadly, na něž se těšili mnozí již několik měsíců, a zklamáni určitě nebyli. Mnozí byli také zvědaví na Buckinghamský palác.  V tu dobu se ale již začínala ozývat celková únava a tak každý ocenil možnost odpočinout si na trávníku či na lehátkách v přilehlém Regent´s Park, který je považován za jeden z nejznámějších a nejkrásnějších královských parků.
S ohledem na celou situaci byl náš program poupraven a vydali jsme se k Westminster Pier, odkud jsme se pak metrem přesunuli k O2 aréně v Greenwichi,  poblíž které na nás čekaly autobusy.
U autobusu už na nás čekali řidiči s ohřátými párky, nabízeli nám čaj a kávu. Rychle jsme se najedli, trochu si odpočinuli a vydali se na dlouhou cestu domů. Měli jsme štěstí, že proběhla hladce a pro první autobus bez sebemenšího zdržení. Znovu jsme si užili cestu Eurotunelem a napříč kontinentem. Dokonce i obávaná D1 byla volná a tak jsme byli doma hned odpoledne.
Velký dík patří našim žákům, kteří nejenom, že dokázali překonat cestovní nesnáze, ale také skvěle spolupracovali a dbali pokynů vyučujících a průvodkyně. Jejich vhodného chování si dokonce všímali sami domácí a spontánně je velmi chválili.

A co říkají o pobytu ti, pro které byl určen?
•    „Nejvíce se mi líbil Brighton, hodně volnosti, pohodové a neuspěchané, spoustu věcí k vidění…“
•    „Zájezd se mi líbil…ale mohli jsme aspoň jednu cestu jet trajektem.“
•    „V rodině se mi líbilo, jídlo bylo dobré.“
•    „Moc se mi líbily anglické památky a celkově způsob života – pikniky v parcích atd. … Štvala mě snad jen dlouhá cesta, příště doporučuji pronajmout si letadlo. “
•    „Nejvíc se mi líbilo v Brightonu. Bylo to krásné město a nejhezčí byl asi Royal Pavillion a molo. … jsem ráda, že jsem konečně viděla na vlastní oči London Eye.“

Autor: vyučující anglického jazyka

 

 


foto foto foto foto foto foto foto foto Mezinárodní projekt C4PE : OA Jihlava – HAK Zwettl

Po několikaletých odkladech byl v tomto školním roce odstartován tříletý projekt v anglickém jazyce C4PE, kterého se účastní 5 studentek 3.ročníku OA a 6 studentů 2.ročníku partnerské obchodní akademie HAK v rakouském Zwettlu.
V obou školách byly založeny fiktivní cestovní kanceláře a navázány přeshraniční kontakty. Úkolem obou stran je vytvořit nabídku zajímavých destinací v partnerském regionu pro turisty své země. V průběhu prvního projektového roku proběhlo procvičování běžné obchodní korespondence, videokonference a závěrem se uskutečnila 1.partnerská schůzka všech zúčastněných v Jihlavě. Rakouští studenti si jako první destinaci pro studium a následnou tvorbu nabídky svým turistům zvolili Telč. Jejich exkurze byla doplněna předchozí vycházkou za pamětihodnostmi krajského města a volný čas pak společnými kulturně-sportovními aktivitami, které připravily české studentky. Závěrečné společné workshopy byly věnovány tvorbě ppt prezentací o Telči a regionu Vysočina.
Po dobu třídenního pobytu si obě strany užily intenzivní komunikace v angličtině i němčině a přátelské ovzduší naznačilo budoucí úspěch podzimní návštěvy Zwettlu.


foto foto foto foto foto foto Prezentace praxí na oboru obchodní akademie

Ve dnech 10. a 11. 6. 2019 proběhly na oboru obchodní akademie prezentace praxí žáků 3. ročníků.
Během 20. 5. – 31. 5. 2019 byli žáci 3. ročníků na praxi ve zvolené organizaci. Úkolem každého žáka je vytvořit prezentaci o firmě a své činnosti v ní. Před 3 člennou komisí a svými spolužáky pak prezentují práce, které vykonávali během praxe a hodnotí klady a zápory praxe pro jejich další studium.

foto foto foto foto foto EXKURZE DO RAKOUSKA

Ve dnech 5. 6. - 6. 6. 2019 jsme společně navštívili rakouský hospic v Melku a nemocnici v Gmündu. V hospicu NÖ Pflege- und Berteuungszentrum MELK nás přivítal pan ředitel Josef Schachinger a vedoucí ošetřovatelské péče Thomas Mössner-Schuster. Na úvod nám řekli důležité informace o hospicu, jeho chodu a následně nás provedli po jeho areálu. Hospic působil velice příjemně a měl moderní vybavení, které se v Česku nachází zřídka. Ošetřovatelská péče je zde na vysoké úrovni a snaží se vytvořit to nejpříjemnější prostředí pro pacienty a všechny zaměstnance.
Po prohlídce hospicu jsme vyrazili do města Melk, kde jsme mohli vidět zdejší klášter, historické město a spoustu dalších památek. Poté jsme se přesunuli na ubytovnu v Kremži, která je necelou hodinu od Melku.
Ve čtvrtek jsme jeli do nemocnice Landesklinikum GMÜND, kde nás podáním ruky přivítal ekonomický ředitel Karl Binder. Po přivítání nás v prezentaci seznámil s historií nemocnice a s projektem, který měl podpořit spolupráci s Českou republikou. Po přednášce jsme si prošli velkou část nemocnice, například oddělení patologie, chirurgie a interny. Během prohlídky jsme měli možnost potkat i dva české lékaře, kteří byli velice spokojeni s chodem nemocnice a milým personálem.  Po prohlídce nás čekalo chutné pohoštění a následná cesta domů.
Tato exkurze pro nás byla přínosná, dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací ohledně zdravotnictví v Rakousku a byli jsme překvapeni sympatickým personálem ve zdravotnických zařízeních. Při dorozumívání v německém jazyce nám pomohla paní učitelka Vorálková a Marta, bez kterých by to šlo těžko.
Děkujeme paní zástupkyni Marii Říhové a třídním učitelkám Daně Tůmové a Haně Vorálkové za umožnění výjezdu mimo Českou republiku. Doufáme, že dostaneme ještě příležitost takhle vycestovat.
Za celý druhý ročník
Jolana Kotrčová, 2ZAA
foto foto foto foto Státní zkouška z psaní na klávesnici na Obchodní akademii

34 studentů Obchodní akademie (studenti 2OA, 2OB a 3OA) konalo v úterý 4. června 2019 státní zkoušku z psaní na klávesnici.
Obchodní akademie nabízí svým studentům možnost složit tuto zkoušku přímo na škole pod dohledem zkušebního komisaře. Studenti získají všechny potřebné dovednosti pro složení této zkoušky během studia v předmětu písemná a elektronická komunikace. Zkouška se skládá z opisu předloženého textu (rychlost nejméně 200 čistých úhozů za minutu při přesnosti nejméně 99,50 %) a z normalizovaného vypracování dvou různých písemností, a to obchodního dopisu a tabulky, podle zadaných dispozic. Uchazeč musí úspěšně vykonat obě části zkoušky.
Věříme, že studenti vykonali státní zkoušku úspěšně a do svého profesního života mohou vstoupit s dalším cenným dokumentem, který prokazuje jejich dovednosti získané v průběhu studia na naší škole.
Talenti 1. ročníků

Dne 28. května proběhl na Obchodní akademii v Jihlavě již 18. ročník soutěže Talenti 1. ročníků - ZAV Jihlava. Roli garanta opět přijala Helena Zaviačičová, mistryně světa v psaní všemi deseti, držitelka světového rekordu, který činí 928 čistých úhozů za minutu.
Oproti dřívějším rokům se veškeré soutěžní disciplíny přesunuly do jednoho soutěžního dne. 10 středních škol z České republiky vyslalo do soutěžního klání celkem 40 studentů.
První soutěžní disciplínou byla korektura textu. Největší připravenost ukázala studentka z Telče Markéta Svobodová. K naší velké radosti 2. a 3. místo obsadili domácí soutěžící: Aleš Stejskal a Lucie Zavřelová.
Druhou soutěžní disciplínou byla minutová cvičení. Vítězství si díky skvělým výkonům zajistil pražský student z OA Heroldovy sady Patrik Hába. Nejlepším jihlavským soutěžícím byl na 6. místě Aleš Stejskal.
Tradiční náplní byly tři desetiminutové opisy s různou penalizací (10, 50, 100) za každou neopravenou chybu. Po součtu jednotlivých opisů mohly být vyhlášeny výsledky kombinace: 1. Patrik Hába (OA Heroldovy sady, Praha), 2. Natalie Shtepan Strömblad (OA Hovorčovická, Praha) a 3. Markéta Svobodová (GOB a SOŠ Telč). Z domácích závodníků si nejlépe vedl Aleš Stejskal, který skončil na 7. místě. Do prestižní desítky se ještě vešla Terezie Laštovičková.
Soutěž družstev ovládli studenti z OA Hovorčovická, Praha.

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto Stáž v Humenném – projekt Erasmus+

V termínu 29.4. – 19.5. se žákyně 2. ročníku oboru kadeřník Monika Vitková, Zuzana Svobodová a Barbora Mezerová zúčastnily odborné stáže v partnerské škole v Humenném. Ve zdejší kadeřnické provozovně pracovaly pod dohledem učitelek a to zejména na tvorbě společenského účesu. Kromě těchto aktivit absolvovaly i spoustu volnočasových akcí, např. výlet do Košic, jízdu na koni a na čtyřkolkách, závody off-roadů. Díky této stáži získaly mnoho nových odborných a životních zkušeností, kamarádů a kontaktů, které, věříme, uplatní i ve svém dalším profesním i osobním životě.
foto foto foto MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY V GRAFICKÝCH PŘEDMĚTECH

Ve dnech 14. a 15. května 2019 se do Ostravy sjeli nejlepší písaři z celé České republiky, aby se spolu utkali ve 4 disciplínách (psaní na klávesnici, korektura textu, wordprocessing a záznam mluveného slova). Soutěžící byli na mistrovství nominováni na základě úspěchu v krajských soutěžích. Obchodní akademii reprezentovala v korektuře textu studentka 3. ročníku Mirka Nevosadová, která obsadila skvělé 6. místo.
Děkujeme za vzornou reprezentaci školy a blahopřejeme.
foto Dopravní soutěže na DM

Již pátým rokem žáci domova mládeže absolvují soutěže s dopravní tématikou. Řeší dopravní situace z pohledu chodce, cyklisty i řidiče automobilu, poznávají dopravní značky. I přes to, že obrázkové testy a dopravní značky jsou zaměřené pro žáky základních škol, vyskytlo se tam mnoho chyb. No nic, zkusíme to opět příští rok.
Ale i tak odměny dostala všechna děvčata. Dle vyhodnocení a stanovení pořadí vítězů, si mohla vybrat z cen, které poskytla Krajská koordinátorka pro BESIP. Byly to reflexní tašky, reflexní placky, samonavíjecí pásky, reflexní šněrovadla, samolepky, omalovánky, klíčenky a další. Také byly i sladkosti.
Po předání cen si žákyně i žáci mohli vyzkoušet různé typy tzv. opileckých brýlí. Brýle simulovaly požití alkoholu do 2,5 promile v nočních hodinách, extrémní únavu v ranních hodinách po práci v noci, další brýle simulovaly požití drog a další opilost do 0,6 promile. Žáci  s těmito brýlemi procházeli trasou, kde byl slalom mezi kužely, překročení překážky a přímý úsek, vyznačený páskou. Některým se dařilo, některým vůbec, každopádně si vyzkoušeli situace, které člověk může zažít  nejen při chůzi, ale někteří lidé v tomto stavu sednou i za volant.
foto foto foto foto foto foto Soutěž první pomoci v rakouském Neulendgbachu.

Dne 11.5.2019 jsme se zúčastnili soutěže v první pomoci v rakouském městě Neulengbach. Čekalo na nás 7 stanovišť, kde jsme měli možnost si ověřit naše znalosti a dovednosti získané ve výuce první pomoci. Naším kapitánem byl jediný mužský zástupce Denis Zeman (2ZAA) a jeho tým se skládal z Klárky Benešové (2ZAA), Jolči Kotrčové (2ZAA), Niky Buřilové (2ZAB), Míši Jurkové (2ZAB) a Zdenči Votavové (2ZAB). Na každém stanovišti jsme byli velice úspěšní. Usuzujeme tak z kladného hodnocení naší práce rozhodčími. Samozřejmě byly i chyby vzniklé naší nervozitou a odlišným přístupem rakouského Červeného kříže. U každého stanoviště mohl kapitán konzultovat odlišnosti a obhajovat naše postupy. Nabyli jsme hodně zážitků a dojmů z této akce a jsme rádi, že jsme se jí mohli zúčastnit. Speciálně chceme poděkovat paní učitelce Haně Vorálkové za tlumočení a bezpečnou dopravu. Také chceme poděkovat paní učitelce Daně Tůmové za odbornou přípravu a podporu při soutěži. Nejdůležitější však byla týmová práce a komunikace, která zde nechyběla, a to je základ. Prostě: „JEDEN TÝM, JEDEN CÍL!"
foto foto foto foto Soutěž prezentačních dovedností

Ve čtvrtek 9. 5. 2019 probíhal v prostorách Karolíny Světlé další ročník soutěže prezentačních dovedností. Počet soutěžících výrazně převyšoval předchozí ročníky.  Zúčastnilo se na 70 soutěžících. Své dovednosti poměřovali v devíti kategoriích s následujícími výsledky.

Kategorie 1. místo 2. místo 3. místo
 EKONOM Václavková Daniela Wiesner Kamil Boudná Pavlína, Seemannová Kateřina
 ZDRAVOTNÍK Hroch Vít,  Zeman Denis Urbánek Marek Synecký Jan
 ODBORNÍK VE SLUŽBÁCH Šoula Vojtěch Krobová Dominika Dvořák Tomáš
 PŘÍRODA KOLEM NÁS Němec Michal Klíma Ondřej, Báťa Matěj Kruntorád Jan
 ČLOVĚK VE SPOLEČNOSTI Novák Michal  
 MŮJ KONÍČEK Banková Terezie Mičiník Šimon 
 ANGLICKÝ JAZYK Čermáková Anna Linhartová Barbora Šebková Aneta
 OSTATNÍ JAZYKY Brunová Petra Martenková Tereza, Novotná Lucie Pokorná Eliška
 UČEBNÍ OBORY Rychtecká Lucie Koláčková Ludmila Kopecká Nikola

Kompletní fotogalerie: ZDE


foto foto foto foto Poznávací exkurze - Lidice

Dne 24. dubna 2019 se studenti 2OA a 1OA vydali poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté.
Studenti exkurzi zahájili v lidické galerii, kde byl připraven program „Lidice – kronika jedné vesnice“. Poté studenti společně s průvodcem prošli Růžovým sadem k sousoší dvaaosmdesáti zavražděných lidických dětí od akademické sochařky Marie Uchytilové. Další zastávkou byl společný hrob lidických mužů, základy Horákova statku, základy kostela a školy. Exkurze byla zakončena v muzeu s multimediální expozicí.
foto foto foto Stáž studentek OA v Geře

V rámci programu Erasmus+ se i v letošním roce zúčastnila trojice studentek obchodní akademie (Eliška Svárovská, Michaela Šaňková a Adéla Zachová z 3OB)třítýdenního pobytu v německé Geře.  Stáž probíhala ve dnech 24. 3. – 12. 4. 2019 v partnerské škole – Staatliche Berufsbildende Schule Wirtschaft/Verwaltung Gera. Žákyně se každý den zúčastňovaly výuky v jedné třídě, která měla obdobné zaměření jako jejich mateřská škola. Kromě studijních povinností měly možnost poznávat samotné město Geru a okolí. Navštívily Lipsko a Drážďany, místní zoologickou zahradu, Hofwiesenpark a knihovnu. Byly také pozvány na divadelní představení  -Shakespearova Othella v angličtině a na besedu s mladou poslankyní Bundestagu. Několik prvních dní jim s organizací a komunikací s vedením školy pomáhala paní učitelka Irena Burešová, ale po zbytek pobytu si musely už poradit samy.
foto foto foto Čistá Vysočina počtvrté

Již čtvrtým rokem se žáci a vychovatelé připojili k akci vyhlášené Krajem Vysočina. V blízkém okolí domova mládeže, cyklostezky, v parku i na městském nádraží jsme uklidili opravdu velké množství odpadků.
Žáci dostali jako poděkování upečené výrobky z našeho kroužku vaření. Všichni jsme měli dobrý pocit, že jsme opět mohli přispět ke zlepšení životního prostředí. Přestože by
se mohlo zdát, že naše snažení je marné, nevzdáváme se a věříme, že jednou bude líp!

Vychovatelky DM
foto foto foto foto foto Poznávací zájezd do Londýna

Ve dnech 6.- 10.4. se 42 studentů obchodní akademie vydalo na poznávací zájezd „ Londýn – královské město na Temži“. Po náročné téměř dvacetihodinové  cestě autobusem přes Německo, Belgii a Francii výprava v neděli ráno dorazila do výchozí  londýnské čtvrti  Docklands.  Následovaly 3 dny prohlídek  pamětihodností a zajímavých částí města. Cestování po metropoli probíhalo metrem, doubledeckerem a lodí po řece Temži. Hlavní část poznávacího zájezdu se soustředila na pro turisty  tradičně nejatraktivnější  City of London , Westminster  a Southwark. Opominuty však nebyly ani části jako China Town, Covent Garden, Camden Town, Notting Hill či Greenwich. Studenti si mohli prakticky vyzkoušet svoji  jazykovou vybavenost při pobytu v anglických hostitelských rodinách a při samostatných nákupech. I přes typicky  chladné a často i deštivé anglické počasí byly tyto dny velkým přínosem nejen pro poznání anglické kultury a životního stylu, ale i pro osobní rozvoj maturitního jazyka.

foto foto foto foto foto foto foto foto Florbalistky mají stříbro z republikového finále

Školní florbalový tým se zúčastnil dvoudenního Republikového finále ve florbalu středních škol v Jindřichově Hradci. Vítězky okresního a krajského kola, a také kvalifikace o postup právě na republiku, se neztratily ani mezi šesti nejlepšími družstvy z celé České republiky. Díky svému umění, maximální bojovnosti a vůli po úspěchu, vybojovaly dívky stříbro! Je to historický úspěch florbalu pro naši školu a perspektivní hráčky mají šanci na podobné úspěchy i v dalších letech.
Oporami byly Kateřina Seemanová a Pavlína Boudná, které dohromady nastřílely deset branek, skvěle nás držela gólmanka Daniela Václavková. I všechny ostatní florbalistky nechaly na palubovce krásné sportovní haly maximum.
Součástí turnaje byla i krátká prohlídka historických památek Jindřichova Hradce, takže sportovní zážitek doprovodil zážitek kulturní.
Holky děkujeme za vzornou reprezentaci!
Sestava:
Václavková Daniela, Seemanová Kateřina, Boudná Pavlína, Ficová Pavlína, Vídenská Natálie, Dvořáková Veronika, Pejcharová Dana, Zelingerová Lenka, Andrejčinová Aneta, Cempírková Nicol, Karlíková Tereza.
foto foto foto Fiktivní firma - Certifikáty CEFIF

Fiktivní firma, která splní kritéria stanovená Centrem fiktivních firem (CEFIF) Praha, může požádat o udělení Certifikátu o práci ve fiktivní firmě. Tento certifikát nedostanou všichni žáci, ale je určen jenom těm nejlepším (zhruba jedné čtvrtině žáků.) Mezi hlavní podmínky patří zejména splnění všech svých povinností k úřadům a pojišťovnám CEFIF, registrace k platbě DPH, účast na veletrhu fiktivních firem a samozřejmě práce žáka během roku.

V letošním školním roce obdrželi certifikát 4 studenti z firmy Trefa, s. r. o. (třída 4OA.) Výběr byl o to těžší, protože se ve firmě sešli schopní a pracovití „zaměstnanci.“
foto foto foto foto Žáci OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava poobědvali s americkým velvyslancem

Velvyslanec USA Stephen King s doprovodem navštívil v pondělí 15. dubna Jihlavu. V rámci jednodenní návštěvy na Vysočině jednal na jihlavském magistrátu a také se setkal s panem hejtmanem i s celou Radou Kraje Vysočina.
Čas od 11 do 13 hodin věnoval americký velvyslanec návštěvě školy OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava v ulici Karoliny Světlé. „Debatoval s žáky např. na téma Fulbrightovy nadace a podpory výuky formou rodilých mluvčích,“ Z této nadace působil na škole americký lektor ve školním roce 2017/2018. Dalšími tématy pak byly možnosti studia ve Spojených státech. Dostalo se však také na zajímavosti USA, ČR i na osobní zážitky či záliby pana velvyslance. Tato témata zpracovali žáci a učitelé formou komponované vyučovací hodiny, se kterou vydatně pomáhali všichni zástupci americké ambasády.

Velvyslanec Stephen King na škole služeb také poobědval společně s kantory a vybranými žáky z úseku Obchodní akademie. Jak vysvětluje Fasora, oběd s velvyslancem byl netradiční formou odměny především pro ty žáky, kteří řeší různé projekty nebo zkoušky, popř. aktivně zažili rodilé mluvčí z USA „na vlastní kůži“. Další odměnou pro naše žáky je pozvání do US centra v Praze, jehož ředitelem je právě Doug Morrow, který se také pondělního setkání na OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava účastnil.
Oběd tradičně připravili žáci školy pod vedením učitelů odborného výcviku, kteří jsou zapojeni v různých gastroprojektech. Na závěr pak žáci oboru kuchař – číšník předali všem kolegům z delegace drobnou pozornost ve formě tradičního sladkého pečiva z Vysočiny. Před nedávnem škola už obdobně přivítala velvyslankyni Mexika v ČR.
„Jako ředitel školy jsem velice rád za tyto možnosti prezentace jak školy, tak i jednotlivých oborů, Vždy je to o vzájemné spolupráci a koordinaci mezi jednotlivými úseky, aby všichni měli možnost předvést to nejlepší ze svých schopností a dovedností. Děkuji všem za takovou podporu.“

Zdroj: Jihlavské listy, Deník, OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava.

Odkaz na školní časopis: ZDE

Tiskové zprávy:

Kraj Vysočina: ZDE

Vysočina-news: ZDE

Pelhřimovský deník: ZDE


foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto 11.4.2019 Sportovec Kraje Vysočina

Anketu Sportovec  Kraje Vysočina vyhlašuje Kraj Vysočina společně s Českou unií sportu. Vyhlášení výsledků ankety Sportovec Kraje Vysočina letos hostil Pelhřimov. Slavnostní večer předání titulů Sportovec Kraje Vysočina byl tematicky zasazen do plážového prostředí areálu Beachwell Pelhřimov. Naše škola OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava se ujala závěrečného rautu pro všechny přítomné. Přípravy byly složitější , ale vše jsme zvládli na výbornou. Poděkování patří učitelům odborného výcviku obor kuchař- číšník a žákům, kteří se na přípravě podíleli.
foto foto foto foto foto Odborná stáž v německém Mutlangenu

Ve dnech 7.4. - 12. 4. 2019 jsme se zúčastnili odborné stáže v německém Mutlangenu na klinice Staufeklinikum (projekt „Společná péče o zdraví je naše motivace XIII“ realizovaný za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti).
V neděli po příjezdu jsme se seznámili s okolím a prošli jsme si městečko Mutlangen. V pondělí nás  přivítali zástupci partnerské školy a kliniky, seznámili jsme se se studenty, kteří přijedou do Jihlavy letos v červnu. Ve škole si zástupci spolku Iglauer Sprachinsel připravili krátkou přednášku k tématu odsunu jihlavských Němců na konci 2. světové války. Vypůjčení uniformy, návštěva oddělení, na kterých jsme absolvovali odbornou praxi, exkurze k tématu uvolňovacích technik a prohlídka paliativního oddělení – to už je jen nástin pondělních aktivit.
V dalších dnech jsme byli na klinice na praxi – chirurgie, gynekologie, interna, onkologie – na všech těchto odděleních nás zapojili do každodenních aktivit.
Nesmíme opomenout i prohlídku měst Stuttgart a Schwäbisch Gmünd, setkání s německými studenty i vyučujícími a exkurzi na porodnickém oddělení, urgentu a rehabilitačním oddělení. A k tomu všemu jsme si ještě procvičili cizí jazyk v běžném životě i v odborném směru.

Pobyt jsme si všichni moc užili a děkujeme všem, kteří nám ho umožnili.

7 žáků 3. ročníku oboru Zdravotnický asistent
foto foto foto foto Celostátní soutěž Prodavač 2019 – 4.4.2019 Ústí nad Labem

Ve čtvrtek 4.4.2019 se žáci naší školy z oboru prodavač pod vedením p. učitelky Mgr. Bulantové zúčastnili celostátní a vlastně jediné existující soutěže pro žáky tohoto oboru konané v Ústí nad Labem. Během ní museli prokázat spoustu dovedností např. při balení zákusku, rozpoznávání vzorků potravin, v paměťovém testu, odhadu hmotnosti zboží a vážení na přesnost, ale i v testech zaměřených na obchodní provoz, ekonomiku či cizí jazyk. Konkurence byla obrovská, soutěže se zúčastnilo 20 škol a 69 soutěžících ze všech koutů republiky. Premiérová účast našich žáků se náramně vydařila. Žák 1. ročníku Marek Caha porazil svých 28 rivalů a svoji kategorii ovládl s vysokým bodovým náskokem před ostatními, žákyně Michaela Bartoňová a Nikola Švehlová se ve své kategorii umístily ve druhé polovině startovního pole. K výsledkům gratulujeme a děkujeme za příkladnou reprezentaci školy! 
foto foto foto 3.místo na Národním finále a postup na „Republiku“

Velkého úspěchu dosáhla naše děvčata- florbalistky v měsíci březnu. Nejprve  20. 3. úspěšně zvládla kvalifikaci a vítězstvím nad Brnem 3:2 a Chocní 4:1 si vybojovala právo účasti na Republikovém finále středních škol ve florbale v Jindřichově Hradci, kterého se ve dnech 15. – 16. dubna zúčastní 6 nejlepších družstev z celé republiky.
Druhý den ve stejném složení vyrazila do Brna na národní finále, kde obhajovala loňské druhé místo. Ve skupině nejprve porazila Karvinou 8:2, další dvě utkání se jim již tolik nedařilo a prohrála s Jičínem semifinále. Zde se utkala s loňským vítězem z Jičína, utkání se jim nepovedlo a porážka znamenala souboj o 3.místo, ve kterém přesvědčivě porazila děvčata z Olomouce 7:1 a získala zaslouženě bronzové medaile. Navíc Kateřina Seemannová byla vyhlášena nejužitečnější hráčkou turnaje a stala se členkou Allstars týmu.
Sestava: Kateřina Seemannová,Pavlína Boudná,LenkaZelingerová,Pavlína Ficová,Natálie Vídeňská, tereza Lancová,Nicol Cempírková, Aneta  Andrejčinová,Veronika Dvořáková, Nela Šefčíková, Dana Pejcharová,Tereza Karlíková (chyběla Daniela Václavková).
foto foto foto foto foto Junior Lingua

Dne 4. 4. 2019 se konal na Obchodní akademii a Hotelové škole v Třebíči již 15. ročník jazykové soutěže učňovské mládeže. Soutěžilo se jako každým rokem v anglickém a německém jazyce, přičemž anglického klání se zúčastnilo téměř třikrát více učňů než německého. Naši školu reprezentovaly dvě žákyně druhého ročníku kadeřnic, Vendula Šmirausová a Leona Schusterová a vedly si velice dobře. V celkovém hodnocení písemné a ústní části, které se skládaly z poslechu, gramatického testu,  popisu obrázku a situačního rozhovoru, obsadily pěkné 9. a 11. místo. z celkového počtu osmnácti soutěžících.

 


Poznávací exkurze - Osvětim

V úterý 2. dubna 2019 odjelo 28 studentů Obchodní akademie a 20 studenti Střední zdravotnické školy na poznávací exkurzi do Osvětimi. Prohlídka začala v táboře Auschwitz I. Studenti prošli vstupní bránou s nápisem „Arbeit macht frei“. Podívali se do obytných bloků, kde slyšeli o životě vězňů, transportech, selekci a jejich denním režimu. Od profesionálního průvodce se dozvěděli vše o funkci táborů smrti a nelidském zacházení s vězni. Studenti viděli, v jakých podmínkách vězni žili a pracovali.  Poté se studenti přesunuli do většího tábora Auschwitz-Birkenau.
Ve čtvrtek 4. dubna stejnou poznávací exkurzi podniklo dalších 55 studentů Obchodní akademie.
foto foto foto foto foto Veletrh FIF 2019

I v letošním roce se studenti IV. ročníku oboru Obchodní akademie v rámci předmětu fiktivní firma zúčastnili již 25. ročníku Mezinárodního veletrhu fiktivních firem, který se konal ve dnech 20. – 22. 3. 2019 v Praze na Výstavišti v Holešovicích.
Veletrh fiktivních firem je prestižní záležitostí, nad kterou převzalo záštitu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, primátor hlavního města Prahy a podporuje ho řada sponzorů.
Veletrhu se zúčastnilo 123 fiktivních firem z ČR i ze zahraničí (např. Rakousko, Belgie, Lucembursko, Bulharsko, Itálie, Slovensko, Německo, Rusko a Rumunsko).
V rámci veletrhu se uskutečnily různé soutěže. Štěpán Feke se umístil na pěkném 3. místě v doplňkovém bonusu Nejčistší hlas k soutěži „90 vteřin ve výtahu.“
Školu reprezentovala fiktivní firma třídy IV. B Trefa, s. r. o., která obchoduje s cukrovinkami a nápoji. Pracuje v ní 16 zaměstnanců.
foto foto foto foto foto Ocenění MOSTY 2018

V letošním roce byla OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava nominována na cenu Mosty 2018. Jedná se o ocenění, které uděluje Národní rada osob se zdravotním postižením. Během ledna nominační komise vybrala finalisty pro čtyři kategorie. Do první kategorie – instituce veřejné zprávy – byla zařazena i naše škola. A to za dlouhodobý přínos v oblasti vzdělávání osob s poruchou autistického spektra.

Slavnostní večer se konal 28. března 2019 v Třebíči. Hlavní patronkou slavnostního ceremoniálu byla paní Livia Klausová. Dále se předávání ocenění zúčastnily významné osobnosti veřejného a společenského života Kraje Vysočina i celé České republiky. Večerem provázel a velmi příjemnou atmosféru svým projevem již tradičně udržoval pan Aleš Cibulka.

Věřím, že pro zástupce naší školy i partnery z Integračního centra Sasov to byl jedinečný zážitek. Ředitel školy v rámci udílení cen obdržel pamětní diplom právě za přístup školy k žákům se zdravotním handicapem. Poděkování patří všem kolegům, kteří pomáhají u nás ve škole začleňovat žáky do běžného života a nad rámec svých povinností nezištně tyto žáky podporují. Díky za spolupráci patří i kolegům z Integračního centra Sasov, kteří mají největší podíl na letošní nominaci pro udílení cen MOSTY 2018.

Libor Fasora, ředitel školy


foto foto foto foto foto Krajské kolo soutěže v grafických disciplínách

Dne 26. března 2019 se v Třebíči uskutečnilo krajské kolo soutěže v grafických disciplínách. Soutěže se zúčastnili studenti z 8 středních škol Kraje Vysočina.
Soutěžilo se ve třech disciplínách, a to psaní na klávesnici, korektura textu a wordprocessing.
Naši školu reprezentovali 3 studenti Obchodní akademie, a to Markéta Kovářů ze třídy 2OA, Mirka Nevosadová a Matyáš Vaněk ze třídy 3OA.
Ve všech disciplínách se nejvíce dařilo Mirce Nevosadové, která v korektuře textu a wordprocessingu odsadila 2. místo a v opisu textu 5. místo.
Uvidíme, jestli některý z výkonů bude Mirce stačit na postup na mistrovství republiky, které se letos uskuteční v květnu v Ostravě.
foto foto foto foto Soutěž ve stlaní lůžek v Třebíči

Dne 20. března 2019 jsme se zúčastnily soutěže, která byla zaměřena kromě stlaní lůžek i na učivo ošetřovatelství a somatologie. Soutěžily družstva žáků z prvních ročníků všech zdravotnických škol Kraje Vysočina, my jsme se zúčastnily ve složení: Kateřina Kalinová, Kateřina Kočková a Veronika Persy.
Z první disciplíny jsme moc dobré pocity neměly. Bylo to povlékání postelí bez pacienta. V druhé disciplíně povlékala Kateřina Kočková a Veronika Persy lůžko potřísněné biologickým materiálem a s nespolupracujícím pacientem, děvčata byla hodnocena kladně za dobrý postup a komunikaci. Třetí a poslední disciplínou byl vědomostní kvíz. V něm se nám dařilo. Uhodly jsme všechny otázky, i ty nejzáludnější. Před obědem byla hra, už mimo soutěž, kde jsme měly poznat historické zdravotnické pomůcky. U této hry jsme se dost nasmály a pobavily.
Po obědě bylo vyhlášení výsledků. Celkově se jihlavská zdravotnická škola umístila na druhém místě. V jednotlivcích Veronika Persy získala první místo a Kateřina Kalinová druhé.
V závěru bychom chtěly poděkovat paní učitelce Podhrázské a Říhové za psychickou podporu a bezpečnou dopravu.
Děkujeme!
K.Kočková, V.Persy obě PS1A a K. Kalinová PS1B
foto foto foto foto foto Vezeme se dál na vítězné vlně Enersol

21. 3. – 22. 3. 2019 se v Pardubicích otevřely dveře auly místní univerzity pro studenty středních škol z celé republiky. Na půdě chemicko-technologické fakulty bylo možné zhlédnout prezentace čtyřiceti nejlepších projektů s ekologickou tématikou, které vytvořili žáci středních škol. Celostátní soutěž  ENERSOL 2019 přinesla již tradičně dobré nápady. Porota hodnotila jak odbornost prací, tak samotnou prezentaci. Za naši školu přijel do Pardubic představit svůj projekt Jakub Benda z oboru Řízení sportu. Dobrodružná naučná „EKO - HRA“ s názvem Výprava za vodními zdroji přinesla Jakubovi vítězství v kategorii Enersol a popularizace.  Ocenění patří i Eriku Kocourovi, který na projektu spolupracoval. Na fotografii přebírá Jakub zlatý pohár z rukou místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky, Mgr. Miluše Horské.

foto Soutěž v ošetřovatelství – 21. 3. 2019 – Praha, SZŠ Ruská

Téma letošní soutěže bylo Rehabilitační ošetřovatelství. Já jsem si vybrala Dechová cvičení. Na prezentaci jsem si vylosovala číslo 1. Okamžitě se dostavila nervozita, ale v duchu jsem si říkala, že to budu mít alespoň dřív za sebou. Svoje znalosti jsem prodala dobře, se záludnými otázkami poroty jsem si ne vždy věděla rady.
Poté jsem přešla na praktickou část. Kazuistika popisovala 70letou pacientku, která měla sádrový obvaz na pravé noze a jiné vedlejší problémy. Mým úkolem bylo stanovit ošetřovatelské diagnózy, přiložit pacientce kompresivní punčochu na levou nohu a projít se s ní za pomocí francouzských holí. Na úvod jsem zvládla hygienickou dezinfekci rukou i ověření identity pacientky pomocí identifikačního náramku. S pacientkou jsem komunikovala, úkol jsem bez větších zaváhání splnila. Menší problémy jsem měla s navlékáním kompresivní punčochy a zodpovězením doplňujících otázek.
S pí uč. Marešovou jsme pak sledovaly a porovnávaly prezentace ostatních soutěžících. V odpoledních hodinách bylo vyhlášení výsledků. Z 16 zúčastněných škol jsem obsadila pěkné 8. místo. Jsem ráda, že jsem se soutěže zúčastnila a tím načerpala cenné zkušenosti.
Tereza Pálková, 3ZA
foto foto Mistrovství Dolního Rakouska v St. Pöltenu – 18.3.2019

Jako již tradičně, tak i letos se žáci naší školy zúčastnili Mistrovství Dolního Rakouska v kadeřnické tvorbě. Tentokrát nás reprezentovali žáci 2. ročníku Lucie Bratršovská a Jiří Kiessling, oba v kategorii Účes nevěsty. A jako již tradičně jsme neodjížděli s prázdnou, ale s druhým a třetím místem! Soutěžícím, modelkám a učitelkám, které přípravu zajišťovaly, patří náš velký dík.
foto foto 2.kolo školní soutěže v psaní na klávesnici

V průběhu měsíce února se studenti prvních třech ročníků Obchodní akademie zúčastnili školní soutěže v psaní na klávesnici. Studenti opisovali zadaný text 10 minut, za chybu následovala penalizace 10 úhozů.
V prvním ročníku nejlépe opis zvládl Aleš Stejskal s výkonem 262,2 čistých úhozů/min. (0 chyb).
V druhém ročníku si vítězství vybojovala Markéta Kovářů s výkonem 271,8 čistých úhozů/min (1 chyba).
Ve třetím ročníku předvedl nejlepší opis Šimon Vopelka (313,0 čistých úhozů/min.; 5 chyb). Vítězům blahopřejeme.
Výsledky soutěžících současně posloužily k porovnání jednotlivých tříd v rámci ročníku – 1OB o pouhý bod porazila 1OA, 2OA zvítězila nad 2OB a 3OA si zajistila prvenství před 3OB.
Úspěšní studenti budou reprezentovat školu na krajské soutěži, která se letos uskuteční 26. března 2019 na OA a HŠ Třebíč.
foto Juniorské mistrovství – INTERBEAUTY PRAGUE, WORLD OF BEAUTY & SPA PRAHA – veletrhy kosmetiky, kadeřnictví a nehtového designu.

V sobotu 16.3. se v areálu PVA Letňany v Praze konalo finálové kolo soutěže juniorů v kategoriích účesová tvorba, make up, body art a nail art s tématem Moulin Rouge. Z postupového kola v Lanškrouně se do něj probovaly i naše žákyně Kateřina Chlubnová a Viktorie Doležalová a modelkami Jolanou Opatrnou a Nikolou Švehlovou. Časové období jednoho měsíce, který dělil obě soutěže, věnovaly žákyně usilovné přípravě a ta se bohatě vyplatila. Za účasti věhlasné poroty, kterou vedl Pavel Bauer – v současnosti asi nejznámější osoba kosmetické a vizážistické branže u nás, zaznamenala děvčata famózní úspěch a obě obsadila shodně první místa ve svých kategoriích a naprosto po právu si vychutnala ovace zcela zaplněného hlediště. Jim a všem těm, kdo jim pomáhal s přípravou, moc gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.
foto foto foto foto foto Mistrovství republiky v kadeřnických a kosmetických činnostech – Harmonie 2019

Ve čtvrtek 14.3. proběhlo v prostorách BVV v Brně mistrovství republiky v kadeřnických a kosmetických dovednostech Harmonie 2019. Žáci naší školy se jej zúčastnili v kategoriích účesová tvorba, pánský střih a nail art. V této kategorii obsadila Adéla Nistorová krásné 3. místo, v kategorii účesová tvorba „uteklo“ pódiové umístění Nikol Dobrkovské o pouhé dva body. Další zástupci školy Patrik Klusáček a Barbora Lihartová skončili v polovině, resp. dolní polovině výsledkové listiny. Letošní konkurence byla obrovská, gratulujeme k dosaženým výsledkům žákům i učitelkám, které je připravovaly.
foto foto foto Pracovní jednání zástupců Asociace hotelů a restaurací (AHR), škol a krajů – gastronomie

V úterý 12.3. proběhlo v naší škole jednání zástupců AHR, krajských samospráv a školských zařízení tří krajů – Vysočiny, Hradeckého a Jihomoravského kraje. Na jednání byl zástupci Kraje Vysočina představen projekt gastroakademie. Hovořilo se také o možnostech podpory talentovaných žáků v oblasti gastronomie od všech zúčastněných stran.
foto Psychologická soutěž

Ve středu 27.2.2019 jsme se vydaly tj. Tina Pangrácová, Kateřina Sekničková, Jolana Dobrovolná a Tereza Peltánová z naší zdravky do Havlíčkova Brodu, abychom zabodovaly v psychologické soutěži. Krajské kolo této prezentační soutěže se již tradičně odehrávalo na zdejší SZŠ a VOŠZ. Vítězné body jsme nezískaly. V soutěži jsme nepropadly a naše výkony byly na velmi slušné úrovni. Vítězkou, mezi dalšími soutěžícími z Třebíče a Žďáru nad Sázavou, byla po zásluze Jana B. z hostující školy. Letošní téma “Síla okamžiku“ plně odpovídalo jejímu osobnímu zážitku. Jana nám v emočně nabitém příběhu přiblížila, jak zachránila mladého hasiče. Byla přítomna na hasičských závodech a přímo před ní tento soutěžící muž zkolaboval – byl v bezvědomí a nedýchal. Díky její rychle poskytnuté resuscitaci nezemřel.
Závěrem lze konstatovat, že bychom si všichni měli uvědomovat důležitost i běžných okamžiků dne. Protože může být poslední.
Žákyně SZŠ a VOŠZ + PhDr. K.Emmerová
foto Lyžařský kurz OA v Peci pod Sněžkou

V polovině února se žáci druhého ročníku Obchodní akademie zúčastnili lyžařského kurzu. V průběhu čtyř dnů sjezdového lyžování, snowboardingu a běžecké výpravy na Černou horu nás provázela výborná kvalita a dostatek sněhu a příjemné ubytování s dobrým jídlem na Lesní boudě. Zpestřením kurzu byla beseda se členem Horské služby Krkonoše.
foto foto foto foto Zlato z krajské soutěže Enersol

V pátek 15. února 2019 se v kongresovém sále Krajského úřadu Kraje Vysočina v Jihlavě konal další ročník soutěže Enersol.  Na něm se, se svými nápady a inovacemi v oblasti environmentálního vzdělávání, představili žáci zejména technicky zaměřených oborů středních škol. O to více si ceníme toho, že i na naší škole se najdou mladí lidé, kteří dokáží toto téma prezentovat na vysoké úrovni. Studenti Jakub Benda a Erik Kocour z oboru Řízení sportu soutěžili se svým  projektem Výprava za vodními zdroji, který navázal na dlouholetou spolupráci s učiteli a žáky základních škol. Porota ocenila nejen výběr tématu – reakci na letošní sucho, formu dobrodružné hry pro ZŠ, ale také výbornou prezentaci Jakuba Bendy. Studenti OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava si tak z páteční krajské soutěže odnesli zlaté medaile v kategorii Enersol a popularizace. Ceny vítězům předal hokejový internacionál Milan Chalupa.

Tisková zpráva Kraje Vysočina: ZDE


foto Pokračujeme dále s klienty ICS

Při akcích s  Integrovaným centrem Sasov poznáváme postupně další nové klienty, kteří se zapojují do vaření. Tentokrát si Lenka připravila pizza koláč, Denisa mrkvovou polévku a Martin koláč s ovocem. Výraznou pomocí přispívají již „stálé“ pomocnice Adélka Lukášková a Martina Šibůrková z DM, za což jim velmi děkujeme. A že se všem dílo daří, dokládáme fotografiemi.
Vychovatelky DM
foto foto foto foto foto Kadeřnická a kosmetická soutěž Kalibr cup 2019 Lanškroun

I letos se, již podevatenácté, uskutečnila v Lanškrouně soutěž pro žáky kadeřnických a kosmetických oborů s názvem Kalibr cup, tentokrát s tématem Moulin Rouge. Z naší školy zápolily s konkurencí Lucie Bratršovská a Zuzana Svobodová v kategorii účesová tvorba, Kateřina Chlubnová v kategorii make up a Viktorie Doležalová v kategorii bodypaiting. V obrovské konkurenci se naše děvčata rozhodně neztratila. Viktorie obsadila 3. místo, Kateřina 5. místo, Lucie se Zuzanou 18., resp. 26. místo z více než třicítky soutěžících v této kategorii. Blahopřejeme a děkujeme děvčatům za reprezentaci školy a učitelkám odborného výcviku za jejich přípravu.

Reportáž TV Nova: ZDE


foto foto foto foto Konverzační soutěž v ruštině

Dne 6. února 2019 se uskutečnil již 4. ročník konverzační soutěže v jednom z nejdůležitějších světových jazyků – ruštině. Osm studentů ze tříd 2. OA a 3. OA soutěžilo v poslechu, popisu obrázku a rozhovoru s komisí. Konverzační situace i obrázky, které si každý losoval, se týkaly rodiny, nákupů, práce, bydlení a cestování. Všichni soutěžící podali pěkné výkony a před obědem mohla porota / Mgr. Eva Siglerová a Mgr. Miroslava Tauschová / po sečtení bodů vyhlásit  vítěze. Diplomy a ceny byly předány Kláře Vomlelové / 1. místo /, Tereze Matějkové / 2. místo /, Erice Sekničkové a Antonínu Novotnému / 3. místo /.

foto foto Zoubky

Už několik let studenti ze zdravotnické školy navštěvují mateřské školky v celém okrese. Účelem návštěvy je dětem předvést, jak se správně čistí zoubky. Dále se dozvědí, jaké jsou zdravé a nezdravé potraviny a názorně jim ukážeme lidské tělo.  Děti jsou velmi šikovné a o vše se zajímají. V závěru návštěvy si děti zkouší obvazové techniky. Snažíme se, aby to děti zajímalo a bavilo. Pro nás i pro děti je to vždy nová zkušenost.
J. Dobrovolná, 3ZA
foto foto foto foto foto foto Konverzační soutěž v německém jazyce

Dne 8. února 2019 se uskutečnila konverzační soutěž v německém jazyce. Soutěže se zúčastnilo
9 studentů druhých a třetích ročníků OA. V porotě zasedly Ing. Iva Přibylová a Mgr. Dagmar Kotlíková. Soutěž byla rozdělena do dvou částí – poslechové a konverzační. V první části měli všichni soutěžící jednotné zadání poslechové zkoušky, druhá část byla rozhovorem s komisí. Na prvním místě se umístila Eliška Svárovská (3OB), druhé místo obsadila Kristýna Florianová (2OB) a na třetím místě skončila Aneta Šorfová (3OB). Vítězky obdržely diplomy a věcné odměny, všichni obdrželi navíc malý dáreček za účast v soutěži. Pochvala patří všem soutěžícím za jejich výkony.
Soutěžící – 2OB: Bezděkovská Aneta, Florianová Kristýna, Machková Leona, Novák Michal, Pospíchalová Denisa. 3OB: Svárovská Eliška, Šaňková Michaela, Šorfová Aneta, Trnková Vendula.

foto foto foto foto Den s mexickou velvyslankyní

V úterý 29.1.2019 hostila naše škola mimořádnou akci. V rámci Dne mexické kuchyně nás navštívila velvyslankyně Mexika v ČR, její excelence paní Leonora Rueda. Akci organizuje Asociace školních jídelen a jejím cílem je představit a přiblížit žákům pokrmy typické pro určitou zemi. V rámci této návštěvy proběhly aktivity, kterými se prolínalo „mexické“ téma. Studenti oboru obchodní akademie si připravili výuku španělštiny, žáci oboru kuchař-číšník připravovali mexické speciality pod dozorem odborníka, který se na tuto oblast gastronomie zaměřuje a míchali nápoje ze surovin oblíbených mexickými obyvateli. Kadeřnice tvořily účesy v mexickém stylu, kosmetičky je doplnily o líčení na obličej ve stylu svátku mrtvých, který je největší každoroční slavností v Mexiku. Žáci oboru fotografie a multimédia přispěli k navození té pravé mexické atmosféry provozováním fotokoutku s množstvím typických rekvizit a zároveň zdokumentovali celou akci, což lze shlédnout na našem fotoserveru (odkaz níže). Kolegyně z domova mládeže připravily výstavu kaktusů spojenou se zajímavými informacemi o Mexiku. Vrcholem akce byl slavnostní oběd, který připravily zaměstnankyně školních kuchyní k. Světlé a Na Stoupách. Podávala se tortillová polévka, tacos s kuřecí tingou, fazolemi a guacamolou a jako dezert čokoládový tamal. Společně s touto návštěvou si tento chod objednalo téměř 400 našich strávníků.Celou akci hodnotíme jako velmi povedenou a chceme tímto poděkovat všem žákům, pedagogům a zaměstnancům školy, kteří se na zdárném průběhu akce podíleli.

Kompletní fotodokumentace: ZDE

Tiskové zprávy:

Tisková zpráva Kraje Vysočina: ZDE

i-vysočina (včetně videa z akce): ZDE a ZDE

Krajské LISTY: ZDE

Jihlavské listy: ZDE a ZDE

Článek ve školním časopise: ZDE


foto foto foto foto foto Školní kolo soutěže ve finanční gramotnosti

Ve čtvrtek 24. 1. 2019 proběhla mezi žáky 3. ročníků obchodní akademie soutěž ve finanční gramotnosti  Fingrplay.  Soutěžící dostanou přidělenu rodinu s určitými příjmy a jejich úkolem je provést ji několika koly, které představují život rodiny v rozmezí od 30 let do 60 let. Během toho musí splnit 3 základní úkoly – zajistit rodině bydlení, dětem úspory na studia a sobě peníze na přilepšenou ke starobnímu  důchodu. Procvičí si znalosti z bankovnictví, pojišťovnictví a finančního trhu. Tři nejlepší soutěžící  z každé třídy si odnesli věcné ceny. Gratulujeme Elišce Pokorné, Romaně Dvořákové a Daně Medové ze 3 OA a Kateřině Horálkové, Michalu Němcovi a Nikol Janírkové z 3 OB. Všichni mají možnost se zúčastnit ještě turnaje mezi třídami, který proběhne od pátku  do soboty 26. 1. 2019 a zúčastní se ho z domova.
foto foto foto foto foto Kadeřnická a kosmetická soutěž „První republika“ Prostějov

Ve čtvrtek 24.1. se v prostorách Národního domu v Prostějově uskutečnil premiérový ročník soutěže mladých kadeřníků a kosmetiček pod názvem „První republika“. Naše škola v ní měla trojnásobné zastoupení. V kategorii make up obsadila Terezie Lebedová 3. místo, v účesové kategorii byla Aneta Juhaňáková druhá a Simona Nováková tuto kategorii ovládla! Děvčatům, jejich modelkám a paním učitelkám, které je připravovaly, blahopřejeme k dosaženému skvělému výsledku. Děkujeme paní vychovatelce Ondráčkové za zapůjčení originálních doplňků a šatů.

foto Konverzační soutěž ve španělštině

Ve čtvrtek 24. 1. 2019 se uskutečnilo školní kolo soutěže v konverzaci ve španělském jazyce. Zúčastnilo se devět studentů, všichni ze třídy 2OA. Soutěž byla rozdělena do dvou částí – poslechové a konverzační. Druhá část byla rozhovorem s komisí, který se skládal z popisu obrázku a interakce v reálné situaci. Všichni ukázali, že je španělština baví a dokáží ji používat. Na 1. místě se umístily dvě studentky: Veronika Kudrnová a Kateřina Jonášová. Poděkování patří všem soutěžícím, kteří ukázali, že ačkoliv studují španělštinu druhým rokem, jsou schopni v tomto jazyce komunikovat na velice dobré úrovni.
foto Den mexické kuchyně

Dovolte mi, abych Vás jménem ředitele školy pozval na Den mexické kuchyně v českých školních jídelnách. Akce se koná pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstva zdravotnictví ČR.

Netradiční společenská akce proběhne 29. ledna 2019 v prostorách školy a ve školní jídelně OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava, Karoliny Světlé 2. Za podpory Asociace školních jídelen ČR, Velvyslanectví Spojených států mexických a nejvyšších představitelů Kraje Vysočina. Pozvání osobně potvrdila velvyslankyně Mexika J. E. paní Leonora Rueda.

Slavnostní přijetí paní velvyslankyně a pana hejtmana dle oficiálního protokolu návštěvy je plánováno cca. v 9.30 hod. přímo v budově školy, K. Světlé 2, Jihlava. Při této příležitosti bude mít naše škola také dopolední prostor pro představení aktivit žáků, které budou souviset právě s touto zahraniční návštěvou. Hlavním výstupem aktivit bude komponovaný oběd v salonku školní jídelny. Menu sestavila mexická šéfkuchařka Cynthia Martinez a při této příležitosti ho připraví kuchařský tým naší školní jídelny.

Tímto Vás zvu na možnost ochutnat oběd v mexickém stylu v jídelně K. Světlé 2 a také se aktivně zapojit do připravovaného projektového dne, který se ponese v mexickém duchu..
Mgr. Libor Fasora, ředitel školy

Oficiální představení projektu: ZDE

Tisková zpráva Kraje Vysočina: ZDE
foto foto foto foto Soutěž Účtování versus účetnictví

Ve středu 16. ledna 2019 se studenti 4. ročníků obchodní akademie zúčastnili již 5. ročníku soutěže Účtování versus účetnictví, kterou pořádá Vysoká škola polytechnická v Jihlavě. V konkurenci 15 týmů obsadili první, druhé i třetí místo. Zvítězily studentky ze 4. OA – Kristýna Pelejová, Eva Munduchová a Aneta Kolouchová. Na druhém místě skončil tým ze 4. OB – Adéla Němcová, Simona Novotná a Veronika Křížová a třetí byli opět studenti ze 4. OA – Tereza Smejkalová, Michal Blaumüller a Matěj Kratochvíl.
Gratulujeme!

Fotogalerie: ZDE


Soutěž Best in English

Dne 30. 11. 2018 se 49 studentů Obchodní akademie zúčastnilo celosvětové online soutěže Best in English, a ve velké konkurenci se neztratili. Z celkového počtu  892 středních škol ze 30 států se naše škola umístila na 480. místě (zlepšení o 13 míst). Z celkového počtu 21110 studentů se naše nejlepší studentka umístila na krásném 2009. místě). Gratulujeme všem!
foto foto foto foto Konverzační soutěž v anglickém jazyce

Dne 10. 1. 2019 se uskutečnila konverzační soutěž v anglickém jazyce. Do školního kola bylo vybráno 12 nejlepších žáků z jednotlivých úseků. Nejpočetnější byla skupina z OA. Soutěž byla rozdělena do dvou částí – poslechové a konverzační. V první části měli všichni soutěžící jednotné zadání poslechové zkoušky na úrovni C1; druhá část byla rozhovorem s komisí. Rozhovor se skládal z popisu obrázku a interakce v reálné situaci.
Porota nehodnotila pouze úroveň jazykových dovedností, ale také kreativitu žáků při řešení reálné situace. V silné konkurenci si nejlépe vedli Matěj Kubašta a Jana Kittlerová z OA, kteří budou školu reprezentovat v krajském kole, které se koná 11. února 2019 v Jihlavě.
Všem soutěžící patří pochvala za úžasné výkony a postupujícím přejeme mnoho štěstí v krajském kole!
První pomoc v anglickém pubu…

Jak je vidět, vědomosti lze získat kdekoli a také je umíme využít v různých životních situacích. Informace o poskytování první pomoci, zdravém životním stylu či prevenci závislostí si ověřili žáci 2. ročníků zdravotnických oborů v průběhu vánočního Pub Quizu.
Pub Quiz je populární britská vědomostní společenská hra. Podle názvu je zřejmé, že se v Británii hraje nejčastěji v "pubech" a je oblíbená i v České republice. Soutěže se zúčastňují  6 - 8 členné týmy hráčů, které  odpovídají na otázky z různých oblastí života. Soutěž probíhá vždy v několika kolech, která jsou ihned vyhodnocena nezávislou porotou; získané body se průběžně zaznamenávají do přehledné tabulky.
V prostředí naší školy vycházela soutěž z odborných zdravotnických témat, která byla zpracována v průběhu odborných předmětů. V průběhu výuky tak vznikly cliprámy v anglickém   jazyce, které jsou umístěny v prostorách školních chodeb.  Jednotlivé týmy měly možnost se s obsahem posterů seznámit a 19. prosince zodpovídat na všetečné dotazy v průběhu samotné soutěže.  
Tato soutěž neměla vítěze ani poražené. Všichni účastníci – žáci i učitelé – zjistili, že se vědomosti dají získat i mimo vyučovací hodinu, informace lze sdílet v rámci týmu a i ve škole může být při výuce legrace. A o to přece šlo!

jazykářky ze zdravky

 


foto Vánoce v roce 2018 na domově mládeže

Na domově mládeže jsme se jako každý rok zapojili do výzdoby prostor domova mládeže i školy v předvánočním čase. Fantazie vychovatelů se projevila na tradičních i netradičních adventních věncích. Některá děvčata z DM  upekla perníčky a další je pod odborným dohledem zdobila. Pochvalu si zaslouží: Mayerová Kateřina, Dvořáčková Nikola, Krejčí Adéla a Chlubnová Kateřina. Letos jsme přispěli i  výstavou s názvem „Vánoce dříve a dnes“. Připravili jsme dvě štědrovečerní tabule  v odlišném provedení. Místnost provoněly vůně upečených dobrot  jako vánočka, štola, perníkové řezy, štrůdl z různých druhů těst, ale i křížaly, sušené švestky, meruňky, brusinky nebo fíky. Nezapomněli jsme ani na některé vánoční zvyky jako pouštění skořápek, klasické vánoční koledy nebo výstavu betlémů. Nechyběla naleštěná jablíčka s ořechy. A návštěvníky potěšilo nejen oko, ale i ochutnávky veškerých nabízených dobrot. Odnést si mohli i recepty na vánoční cukroví či pokrmy a též si přečíst i různé vánoční zvyklosti. Z reakcí příchozích jsme usoudili, že naše nemalá práce nebyla zbytečná a hlavně přiblížila tyto krásné svátky. Můžete sami posoudit z přiložených fotografií.
Vychovatelé a žákyně DM

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto Spelling Bee poprvé na zdravce!!!

V úterý 18. prosince 2018 proběhlo v 1. ročnících zdravky premiérové kolo soutěže Spelling Bee.
Spelling Bee je soutěž, ve které mají soutěžící vyhláskovat anglická vylosovaná slova, která mají různou míru obtížnosti. Tento koncept vznikl v USA a akce „Spelling Bee“ se nyní konají i v jiných zemích po celém světě. Prvním oficiálním vítězem byl Frank Neuhauser, který v roce 1925, kdy mu bylo 11 let, vyhrál 1st National Spelling Bee ve Washingtonu D.C.
Úkolem žáků zdravky bylo předvést dokonalou schopnost spelovat i ta nejobtížnější slova, která se od září naučili. Příprava nebyla snadná, protože si v období od 7. do 17. prosince neustále opakovali slovíčka a především je hláskovali.
A jak to dopadlo?
Vítězné týmy : 1PSA – Ščípačky; 1PSB - Hvězdičky

Vítězům patří gratulace a všem dalším poděkování za výbornou přípravu.
Další spelingové soutěži: BZZZZ!!!

angličtinářky ze zdravky

 


Předvánoční zpívání

Pěvecký sbor Obchodní akademie pod vedením paní učitelky Evy Siglerové přivítal v aule školy klienty a pedagogy Denního a týdenního stacionáře Jihlava.  Společně si zazpívali vánoční koledy a strávili tak příjemnou hodinku zpestřenou ochutnávkou koláčků. Setkávání je téměř každoroční, na oplátku naši žáci navštěvují Stacionář a přispívají tak částečně  ke zpestření programu klientů.
foto Projekt fakescape na Obchodní akademii

V rámci společenských věd přijali pozvání na Obchodní akademii studenti žurnalistiky z Masarykovy univerzity Brno. Jejich Projekt fakescape je žádaný na školách po celé ČR, formou hry seznamují žáky s nebezpečím falešných zpráv a hoaxů, učí je přemýšlet o věrohodnosti informací a zpráv.  Snaží se poradit, jak „nenaletět“ a případně reagovat na dezinformace, tolik běžné v současném světě. Akce se účastnili žáci druhého a třetího ročníku.

foto