Vítězství v krajském kole v basketbalu a postup na republiku!

26. listopadu 2019 se v Pelhřimově podařilo basketbalistkám vyhrát po třech letech krajské kolo v basketbalu.
V úvodu turnaje hrály s Gymnáziem Pelhřimov a po velké bitvě jej o bod porazily. Další týmy už neměly šanci, a proto hladce vyhrály nad Třebíčí a obávaným Žďárem.
Velké díky patří kapitánce týmu Míše Vyhlídalové, oporám týmu Anně Kazdové, Barče Švecové, Dominice Matějkové a všem dalším hráčkám Pavlíně Boudné, Míše Jurkové, Karolíně Krejčí, Simče Paláskové, Verče Špinarové, Verče Mutlové, Danče Václavkové, Martě Kozinové, Nele Šefčíkové.
Držíme palce v republikovém kole v únoru 2020!
foto Barevné vánoce na Kraji Vysočina 5.12.2019

Jako každý rok se naše škola zúčastnila akce Kraje Vysočina "Barevné vánoce"
Akce se zúčastnily děvčata oboru kosmetička a kadeřník. Kosmetičky lakovaly nehty a dělaly bodypainting s vánočními motivy, kadeřnice pletly copánky a pomocí kulmy prováděly na vlasech lokny. Po celou dobu akce byl velký zájem o nabízené úkony z řad dětí, ale i dospělých návštěvníků.
Děkujeme děvčatům za prezentaci školy.
foto foto foto foto Velvyslanectví Mexika v České Republice děkuje naší škole

Dopis:
foto foto Mladý módní tvůrce ČR 2019

28.11.2019 proběhla soutěž MMT ČR 2019, tato soutěž má již dlouholetou tradici. V Jihlavě se tato soutěž pořádala již 21x. Soutěž pořádá Sdružení pro pořádání soutěže Mladý módní tvůrce ČR,z.s. a OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava. Soutěž proběhla v DKO Jihlava za podpory Kraje Vysočina. Soutěžilo se ve třech soutěžních sekcích. Sekce oděvní probíhala v divadelním sále a žáci soutěžili v 7 kategoriích: Volná mladá móda, Společenské oděvy, Pokrývky hlavy, Sportovní oděvy a prádlo, Oděvní doplňky, Recyklace-druhá šance, Můžeš být, kým chceš. Celkem na mole soutěžilo 81 kolekcí - což je 258 jednotlivých modelů. V kadeřnické sekci soutěžili žáci ve 2 kategoriich: Bohemian Folk a Drákulova nevěsta - zde soutěžilo celkem 24 soutěžících. V kosmetické sekci žáci soutěžili ve 3 kategoriích: Líčení, Nail-art téma Mexiko, Facepainting téma Mexiko. Zde soutěžilo celkem 25 soutěžících. Z důvodu nemoci se muselo odhlásit ze soutěže 14 soutěžících. Soutěž hodnotila plně profesionální porota složena z mistrů ČR, EVROPY i SVĚTA. Celkem se soutěže zúčastnilo v průběhu celého dne cca 1100 diváků. Na soutěž přijala pozvání radní Kraje Vysočina Jana Fialová, Ing.MBA, Jana Fischerová, Ing.CSc. Dále přijala pozvání a soutěže se zúčastnila velvyslankyně Mexika ROSAURA LEONORA RUEDA GUTIÉRREZ a konzul Mexika MIGUEL ÁNGEL VILCHIS SALGAD. Naše studentky si na soutěži vedly velmi dobře a patří jim velké poděkování za propagaci naší školy. Poděkování patří také UOV, které soutěžící žáky připravovali.

Kompletní výsledkové listiny: ZDE

Kompletní fotodokumetace, která bude přibývat: ZDE
foto foto foto foto foto Volejbal dívky – okresní kolo

Ve středu 27. 11. 2019 proběhlo v Jihlavě okresní kolo v odbíjené dívek.
Dívky po velmi dobrém výkonu vybojovaly 2. místo.

Výsledky:
1.    Gymnázium Jihlava
2.    OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava
3.    TRIVIS Jihlava
4.    GOB a SOŠ Telč
5.    SOŠ Sociální Jihlava
 
Družstvo dívek:
Bradáčová Barbora, Miksová Adéla, Němcová Kateřina, Eiglová Kamila, Škarková Karolína, Škorpíková Natálie, Syrovátková Barbora

Děkujeme za reprezentaci naší školy

Mgr. Jindřiška Janouškovcová

 


foto foto ZDRAVKA SEDMDESÁTILETÁ!

Oslavy sedmdesátého výročí založení Střední zdravotnické školy v Jihlavě vyvrcholily v předposledním listopadovém týdnu. Ve čtvrtek 21.11. se v aule VŠPJ konala odborná konference s předními českými psychiatry. Profesor Max Kašparů se v přednášce nazvané „Odvaha hájit normalitu“ vyjádřil k problémům a hodnotám současné české společnosti. Profesor Cyril Höschl seznámil zúčastněné s nejnovějšími výzkumy v oblasti užívání placeba.
O den později připomněli studenti zdravotnické školy sedm desítek let existence svojí školy pásmem tanečních, hudebních i hereckých čísel na akademii v DKO.
V odpoledních hodinách byly dveře školy otevřeny všem bývalým absolventům i zvědavcům z řad široké veřejnosti. Od 14 do 17 hodin mohli zavzpomínat nad dobovými fotografiemi nebo si prohlédnout současné prostory školy.
foto foto foto foto foto foto foto foto Chemie v muzejní kavárně

V pátek 15. 11. 2019 se obě třídy prvního ročníku vydali do muzejní kavárny. Tam už na nás čekali lidé ze Science centra Brno, kteří pro nás měli připravené různé pokusy. Pokusy byly opravdu zajímavé a lehké na domácí výrobu. Všem se moc líbil pokus, kde nám ukázali, že i obyčejná větev ze stromu svítí, a tak nám dokázali, že vše kolem nás vyzařuje světlo. Myslíme si, že to byla hezky zpestřená chemie.
Monika Havlíková, 1PSB
foto foto foto foto foto foto foto foto Exkurze Škoda Mladá Boleslav

7. 11. 2019 studenti 1. ročníků OA navštívili koncern Škoda Mladá Boleslav. Prohlédli si výrobní závod i montážní linku. Dozvěděli se spoustu zajímavostí o výrobě, logistice, pracovních podmínkách zaměstnanců i o filosofii firmy. Z bezpečnostních důvodů nemohli pořídit žádné fotografie z prostředí závodu.
Zajímavá byla i komentovaná expozice škodováckého muzea. Historie závodu se prolínala s dějinami českých zemí. Viděli jsme exponáty od prvního bicyklu, první historické vozy podobné kočárům, přes vládní automobil TGM, auta období socialismu až po dnešní luxusní vozy, závodní auta, elektromobily a prototypy, které se nikdy nevyráběly seriově.

foto foto foto foto foto foto foto Veletrh zdraví 2019

Ve středu 13. listopadu se žáci a studenti naší školy zúčastnili tradiční akce Veletrh zdraví pořádaný ZŠ Otokara Březiny. Studentky zdravotnické školy učily nejmenší žáčky, jak si správně čistit zoubky a základy první pomoci. Pro starší byla určena přednáška s názvem Zdravé koule. Žáci a žákyně oboru kuchař-číšník společně s dětmi připravovali zdravou svačinku v podobě toastu, minipizzy, jablíčka v županu a tiramisu. Žákyně oborů kosmetička  a kadeřník učily slečny, jak si nalakovat nehty a upravit vlasy k různým příležitostem. Akce se vydařila, těšíme se na příští ročník! Děkujeme všem zúčastněným žákyním a paním učitelkám za reprezentaci naší školy.
foto foto foto foto Hairdresser Open 2019 - Slovensko

V pondělí dne 11. listopadu se naše škola zúčastnila dalšího ročníku tradiční mezinárodní kadeřnické soutěže Hairdresser Open 2019, která se konala v prostorách Císařsko-královské jízdárny v Nových Zámcích na Slovensku. Kromě naší výpravy přijeli poměřit své dovednosti zástupci škol z Rakouska, Rumunska, Maďarska, Slovinska a domácího Slovenska. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích, naši soutěžící se zúčastnili klání v kategoriích dámský módní účes z dlouhých vlasů, účes nevěsty a účes na variaci ročních období. A opět na výbornou! Kristýna Konečná obsadila druhé místo v kategorii dámský účes z dlouhých vlasů, Monika Vítková obsadila 4. místo v kategorii účes nevěsty a Eliška Švaříčková vybojovala 4. místo v kategorii účes na variaci ročních období.
Všem našim účastníkům – soutěžícím, modelkám a učitelkám, které je připravovaly, děkujeme za skvěle odvedenou práci a příkladnou reprezentaci naší školy v zahraničí.
foto foto foto Oslava DíaDeMuertos 1.-2.11.2019

Na pozvání Mexické ambasády se studentky oboru kosmetička z OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava zúčastnily oslav DíaDeMuertos v Nálepkově muzeu Praha. Po dva dny v rámci oslav mexického svátku "Den mrtvých" malovaly dětem obličeje - facepainting. O malování byl velký zájem, ale děvčata vše zvládly na jedničku. Patří jim velký dík. Poděkování patří také MIGUEL ÁNGEL VILCHIS SALGAD a Dominice Bernáthové za velmi milé přijetí na mexickém velvyslanectví.
foto foto foto foto foto Pozvání na soutěž Trophée Mille ČR 2019, Citypark Jihlava, 16. 11. 2019

Už za necelý měsíc bude jihlavský Citypark hostit velký gastronomický svátek pro širokou veřejnost nazvaný Gurmet den s Krajem Vysočina, jehož součástí bude národní kolo prestižní soutěže Trophée Mille. Patronem soutěže, která se v Česku odehraje vůbec poprvé, je francouzský šéfkuchař a držitel dvou michelinských hvězd Philippe Mille, který kuchařskou soutěž v mezinárodním formátu pořádá už několik let ve francouzské Remeši. V sobotu 16. listopadu se v Jihlavě utká osm dvoučlenných středoškolských kuchařských týmů v přípravě slaného a sladkého pokrmu s použitím předem stanovených surovin, kterými jsou králičí hřbet, brambory, tvaroh a med. O vítězi i jednotlivých speciálních cenách rozhodne odborná porota složená z předních českých kuchařů a cukrářů.

Zdroj: Kraj Vysočina

Více:
Tisková zpráva Kraje Vysočina: ZDE

Noviny Kraje Vysočina: ZDE

Fb událost Kraje Vysočina: ZDE

Videopozvánka Kraje Vysočina: ZDE

Mezinárodní web soutěže Trophée Mille: ZDE


foto II. kurz španělské gastronomie na českých odborných školách

Ve čtvrtek 24.10. čekala na dvanáct žáků oboru kuchař-číšník zajímavá náplň odborného výcviku. Díky spolupráci se Španělským velvyslanectvím v ČR se mohli v naší škole zúčastnit Kurzu španělské gastronomie, který vedl zkušený šéfkuchař Enrique García. Společně připravili menu o třech chodech. Nejprve to byla pečená zelenina po katalánsku, poté valencijská paella a nakonec pomerančový sorbet. U jejich degustace byli kromě tvůrců přítomni i zástupci španělské ambasády - Obchodní rada José Manuel Revuelta a paní Attaché pro vzdělávání Amaya Cal Linares, z odboru školství Kraje Vysočina RNDr. Kamil Ubr a Ing. Jana Hadravová. Díky skvělému přístupu pana Enriqueho se celý den nesl v příjemné tvůrčí atmosféře. Jeho vyvrcholením byla konzumace výtečně připravených tradičních španělských pokrmů.

Odkaz na informování o akci ze strany španělské ambasády: ZDE

Fotogalerii si lze prohlédnout ZDE

I am breastman…a mé ruce jsou prevence

21. 10. 2019 jsme se na Krajském úřadě zúčastnili Netradičního semináře prevence nádorového onemocnění prsu.  Díky neziskové organizaci Mamma help jsme se dozvěděli mnoho informací o prevenci, o psychické podpoře pro členy rodiny, když u nich někdo onemocní rakovinou a hlavně o samovyšetření tohoto závažného onemocnění. Seminář byl netradiční hlavně v tom, že jsme vyslechli životní příběh bývalé miss a letošní Maminky roku 2019 Andrey Chaloupkové, která kvůli rakovině přišla o obě svá prsa. Její vyprávění bylo velmi emotivní a mnohé spolužačky se neubránily slzám. Vyprávěla nám, jak zrovna ona přišla na to, že něco není v pořádku, jak u ní probíhala léčba, co vše musela zvládnout, jak zprávu předat rodině a malému synovi. Ke konci semináře jsme dostali prostor na dotazy a v rámci workshopu jsme si vyhmatávali bulky na umělých prsou.
Seminář byl velmi zajímavý a hlavně dost naučný. Na obrázku jsem právě s Andreou a mé gesto znamená, že těmito třemi prsty mohou také muži provést vyšetření svým partnerkám.
Leoš Kořínek, 4ZA
foto foto Stolní tenis 17. 10. 2019 – okresní kolo

Ve sportovní hale u autobusového nádraží se 17. 10. 2019 konalo okresní kolo ve stolní tenise.
Naši školu reprezentovala 2 družstva:

Dívky:
Tereza Altrichterová  2OB, Daniela Václavková 2S, Nela Ševčíková 2S
Celkové pořadí dívky:
1. ŠECR Jihlava
2. OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS  Jihlava
3. TRIVIS Jihlava
4. AD FONTES Jihlava
5. SŠPTA Jihlava

Chlapci:
Vojtěch Došek 2OB, Šimon Homola 2OB, Adam Homolka 2OB, Aleš Stejskal 2OB
Celkové pořadí CHLAPCI:
1. SŠ PTA (LEGIONÁŘŮ) „A“ Jihlava
2. AD FONTES Jihlava
3. GOB Telč
4. SŠ PTA (LEGIONÁŘŮ) „B“ Jihlava
5. SŠ PTA (POLENSKÁ)  Jihlava
6. ŠECR Jihlava
7. SŠ PTA (AUTOMOBILNÍ)  Jihlava
8. – 9. SŠS Jihlava, TRIVIS Jihlava
10. OA,VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava

foto STŘEDIŠKOLKSKÝ ATLETICKÝ POHÁR – okresní kolo

Ve středu 18.9.2019 se v Jihlavě (stadion Na Stoupách) konalo okresní kolo atletického středoškolského poháru družstev. Dívky OA, VOŠZ a SZŠ,  SOSŠ Jihlava dosáhly výborného výsledku. Získaly  2. místo v okrese.
Výsledky – dívky:
1.místo – Gymnázium Telč
2.místo – OA, VOŠZ a SZŠ,  SOSŠ Jihlava
3.místo – Gymnázium Jihlava

Naši školu v okresním kole reprezentovaly:
Bradáčová Barbora, Vídenská Natálie, Ludmilová Eliška, Všianská Alexandra, Lírová Eliška ,Krejčí Karolína, Seemannová Kateřina, Vyhlídalová Michaela, Jamshidigaoldori Selin, Kincová Kateřina, Podškubková Klára
foto foto Soutěž „O bramborovou pochoutku Vysočiny"

V pátek 18. října 2019 proběhl v Obchodní akademii a Hotelové škole Havlíčkův Brod již dvanáctý ročník soutěže „O bramborovou pochoutku Vysočiny“. Soutěž byla pořádána ve spolupráci s Českým bramborářským svazem a byla určena žákům středních odborných škol a učilišť s gastronomickým zaměřením.  Letošního klání se  zúčastnilo osm škol z ČR a dvě školy ze Slovenska.
Naši školu reprezentovali žáci 1. ročníku oboru kuchař-číšník František Cakl a Eliška Horká. V kategorii „Bramborové soufflé“ obsadil František druhé  místo, v celkovém hodnocení obsadila naše dvojice vynikající třetí místo! Ke krásnému úspěchu jim i učitelům, kteří je připravovali, gratulujeme!
foto foto foto 3. poznávací vycházka Jihlavou

Tentokrát jsme se ocitly na místě, které připomíná první založení základů staré Jihlavy. Došly jsme
 ke kostelu sv. Jana Křtitele na Jánském kopečku. Než jsme se ke kostelíku dostaly, zastavily jsme se
u pomníku „Královské přísahy“.  Dozvěděly jsme se o historii pomníku a proč „Královský vršek“ má právě toto své pojmenování.

U kostelíka jsme si vyslechly něco o historii a přečetly jsme pověst o nálezu stříbra a založení osady. Paní vychovatelka nám vyprávěla o  „Jihlavském havíření“, kterým se připomíná dávné dolování stříbra.
Naše vychovatelky nám připravily zpestření vycházky - havíři zde ještě něco zanechali - našly jsme poklad. Důkaz jsou přiložené fotky.
Z míst počátků Jihlavy jsme pokračovaly po mostě přes řeku Jihlavu, který připomíná i dobu, kdy Jihlavou jezdily tramvaje. Došly jsme k amfiteátru – kdysi největšímu letnímu kinu u nás a k jihlavské ZOO. Po zdolání kamenných schodů jsme se příjemně unaveny vrátily zpět na DM
Jihlava a její okolí nás stále příjemně překvapují.

Lenka Sýkorová a Kateřina Beznosková
Žákyně OZS, AP
foto foto foto foto Dvojitý úspěch v soutěži Milujeme Jihlavu a pozvánka na prohlídku výstavy

Jihlavská firma Trialog pořádala letos již třetí ročník fotografické soutěže Milujeme Jihlavu. Fotografové, napříč všemi věkovými kategoriemi, zaslali přes 600 fotografií, ze kterých odborná porota vybrala 40 nejlepších.
Odměnou pro autory vítězných snímků je excelentní výtisk na voděodolné fólii s kovovým podkladem v rozměru 150 cm x 100 cm.
Velmi nás těší, že se do TOP40 dostali naši dva žáci, fotografové:
Martin Hanzal, 2.ročník  – fotografie „Němý pohled černobíle“
Vojtěch Šoula, 3.ročník – fotografie „Studenti se bouří“
Děkujeme vítězům za reprezentaci školy a všem ostatním, kteří se soutěže zúčastnili!
Zveme vás na prohlídku výstavy, která je instalována na Masarykově náměstí a potrvá do 4.11. 2019.

Odkaz na další fotografie: ZDE


foto foto foto GASTROAKADEMIE

30.9.2019 již po čtvrté otvírá Kraj Vysočina pro devatenáct vybraných žáků ze čtyř krajských hotelových škol Gastroakademii. Jde o originální projekt, který má pomoci zvýšit kvalitu odborného vzdělávání v gastro oborech, především kuchař – číšník, využít potenciálu kvality poskytovaných služeb vybraných restaurací a prohloubit spolupráci škol a provozoven v celém regionu. Snahou jednotlivých škol je podchycení a rozvoj talentů.
foto foto foto foto Národní certifikát Quality Label

Dne 26. 9. 2019 byly v budově Krajského úřadu Pardubického kraje předávány národní certifikáty Quality Label, které jsou  udělovány inovativním projektům, které splňují kritéria kvality a které mohou ve svých zemích sloužit jako příklady dobré praxe. Mezi oceněnými byl i projekt naší školy La comida en tu país y en el mío - un proyecto para principiantes de español. Na projektu pracovali studenti obchodní akademie, kteří 3. rokem studují španělský jazyk. Z kraje Vysočina byly oceněny celkem 2 projekty.
foto foto foto Poznávací vycházky na domově mládeže

Druhá vycházka byla zaměřena na jihlavské kostely, jejich historii, současné využití, stavební slohy a zajímavosti.
Ukázaly jsme si kostel svatého Ducha ve Smetanových sadech, kostel Matky Boží včetně kláštera, kostel sv. Jakuba Většího i s krásným bukem, kostel sv. Ignáce z Loyoly, kostel Povýšení svatého Kříže i evangelický kostel apoštola Pavla. U některých kostelů jsme si prohlédly vnitřní výzdobu. Do interiéru sv. Kříže jsme nahlédly z křížové chodby hotelu Gustav Mahler, kde jsme si zároveň prohlédly i výstavu obrazů. Děvčata projevila zájem o prohlídku jihlavské knihovny. Pracovnice knihovny nás provedly jednotlivými odděleními  a byly jsme upozorněny na různé výstavy, přednášky a kulturní akce, které knihovna pořádá.
Při procházce jsme se podívaly na jihlavské hradby a prošly po jihlavském parkánu.
Ve staré Jihlavě je určitě mnoho míst k příjemným procházkám.

foto foto Svatováclavské posvícení ve Vídni

Letošní Svatováclavské posvícení proběhlo v režii Kraje Vysočina

Zahradu a společenské prostory Velvyslanectví ČR ve Vídni ve čtvrtek 26. září oživil již 21. ročník Svatováclavského posvícení. Letos se v jeho rámci představili hosté z Vysočiny v čele s hejtmanem Jiřím Běhounkem.
České velvyslanectví ve Vídni pořádá každoročně u příležitosti státního svátku Svatováclavské posvícení pro krajany a přátele České republiky. Letošní ročník posvícení byl v sídle velvyslanectví na Penzinger Strasse v režii Kraje Vysočina a přibližně šest set hostů ochutnalo dobroty připravené krajskými středními školami i školním statkem v Humpolci.
Středobodem večerní společenské akce pak byla nabídka špičkových gastronomických specialit, připravených žáky specializovaných středních škol v regionu. Kromě nich se mohli hosté seznámit s prezentací místních řemesel a turistických cílů či navštívit výstavu fotografií a improvizovaný, tematicky laděný fotografický atelier za celovečerního doprovodu hudební skupiny Horácká muzika. Prezentaci velvyslanectví a kraje doplnily med a medové výrobky, ochutnávka čerstvě stlučeného másla s bylinkami a dekorativní vyřezávání ovoce a zeleniny. „Pro náš kraj bylo ctí podílet se na zajištění letošního Svatováclavského posvícení. Do přípravy jsme zapojili krajské gastro školy, které připravily delikatesy srovnatelné se špičkovými restauracemi, všem patří velké poděkování za dobře odvedenou práci,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Na přípravě letošního Svatováclavského posvícení ve Vídni se podílely Obchodní akademie, Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Střední odborná škola služeb a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Jihlava, Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod, Obchodní akademie a Hotelová škola Třebíč, Hotelová škola Světlá a Střední odborná škola řemesel Velké Meziříčí a Školní statek Humpolec. Kromě nabídky skvělých jídel a nápojů mohli přítomní hosté vyzkoušet krajský fotokoutek nebo oblíbené fotoccino, o hudební program se postarala Horácká muzika ze Žďáru nad Sázavou. Představení Kraje Vysočina jako turisticky atraktivního regionu zajistila krajská příspěvková organizace Vysočina Tourism.
„Prezentace Kraje Vysočina, ať už gastronomická nebo turistická měla u hostů velký ohlas, zejména pro žáky našich středních škol je to neocenitelná zkušenost a skvělá příprava na budoucí povolání v gastronomii,“ doplnila Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana pro oblast mezinárodních vztahů. O hosty se v průběhu Svatováclavského posvícení staralo 50 budoucích kuchařů a číšníků. Podobně velkou akci zajišťoval Kraj Vysočina už před pěti lety na Velvyslanectví ČR v Paříži při příležitosti oslav Dne České státnosti.
Zdroj: Kraj Vysočina, Velvyslanectví ČR ve Vídni

Více:
Tisková zpráva Kraje Vysočina: ZDE

Tisková zpráva Velvyslanectví ČR ve Vídni: ZDE

Média pro rakouské krajany - Svatováclavské posvícení 26. 9. 2019 ve Vídni na rádiu Dráťák: ZDE

Informační brožura Kraje Vysočina: ZDE


foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto Poznávací vycházky na domově mládeže

Vychovatelky domova mládeže připravily pro žáky DM poznávací vycházky. První zaměření bylo na lokalitu Jihlavy zvanou „Skalka“.
S děvčaty jsme prošly Jihlavou kolem svahů Větrníku až ke studánce U Skalky se sochou Panny Marie. Děvčata se dozvěděla něco z historie Skalky a poučila se z informačních tabulí o fauně a flóře žijící v mokřadech.
Dále jsme pokračovaly po cyklostezce téměř až k psímu útulku. Cestou zpět jsme prošly park Gustava Mahlera i vyšlapaly na rozhlednu.
Zvláště děvčata prvních ročníků, z jejichž iniciativy tato aktivita vzešla, ocenila poznání Jihlavy a jejího blízkého okolí. Již teď se těší na další společné cesty za poznáním města. I tak se totiž dá příjemně trávit volný čas…
foto Adaptační a sportovní kurz prvního ročníku Obchodní akademie – Mladé Bříště u Humpolce 10. 9. - 13. 9. 2019

Od úterý do pátku se naši noví žáci zúčastnili tradičního seznamovacího a současně sportovního kurzu na Mezinárodním dětském táboře v Mladém Bříšti. Vedle seznamovacích aktivit s psycholožkami, turistiky na Křemešník, sportovních akcí na stanovištích – střelba ze vzduchovky, lakros, florbal a ringo, proběhly turnaje ve stolním tenisu, soutěž ve střelbě, ringu dvojic a utkání ve florbalu a lakrosu mezi třídami. Zúčastnilo se celkem šedesát žáků prvního ročníku, čtyři dny proběhly ke spokojenosti žáků i pedagogů a naplnily tak cíl a smysl seznamovacích kurzů, které pořádáme od roku 1994. Usnadníme jimi vstup do nového kolektivu spolužáků, více představíme třídní učitele a některé další pedagogy školy.
Všem účastníkům kurzu a sportování přejeme úspěšné studium na OA!foto foto foto foto Týden jazyků na Křemešníku 8. - 13. 9. 2019

Náš kurz začal v neděli odpoledne ubytováním se v Poutním hotelu Křemešník. Celým týdnem nás kromě našich angličtinářek doprovázeli také rodilí mluvčí.
Harmonogram byl podobný každý den. Dozvěděli jsme se nové užitečné informace k maturitním tématům například o USA, Austrálii, Nový Zéland, Královské rodině, Londýnu, cestování, lidském těle.
Vždy to nebylo jenom o učení, ale i o zábavě. Po výuce se šlo odreagovat na procházku okolo Křemešníku. Večery jsme trávili posloucháním písniček a společně se naučili Cup song. Konec dne byl zakončen filmem, který navazoval na daná témata.
Tento týden jsme zakončili ve čtvrtek posezením u ohně, v pátek už pouze proběhla závěrečná hra s fotografiemi a společným hodnocením akce.
Kurz nám pomohl zdokonalit se v angličtině. Tímto bychom chtěli poděkovat paním učitelkám a lektorům, kteří s námi kurz absolvovali kurz.
Děkujeme 4ZA
foto foto foto foto foto Adaptační kurz prvních ročníků

První ročníky zdravotnických oborů absolvovaly adaptační kurz podporující seznámení prozatím nejistých a po prvních vyučovacích hodinách na střední škole informacemi přehlcených žáků. Nové kolektivy jednotlivých tříd se stmelovaly a vzájemně poznávaly v Mezinárodním táboře Zálesí v obci Mladé Bříště a to v období od 5. 9. 2019 – 6. 9. 2019.
 Začátky na střední škole nejsou nikterak jednoduché, a proto žáci jistě uvítali možnost seznámit se s novými spolužáky a třídními učitelkami mimo prostředí školy a zkrátit si tak pobyt v tomto zařízení pouze na dobu nezbytně nutnou. Uplynulé dny probíhaly ve znamení společenských a sportovních her, zaměřených zejména na spolupráci, kreativitu a zábavu. Mimo čas trávený s kantory, měli žáci prostor na uvedení vlastní osoby do skupiny nových tváří a vytvořit si tak první dílky pomyslné skládačky nezapomenutelných zážitků, které na konci jejich středoškolského putování vytvoří krásnou mozaiku vzpomínek.
Náročný první den střídal mírně chladný podvečer, který byl zažehnán sálajícím teplem z krbu a odlehčen hraním na nenaladitelnou kytaru. Základy hlavní budovy tábora se otřásaly pod halasným zpěvem žáků, vehementně se snažících vzpomenout na slova alespoň celé jedné písně.
Před pátečním odjezdem žáky čekal společný program s třídními učitelkami a back in time v podobě několika dětských her. Adaptační kurz byl zakončen v odpoledních hodinách.
foto foto foto SPORTOVNÍ KURZ A SOUTĚŽ PRVNÍ POMOCI MLADÉ BŘÍŠTĚ

NEDĚLE:
Postupně jsme se dopravili na místo kurzu, někteří dokonce i včas. Drtivá většina se dopravila autem, ovšem našli se i odvážlivci jedoucí na kole z Jihlavy. Hned po příjezdu následoval boj o chatky, nejžádanější byly ty nejdále od učitelů.
Po zbytek dne jsme vyjeli na krátkou projížďku skrze malebné okolí Mladého Bříště, která se neobešla bez komplikací. Žáci nepříliš nadšeni vyrazili na cestu. Na prvním kilometru jsme stihli chytnout křeč do nohy a píchnout pneumatiku na rovné silnici. Po příjezdu na nás čekalo vydatné večerní pohoštění, připravené obětavými kuchařkami. I po večeři nám učitelé nedali pokoj a připravili pro nás soutěž „najdi borovičku v lese“, 10% ztráty povoleny, bohužel jsme se nevešli do tohoto limitu. Prakticky hned po příchodu nás pohltily špinavé postele plné prachu.
PONDĚLÍ:
Ranní ptáčata nás vytáhla z postelí a dotáhla na snídani ve formě švédských stolů. Učitelé nás překvapili krátkým výletem na kole. Při návratu do kempu byla připravena svíčková, která nesklidila mnoho pochval. Po obědě následoval polední klid, kdy jsme si mohli zaplavat v místní nádrži. Odpolední program se skládal z vědomostního běhu, každá skupinka musela najít 14 stanovišť s otázkami
ÚTERÝ:
Třetí den kurzu pan učitel Zajíc naplánoval náročnou cestu přes kopřivy k Sedlické přehradě. Na zpáteční cestě nejmenovaný žák prorazil plášť a musel do kempu po svých. I tento den nám učitelé nedali pokoj s orientačním během, zakreslili do mapy 5 bodů, většina lidí nepochodila s jejich nalezením.

STŘEDA, ČTVRTEK:
Započala příprava na Soutěž první pomoci s mezinárodní účastí. Před obědem se shromáždilo 29 družstev, mezi nimiž se nacházely týmy z Česka, Německa, Rakouska a Slovenska. Dohromady bylo připraveno 10 stanovišť. Část žáků 2. ročníků dělala figuranty, zbytek spojky mezi stanovišti nebo pořadatele. Tým Jihlava 1 (Denis Zeman – kapitán, Vít Hroch, Monika Volšinská, Klára Benešová), s krásným umístěním na 7. místě. Tým Jihlava 2 (Lucie Indrová – kapitán, Sandra Vlčková, Veronika Cahová, Johanka Dubová), umístěni na čestném 17. místě.
Po náročném středečním soutěžení jsme dostali možnost vybít si svůj vztek koordinovaným bušením do bubnů, instruktor si připravil zábavný program, naučili jsme se poslouchat rytmus a bubnovat jednoduché skladby. Pan instruktor sklidil po skončení programu mnohé ovace.
Ve čtvrteční večer jsme si užili společné chvíle se svými spolužáky. Učitelé s naší pomocí ugrilovali vynikající špekáčky pro všechny účastníky kurzu. Nechyběla ani diskotéka.

PÁTEK:
Přišlo to, co vždy musí přijít – smutné loučení. I přes fyzicky náročný program se nám pobyt moc líbil, unaveni ale šťastni odjíždíme domů.
Zpracovali: žáci 2ZAA

Kompletní fotografie ze soutěže první pomoc najdete ZDE

 


 


foto foto foto Projekt - eTwinningová hra - Demokracie v nás

Při příležitosti Evropského roku 2019 zaměřeného na téma Demokratická účast připravilo Národní podpůrné středisko pro eTwinning v ČR hru s názvem Demokracie v nás, které se účastnili studenti 2OA – španělštináři. Cílem bylo podpořit povědomí žáků o činnosti Evropského parlamentu a fungování principů zastupitelské demokracie. Jednotlivé úkoly byly spjaty se zastupitelskou demokracií na třech úrovních: místní - Demokracie u nás v obci – úkolem bylo seznámit eTwinningové (zahraniční) spolužáky z ciziny se zastupitelstvem naší obce, celostátní (Parlament ČR) - Demokracie u nás v Česku - úkolem bylo eTwinningovým kolegům představit parlamentní systém ČR ve formě videa, evropské (Evropský parlament) - Demokracie u nás v Evropě: Evropský parlament a ČR. Informace byly zpracovány ve formě plakátu. Závěr hry - v TwinSpace byl zveřejněn krátký shrnující kvíz Kahoot, který byl zaměřen na informace z výstupů ve třetím úkolu. V červnu studenti obdrželi za účast v soutěži diplom a drobné dárky.
foto foto foto foto Poslední vaření s klienty ICS v tomto školním roce

Na závěrečném vaření si klienti ICS připravili lasagne s mletým masem, budapešťskou pomazánku a ovocný pohár s pudinkem a šlehačkou. K asistenci jim byla nová žákyně zdravotní školy. I přes to, že pracovala s klienty poprvé, práce se jí líbila.  Všichni ochutnali zdařené výrobky a těší se na vaření v dalším školním roce.
Vychovatelky DM B
foto foto foto foto Ekonomický tým Junior 2019

Ve středu 12. 6. 2019 se v Pelhřimově konala regionální soutěž pro žáky 3. ročníků oboru obchodní akademie Ekonomický tým Junior.
 Z naší školy se zúčastnily 2 tříčlenné týmy - z 3 OA  Mirka Nevosadová, Lenka Novotná a Nikola Šindlerová, z 3 OB Eliška Svárovská, Michaela Šaňková a Ivana Vomelová. Soutěž probíhá ve 2 částech – 1. je teoretický test z 5 oborů – Dlouhodobý majetek, Zaměstnanci, Mzdy, IT, Zásoby a 2. část je prezentace na dané téma -  letos: Šetřit či nešetřit na potravinách – dopady na rodinný rozpočet a naše zdraví.  Tým z 3 OB obsadil 4. – 5. místo a tým z 3 OA 8. místo. Celkem se soutěže zúčastnilo 10 týmů ze škol z Havlíčkova Brodu, Jihlavy, Pelhřimova a Třebíče.
Soutěžícím blahopřejeme!
foto foto foto foto ANGLIE NETRADIČNĚ

Ve dnech 5. - 9. 6.2019 podnikli žáci prvních a druhých ročníků SZŠ a SOŠS výlet na jih Anglie.
Cesta autobusem byla dlouhá, ale zážitky z cesty Eurotunelem ji vyvážily a navíc jsme u Folkestone měli možnost uvidět obří křídový obrazec bílého koně.
První den  našeho pobytu ve Spojeném království  jsme navštívili jedno z největších a nejznámějších přímořských letovisek Anglie – město Brighton.  Vyběhnout na pláž a spatřit moře – nic příjemnějšího  po více než 18 hodinách strávených v autobuse nás nemohlo potkat, mnozí viděli moře poprvé v životě, a tak to pro ně byl o to větší zážitek. Royal Pavillion, který zvenčí připomíná indický Taj Mahal, byl nepřehlédnutelný a jen málokdo si nechtěl prohlédnout i jeho interiéry. V Sea Life Brighton jsme viděli, jak bohatý a rozmanitý je život v mořích a oceánech.
Ubytování bylo zajištěno v hostitelských rodinách. Počáteční obavy z neznámých lidí, jiného způsobu života a jazykové bariéry se ukázaly víceméně jako liché. Rodiny byly v jádru přívětivé a žáci si na malý moment vyzkoušeli samostatný život v cizím prostředí a ryzí komunikaci v angličtině, kterou nikdo neklasifikoval.
Následující den nás čekal výlet do Chichesteru, města s krásnou katedrálou a nedalekého skanzenu, a do dvousettisícového přístavního města Portsmouth proslulého nejen svým přístavem, ale také vyhlídkovou plošinou  Spinnaker Tower, která je dominantou města, a  lodí HMS Victory, na níž kapitán Nelson porazil Napoleona. Prohlídka lodi či Národního muzea námořnictví byla zajímavá nejen pro pánské osazenstvo naší výpravy.
Poslední den pobytu v Británii jsme strávili v Londýně. Přestože jsme byli upozorňováni na davy lidí v ulicích města, jejich množství mnohé i tak překvapilo.  Přesuny po městě byly časté, studenti však dbali pokynů vyučujících, udržovali „sevřenou formaci“, a tak vše proběhlo hladce. Zajímavostí bylo, že právě v tento den se kousek od nás konala oficiální oslava 93. narozenin královny Alžběty II. Návštěva Muzea voskových figurín Madame Tussauds a vyhlídka z London Eye byly lákadly, na něž se těšili mnozí již několik měsíců, a zklamáni určitě nebyli. Mnozí byli také zvědaví na Buckinghamský palác.  V tu dobu se ale již začínala ozývat celková únava a tak každý ocenil možnost odpočinout si na trávníku či na lehátkách v přilehlém Regent´s Park, který je považován za jeden z nejznámějších a nejkrásnějších královských parků.
S ohledem na celou situaci byl náš program poupraven a vydali jsme se k Westminster Pier, odkud jsme se pak metrem přesunuli k O2 aréně v Greenwichi,  poblíž které na nás čekaly autobusy.
U autobusu už na nás čekali řidiči s ohřátými párky, nabízeli nám čaj a kávu. Rychle jsme se najedli, trochu si odpočinuli a vydali se na dlouhou cestu domů. Měli jsme štěstí, že proběhla hladce a pro první autobus bez sebemenšího zdržení. Znovu jsme si užili cestu Eurotunelem a napříč kontinentem. Dokonce i obávaná D1 byla volná a tak jsme byli doma hned odpoledne.
Velký dík patří našim žákům, kteří nejenom, že dokázali překonat cestovní nesnáze, ale také skvěle spolupracovali a dbali pokynů vyučujících a průvodkyně. Jejich vhodného chování si dokonce všímali sami domácí a spontánně je velmi chválili.

A co říkají o pobytu ti, pro které byl určen?
•    „Nejvíce se mi líbil Brighton, hodně volnosti, pohodové a neuspěchané, spoustu věcí k vidění…“
•    „Zájezd se mi líbil…ale mohli jsme aspoň jednu cestu jet trajektem.“
•    „V rodině se mi líbilo, jídlo bylo dobré.“
•    „Moc se mi líbily anglické památky a celkově způsob života – pikniky v parcích atd. … Štvala mě snad jen dlouhá cesta, příště doporučuji pronajmout si letadlo. “
•    „Nejvíc se mi líbilo v Brightonu. Bylo to krásné město a nejhezčí byl asi Royal Pavillion a molo. … jsem ráda, že jsem konečně viděla na vlastní oči London Eye.“

Autor: vyučující anglického jazyka

 

 


foto foto foto foto foto foto foto foto Mezinárodní projekt C4PE : OA Jihlava – HAK Zwettl

Po několikaletých odkladech byl v tomto školním roce odstartován tříletý projekt v anglickém jazyce C4PE, kterého se účastní 5 studentek 3.ročníku OA a 6 studentů 2.ročníku partnerské obchodní akademie HAK v rakouském Zwettlu.
V obou školách byly založeny fiktivní cestovní kanceláře a navázány přeshraniční kontakty. Úkolem obou stran je vytvořit nabídku zajímavých destinací v partnerském regionu pro turisty své země. V průběhu prvního projektového roku proběhlo procvičování běžné obchodní korespondence, videokonference a závěrem se uskutečnila 1.partnerská schůzka všech zúčastněných v Jihlavě. Rakouští studenti si jako první destinaci pro studium a následnou tvorbu nabídky svým turistům zvolili Telč. Jejich exkurze byla doplněna předchozí vycházkou za pamětihodnostmi krajského města a volný čas pak společnými kulturně-sportovními aktivitami, které připravily české studentky. Závěrečné společné workshopy byly věnovány tvorbě ppt prezentací o Telči a regionu Vysočina.
Po dobu třídenního pobytu si obě strany užily intenzivní komunikace v angličtině i němčině a přátelské ovzduší naznačilo budoucí úspěch podzimní návštěvy Zwettlu.


foto foto foto foto foto foto Prezentace praxí na oboru obchodní akademie

Ve dnech 10. a 11. 6. 2019 proběhly na oboru obchodní akademie prezentace praxí žáků 3. ročníků.
Během 20. 5. – 31. 5. 2019 byli žáci 3. ročníků na praxi ve zvolené organizaci. Úkolem každého žáka je vytvořit prezentaci o firmě a své činnosti v ní. Před 3 člennou komisí a svými spolužáky pak prezentují práce, které vykonávali během praxe a hodnotí klady a zápory praxe pro jejich další studium.

foto foto foto foto foto EXKURZE DO RAKOUSKA

Ve dnech 5. 6. - 6. 6. 2019 jsme společně navštívili rakouský hospic v Melku a nemocnici v Gmündu. V hospicu NÖ Pflege- und Berteuungszentrum MELK nás přivítal pan ředitel Josef Schachinger a vedoucí ošetřovatelské péče Thomas Mössner-Schuster. Na úvod nám řekli důležité informace o hospicu, jeho chodu a následně nás provedli po jeho areálu. Hospic působil velice příjemně a měl moderní vybavení, které se v Česku nachází zřídka. Ošetřovatelská péče je zde na vysoké úrovni a snaží se vytvořit to nejpříjemnější prostředí pro pacienty a všechny zaměstnance.
Po prohlídce hospicu jsme vyrazili do města Melk, kde jsme mohli vidět zdejší klášter, historické město a spoustu dalších památek. Poté jsme se přesunuli na ubytovnu v Kremži, která je necelou hodinu od Melku.
Ve čtvrtek jsme jeli do nemocnice Landesklinikum GMÜND, kde nás podáním ruky přivítal ekonomický ředitel Karl Binder. Po přivítání nás v prezentaci seznámil s historií nemocnice a s projektem, který měl podpořit spolupráci s Českou republikou. Po přednášce jsme si prošli velkou část nemocnice, například oddělení patologie, chirurgie a interny. Během prohlídky jsme měli možnost potkat i dva české lékaře, kteří byli velice spokojeni s chodem nemocnice a milým personálem.  Po prohlídce nás čekalo chutné pohoštění a následná cesta domů.
Tato exkurze pro nás byla přínosná, dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací ohledně zdravotnictví v Rakousku a byli jsme překvapeni sympatickým personálem ve zdravotnických zařízeních. Při dorozumívání v německém jazyce nám pomohla paní učitelka Vorálková a Marta, bez kterých by to šlo těžko.
Děkujeme paní zástupkyni Marii Říhové a třídním učitelkám Daně Tůmové a Haně Vorálkové za umožnění výjezdu mimo Českou republiku. Doufáme, že dostaneme ještě příležitost takhle vycestovat.
Za celý druhý ročník
Jolana Kotrčová, 2ZAA
foto foto foto foto Státní zkouška z psaní na klávesnici na Obchodní akademii

34 studentů Obchodní akademie (studenti 2OA, 2OB a 3OA) konalo v úterý 4. června 2019 státní zkoušku z psaní na klávesnici.
Obchodní akademie nabízí svým studentům možnost složit tuto zkoušku přímo na škole pod dohledem zkušebního komisaře. Studenti získají všechny potřebné dovednosti pro složení této zkoušky během studia v předmětu písemná a elektronická komunikace. Zkouška se skládá z opisu předloženého textu (rychlost nejméně 200 čistých úhozů za minutu při přesnosti nejméně 99,50 %) a z normalizovaného vypracování dvou různých písemností, a to obchodního dopisu a tabulky, podle zadaných dispozic. Uchazeč musí úspěšně vykonat obě části zkoušky.
Věříme, že studenti vykonali státní zkoušku úspěšně a do svého profesního života mohou vstoupit s dalším cenným dokumentem, který prokazuje jejich dovednosti získané v průběhu studia na naší škole.
Talenti 1. ročníků

Dne 28. května proběhl na Obchodní akademii v Jihlavě již 18. ročník soutěže Talenti 1. ročníků - ZAV Jihlava. Roli garanta opět přijala Helena Zaviačičová, mistryně světa v psaní všemi deseti, držitelka světového rekordu, který činí 928 čistých úhozů za minutu.
Oproti dřívějším rokům se veškeré soutěžní disciplíny přesunuly do jednoho soutěžního dne. 10 středních škol z České republiky vyslalo do soutěžního klání celkem 40 studentů.
První soutěžní disciplínou byla korektura textu. Největší připravenost ukázala studentka z Telče Markéta Svobodová. K naší velké radosti 2. a 3. místo obsadili domácí soutěžící: Aleš Stejskal a Lucie Zavřelová.
Druhou soutěžní disciplínou byla minutová cvičení. Vítězství si díky skvělým výkonům zajistil pražský student z OA Heroldovy sady Patrik Hába. Nejlepším jihlavským soutěžícím byl na 6. místě Aleš Stejskal.
Tradiční náplní byly tři desetiminutové opisy s různou penalizací (10, 50, 100) za každou neopravenou chybu. Po součtu jednotlivých opisů mohly být vyhlášeny výsledky kombinace: 1. Patrik Hába (OA Heroldovy sady, Praha), 2. Natalie Shtepan Strömblad (OA Hovorčovická, Praha) a 3. Markéta Svobodová (GOB a SOŠ Telč). Z domácích závodníků si nejlépe vedl Aleš Stejskal, který skončil na 7. místě. Do prestižní desítky se ještě vešla Terezie Laštovičková.
Soutěž družstev ovládli studenti z OA Hovorčovická, Praha.

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto Stáž v Humenném – projekt Erasmus+

V termínu 29.4. – 19.5. se žákyně 2. ročníku oboru kadeřník Monika Vitková, Zuzana Svobodová a Barbora Mezerová zúčastnily odborné stáže v partnerské škole v Humenném. Ve zdejší kadeřnické provozovně pracovaly pod dohledem učitelek a to zejména na tvorbě společenského účesu. Kromě těchto aktivit absolvovaly i spoustu volnočasových akcí, např. výlet do Košic, jízdu na koni a na čtyřkolkách, závody off-roadů. Díky této stáži získaly mnoho nových odborných a životních zkušeností, kamarádů a kontaktů, které, věříme, uplatní i ve svém dalším profesním i osobním životě.
foto foto foto MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY V GRAFICKÝCH PŘEDMĚTECH

Ve dnech 14. a 15. května 2019 se do Ostravy sjeli nejlepší písaři z celé České republiky, aby se spolu utkali ve 4 disciplínách (psaní na klávesnici, korektura textu, wordprocessing a záznam mluveného slova). Soutěžící byli na mistrovství nominováni na základě úspěchu v krajských soutěžích. Obchodní akademii reprezentovala v korektuře textu studentka 3. ročníku Mirka Nevosadová, která obsadila skvělé 6. místo.
Děkujeme za vzornou reprezentaci školy a blahopřejeme.
foto Dopravní soutěže na DM

Již pátým rokem žáci domova mládeže absolvují soutěže s dopravní tématikou. Řeší dopravní situace z pohledu chodce, cyklisty i řidiče automobilu, poznávají dopravní značky. I přes to, že obrázkové testy a dopravní značky jsou zaměřené pro žáky základních škol, vyskytlo se tam mnoho chyb. No nic, zkusíme to opět příští rok.
Ale i tak odměny dostala všechna děvčata. Dle vyhodnocení a stanovení pořadí vítězů, si mohla vybrat z cen, které poskytla Krajská koordinátorka pro BESIP. Byly to reflexní tašky, reflexní placky, samonavíjecí pásky, reflexní šněrovadla, samolepky, omalovánky, klíčenky a další. Také byly i sladkosti.
Po předání cen si žákyně i žáci mohli vyzkoušet různé typy tzv. opileckých brýlí. Brýle simulovaly požití alkoholu do 2,5 promile v nočních hodinách, extrémní únavu v ranních hodinách po práci v noci, další brýle simulovaly požití drog a další opilost do 0,6 promile. Žáci  s těmito brýlemi procházeli trasou, kde byl slalom mezi kužely, překročení překážky a přímý úsek, vyznačený páskou. Některým se dařilo, některým vůbec, každopádně si vyzkoušeli situace, které člověk může zažít  nejen při chůzi, ale někteří lidé v tomto stavu sednou i za volant.
foto foto foto foto foto foto Soutěž první pomoci v rakouském Neulendgbachu.

Dne 11.5.2019 jsme se zúčastnili soutěže v první pomoci v rakouském městě Neulengbach. Čekalo na nás 7 stanovišť, kde jsme měli možnost si ověřit naše znalosti a dovednosti získané ve výuce první pomoci. Naším kapitánem byl jediný mužský zástupce Denis Zeman (2ZAA) a jeho tým se skládal z Klárky Benešové (2ZAA), Jolči Kotrčové (2ZAA), Niky Buřilové (2ZAB), Míši Jurkové (2ZAB) a Zdenči Votavové (2ZAB). Na každém stanovišti jsme byli velice úspěšní. Usuzujeme tak z kladného hodnocení naší práce rozhodčími. Samozřejmě byly i chyby vzniklé naší nervozitou a odlišným přístupem rakouského Červeného kříže. U každého stanoviště mohl kapitán konzultovat odlišnosti a obhajovat naše postupy. Nabyli jsme hodně zážitků a dojmů z této akce a jsme rádi, že jsme se jí mohli zúčastnit. Speciálně chceme poděkovat paní učitelce Haně Vorálkové za tlumočení a bezpečnou dopravu. Také chceme poděkovat paní učitelce Daně Tůmové za odbornou přípravu a podporu při soutěži. Nejdůležitější však byla týmová práce a komunikace, která zde nechyběla, a to je základ. Prostě: „JEDEN TÝM, JEDEN CÍL!"
foto foto foto foto Soutěž prezentačních dovedností

Ve čtvrtek 9. 5. 2019 probíhal v prostorách Karolíny Světlé další ročník soutěže prezentačních dovedností. Počet soutěžících výrazně převyšoval předchozí ročníky.  Zúčastnilo se na 70 soutěžících. Své dovednosti poměřovali v devíti kategoriích s následujícími výsledky.

Kategorie 1. místo 2. místo 3. místo
 EKONOM Václavková Daniela Wiesner Kamil Boudná Pavlína, Seemannová Kateřina
 ZDRAVOTNÍK Hroch Vít,  Zeman Denis Urbánek Marek Synecký Jan
 ODBORNÍK VE SLUŽBÁCH Šoula Vojtěch Krobová Dominika Dvořák Tomáš
 PŘÍRODA KOLEM NÁS Němec Michal Klíma Ondřej, Báťa Matěj Kruntorád Jan
 ČLOVĚK VE SPOLEČNOSTI Novák Michal  
 MŮJ KONÍČEK Banková Terezie Mičiník Šimon 
 ANGLICKÝ JAZYK Čermáková Anna Linhartová Barbora Šebková Aneta
 OSTATNÍ JAZYKY Brunová Petra Martenková Tereza, Novotná Lucie Pokorná Eliška
 UČEBNÍ OBORY Rychtecká Lucie Koláčková Ludmila Kopecká Nikola

Kompletní fotogalerie: ZDE


foto foto foto foto Poznávací exkurze - Lidice

Dne 24. dubna 2019 se studenti 2OA a 1OA vydali poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté.
Studenti exkurzi zahájili v lidické galerii, kde byl připraven program „Lidice – kronika jedné vesnice“. Poté studenti společně s průvodcem prošli Růžovým sadem k sousoší dvaaosmdesáti zavražděných lidických dětí od akademické sochařky Marie Uchytilové. Další zastávkou byl společný hrob lidických mužů, základy Horákova statku, základy kostela a školy. Exkurze byla zakončena v muzeu s multimediální expozicí.
foto foto foto Stáž studentek OA v Geře

V rámci programu Erasmus+ se i v letošním roce zúčastnila trojice studentek obchodní akademie (Eliška Svárovská, Michaela Šaňková a Adéla Zachová z 3OB)třítýdenního pobytu v německé Geře.  Stáž probíhala ve dnech 24. 3. – 12. 4. 2019 v partnerské škole – Staatliche Berufsbildende Schule Wirtschaft/Verwaltung Gera. Žákyně se každý den zúčastňovaly výuky v jedné třídě, která měla obdobné zaměření jako jejich mateřská škola. Kromě studijních povinností měly možnost poznávat samotné město Geru a okolí. Navštívily Lipsko a Drážďany, místní zoologickou zahradu, Hofwiesenpark a knihovnu. Byly také pozvány na divadelní představení  -Shakespearova Othella v angličtině a na besedu s mladou poslankyní Bundestagu. Několik prvních dní jim s organizací a komunikací s vedením školy pomáhala paní učitelka Irena Burešová, ale po zbytek pobytu si musely už poradit samy.
foto foto foto Čistá Vysočina počtvrté

Již čtvrtým rokem se žáci a vychovatelé připojili k akci vyhlášené Krajem Vysočina. V blízkém okolí domova mládeže, cyklostezky, v parku i na městském nádraží jsme uklidili opravdu velké množství odpadků.
Žáci dostali jako poděkování upečené výrobky z našeho kroužku vaření. Všichni jsme měli dobrý pocit, že jsme opět mohli přispět ke zlepšení životního prostředí. Přestože by
se mohlo zdát, že naše snažení je marné, nevzdáváme se a věříme, že jednou bude líp!

Vychovatelky DM
foto foto foto foto foto Poznávací zájezd do Londýna

Ve dnech 6.- 10.4. se 42 studentů obchodní akademie vydalo na poznávací zájezd „ Londýn – královské město na Temži“. Po náročné téměř dvacetihodinové  cestě autobusem přes Německo, Belgii a Francii výprava v neděli ráno dorazila do výchozí  londýnské čtvrti  Docklands.  Následovaly 3 dny prohlídek  pamětihodností a zajímavých částí města. Cestování po metropoli probíhalo metrem, doubledeckerem a lodí po řece Temži. Hlavní část poznávacího zájezdu se soustředila na pro turisty  tradičně nejatraktivnější  City of London , Westminster  a Southwark. Opominuty však nebyly ani části jako China Town, Covent Garden, Camden Town, Notting Hill či Greenwich. Studenti si mohli prakticky vyzkoušet svoji  jazykovou vybavenost při pobytu v anglických hostitelských rodinách a při samostatných nákupech. I přes typicky  chladné a často i deštivé anglické počasí byly tyto dny velkým přínosem nejen pro poznání anglické kultury a životního stylu, ale i pro osobní rozvoj maturitního jazyka.

foto foto foto foto foto foto foto foto Florbalistky mají stříbro z republikového finále

Školní florbalový tým se zúčastnil dvoudenního Republikového finále ve florbalu středních škol v Jindřichově Hradci. Vítězky okresního a krajského kola, a také kvalifikace o postup právě na republiku, se neztratily ani mezi šesti nejlepšími družstvy z celé České republiky. Díky svému umění, maximální bojovnosti a vůli po úspěchu, vybojovaly dívky stříbro! Je to historický úspěch florbalu pro naši školu a perspektivní hráčky mají šanci na podobné úspěchy i v dalších letech.
Oporami byly Kateřina Seemanová a Pavlína Boudná, které dohromady nastřílely deset branek, skvěle nás držela gólmanka Daniela Václavková. I všechny ostatní florbalistky nechaly na palubovce krásné sportovní haly maximum.
Součástí turnaje byla i krátká prohlídka historických památek Jindřichova Hradce, takže sportovní zážitek doprovodil zážitek kulturní.
Holky děkujeme za vzornou reprezentaci!
Sestava:
Václavková Daniela, Seemanová Kateřina, Boudná Pavlína, Ficová Pavlína, Vídenská Natálie, Dvořáková Veronika, Pejcharová Dana, Zelingerová Lenka, Andrejčinová Aneta, Cempírková Nicol, Karlíková Tereza.
foto foto foto Fiktivní firma - Certifikáty CEFIF

Fiktivní firma, která splní kritéria stanovená Centrem fiktivních firem (CEFIF) Praha, může požádat o udělení Certifikátu o práci ve fiktivní firmě. Tento certifikát nedostanou všichni žáci, ale je určen jenom těm nejlepším (zhruba jedné čtvrtině žáků.) Mezi hlavní podmínky patří zejména splnění všech svých povinností k úřadům a pojišťovnám CEFIF, registrace k platbě DPH, účast na veletrhu fiktivních firem a samozřejmě práce žáka během roku.

V letošním školním roce obdrželi certifikát 4 studenti z firmy Trefa, s. r. o. (třída 4OA.) Výběr byl o to těžší, protože se ve firmě sešli schopní a pracovití „zaměstnanci.“
foto foto foto foto Žáci OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava poobědvali s americkým velvyslancem

Velvyslanec USA Stephen King s doprovodem navštívil v pondělí 15. dubna Jihlavu. V rámci jednodenní návštěvy na Vysočině jednal na jihlavském magistrátu a také se setkal s panem hejtmanem i s celou Radou Kraje Vysočina.
Čas od 11 do 13 hodin věnoval americký velvyslanec návštěvě školy OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava v ulici Karoliny Světlé. „Debatoval s žáky např. na téma Fulbrightovy nadace a podpory výuky formou rodilých mluvčích,“ Z této nadace působil na škole americký lektor ve školním roce 2017/2018. Dalšími tématy pak byly možnosti studia ve Spojených státech. Dostalo se však také na zajímavosti USA, ČR i na osobní zážitky či záliby pana velvyslance. Tato témata zpracovali žáci a učitelé formou komponované vyučovací hodiny, se kterou vydatně pomáhali všichni zástupci americké ambasády.

Velvyslanec Stephen King na škole služeb také poobědval společně s kantory a vybranými žáky z úseku Obchodní akademie. Jak vysvětluje Fasora, oběd s velvyslancem byl netradiční formou odměny především pro ty žáky, kteří řeší různé projekty nebo zkoušky, popř. aktivně zažili rodilé mluvčí z USA „na vlastní kůži“. Další odměnou pro naše žáky je pozvání do US centra v Praze, jehož ředitelem je právě Doug Morrow, který se také pondělního setkání na OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava účastnil.
Oběd tradičně připravili žáci školy pod vedením učitelů odborného výcviku, kteří jsou zapojeni v různých gastroprojektech. Na závěr pak žáci oboru kuchař – číšník předali všem kolegům z delegace drobnou pozornost ve formě tradičního sladkého pečiva z Vysočiny. Před nedávnem škola už obdobně přivítala velvyslankyni Mexika v ČR.
„Jako ředitel školy jsem velice rád za tyto možnosti prezentace jak školy, tak i jednotlivých oborů, Vždy je to o vzájemné spolupráci a koordinaci mezi jednotlivými úseky, aby všichni měli možnost předvést to nejlepší ze svých schopností a dovedností. Děkuji všem za takovou podporu.“

Zdroj: Jihlavské listy, Deník, OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava.

Odkaz na školní časopis: ZDE

Tiskové zprávy:

Kraj Vysočina: ZDE

Vysočina-news: ZDE

Pelhřimovský deník: ZDE


foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto 11.4.2019 Sportovec Kraje Vysočina

Anketu Sportovec  Kraje Vysočina vyhlašuje Kraj Vysočina společně s Českou unií sportu. Vyhlášení výsledků ankety Sportovec Kraje Vysočina letos hostil Pelhřimov. Slavnostní večer předání titulů Sportovec Kraje Vysočina byl tematicky zasazen do plážového prostředí areálu Beachwell Pelhřimov. Naše škola OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava se ujala závěrečného rautu pro všechny přítomné. Přípravy byly složitější , ale vše jsme zvládli na výbornou. Poděkování patří učitelům odborného výcviku obor kuchař- číšník a žákům, kteří se na přípravě podíleli.
foto foto foto foto foto Odborná stáž v německém Mutlangenu

Ve dnech 7.4. - 12. 4. 2019 jsme se zúčastnili odborné stáže v německém Mutlangenu na klinice Staufeklinikum (projekt „Společná péče o zdraví je naše motivace XIII“ realizovaný za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti).
V neděli po příjezdu jsme se seznámili s okolím a prošli jsme si městečko Mutlangen. V pondělí nás  přivítali zástupci partnerské školy a kliniky, seznámili jsme se se studenty, kteří přijedou do Jihlavy letos v červnu. Ve škole si zástupci spolku Iglauer Sprachinsel připravili krátkou přednášku k tématu odsunu jihlavských Němců na konci 2. světové války. Vypůjčení uniformy, návštěva oddělení, na kterých jsme absolvovali odbornou praxi, exkurze k tématu uvolňovacích technik a prohlídka paliativního oddělení – to už je jen nástin pondělních aktivit.
V dalších dnech jsme byli na klinice na praxi – chirurgie, gynekologie, interna, onkologie – na všech těchto odděleních nás zapojili do každodenních aktivit.
Nesmíme opomenout i prohlídku měst Stuttgart a Schwäbisch Gmünd, setkání s německými studenty i vyučujícími a exkurzi na porodnickém oddělení, urgentu a rehabilitačním oddělení. A k tomu všemu jsme si ještě procvičili cizí jazyk v běžném životě i v odborném směru.

Pobyt jsme si všichni moc užili a děkujeme všem, kteří nám ho umožnili.

7 žáků 3. ročníku oboru Zdravotnický asistent
foto foto foto foto Celostátní soutěž Prodavač 2019 – 4.4.2019 Ústí nad Labem

Ve čtvrtek 4.4.2019 se žáci naší školy z oboru prodavač pod vedením p. učitelky Mgr. Bulantové zúčastnili celostátní a vlastně jediné existující soutěže pro žáky tohoto oboru konané v Ústí nad Labem. Během ní museli prokázat spoustu dovedností např. při balení zákusku, rozpoznávání vzorků potravin, v paměťovém testu, odhadu hmotnosti zboží a vážení na přesnost, ale i v testech zaměřených na obchodní provoz, ekonomiku či cizí jazyk. Konkurence byla obrovská, soutěže se zúčastnilo 20 škol a 69 soutěžících ze všech koutů republiky. Premiérová účast našich žáků se náramně vydařila. Žák 1. ročníku Marek Caha porazil svých 28 rivalů a svoji kategorii ovládl s vysokým bodovým náskokem před ostatními, žákyně Michaela Bartoňová a Nikola Švehlová se ve své kategorii umístily ve druhé polovině startovního pole. K výsledkům gratulujeme a děkujeme za příkladnou reprezentaci školy! 
foto foto foto 3.místo na Národním finále a postup na „Republiku“

Velkého úspěchu dosáhla naše děvčata- florbalistky v měsíci březnu. Nejprve  20. 3. úspěšně zvládla kvalifikaci a vítězstvím nad Brnem 3:2 a Chocní 4:1 si vybojovala právo účasti na Republikovém finále středních škol ve florbale v Jindřichově Hradci, kterého se ve dnech 15. – 16. dubna zúčastní 6 nejlepších družstev z celé republiky.
Druhý den ve stejném složení vyrazila do Brna na národní finále, kde obhajovala loňské druhé místo. Ve skupině nejprve porazila Karvinou 8:2, další dvě utkání se jim již tolik nedařilo a prohrála s Jičínem semifinále. Zde se utkala s loňským vítězem z Jičína, utkání se jim nepovedlo a porážka znamenala souboj o 3.místo, ve kterém přesvědčivě porazila děvčata z Olomouce 7:1 a získala zaslouženě bronzové medaile. Navíc Kateřina Seemannová byla vyhlášena nejužitečnější hráčkou turnaje a stala se členkou Allstars týmu.
Sestava: Kateřina Seemannová,Pavlína Boudná,LenkaZelingerová,Pavlína Ficová,Natálie Vídeňská, tereza Lancová,Nicol Cempírková, Aneta  Andrejčinová,Veronika Dvořáková, Nela Šefčíková, Dana Pejcharová,Tereza Karlíková (chyběla Daniela Václavková).
foto foto foto foto foto Junior Lingua

Dne 4. 4. 2019 se konal na Obchodní akademii a Hotelové škole v Třebíči již 15. ročník jazykové soutěže učňovské mládeže. Soutěžilo se jako každým rokem v anglickém a německém jazyce, přičemž anglického klání se zúčastnilo téměř třikrát více učňů než německého. Naši školu reprezentovaly dvě žákyně druhého ročníku kadeřnic, Vendula Šmirausová a Leona Schusterová a vedly si velice dobře. V celkovém hodnocení písemné a ústní části, které se skládaly z poslechu, gramatického testu,  popisu obrázku a situačního rozhovoru, obsadily pěkné 9. a 11. místo. z celkového počtu osmnácti soutěžících.

 


Poznávací exkurze - Osvětim

V úterý 2. dubna 2019 odjelo 28 studentů Obchodní akademie a 20 studenti Střední zdravotnické školy na poznávací exkurzi do Osvětimi. Prohlídka začala v táboře Auschwitz I. Studenti prošli vstupní bránou s nápisem „Arbeit macht frei“. Podívali se do obytných bloků, kde slyšeli o životě vězňů, transportech, selekci a jejich denním režimu. Od profesionálního průvodce se dozvěděli vše o funkci táborů smrti a nelidském zacházení s vězni. Studenti viděli, v jakých podmínkách vězni žili a pracovali.  Poté se studenti přesunuli do většího tábora Auschwitz-Birkenau.
Ve čtvrtek 4. dubna stejnou poznávací exkurzi podniklo dalších 55 studentů Obchodní akademie.
foto foto foto foto foto Veletrh FIF 2019

I v letošním roce se studenti IV. ročníku oboru Obchodní akademie v rámci předmětu fiktivní firma zúčastnili již 25. ročníku Mezinárodního veletrhu fiktivních firem, který se konal ve dnech 20. – 22. 3. 2019 v Praze na Výstavišti v Holešovicích.
Veletrh fiktivních firem je prestižní záležitostí, nad kterou převzalo záštitu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, primátor hlavního města Prahy a podporuje ho řada sponzorů.
Veletrhu se zúčastnilo 123 fiktivních firem z ČR i ze zahraničí (např. Rakousko, Belgie, Lucembursko, Bulharsko, Itálie, Slovensko, Německo, Rusko a Rumunsko).
V rámci veletrhu se uskutečnily různé soutěže. Štěpán Feke se umístil na pěkném 3. místě v doplňkovém bonusu Nejčistší hlas k soutěži „90 vteřin ve výtahu.“
Školu reprezentovala fiktivní firma třídy IV. B Trefa, s. r. o., která obchoduje s cukrovinkami a nápoji. Pracuje v ní 16 zaměstnanců.
foto foto foto foto foto Ocenění MOSTY 2018

V letošním roce byla OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava nominována na cenu Mosty 2018. Jedná se o ocenění, které uděluje Národní rada osob se zdravotním postižením. Během ledna nominační komise vybrala finalisty pro čtyři kategorie. Do první kategorie – instituce veřejné zprávy – byla zařazena i naše škola. A to za dlouhodobý přínos v oblasti vzdělávání osob s poruchou autistického spektra.

Slavnostní večer se konal 28. března 2019 v Třebíči. Hlavní patronkou slavnostního ceremoniálu byla paní Livia Klausová. Dále se předávání ocenění zúčastnily významné osobnosti veřejného a společenského života Kraje Vysočina i celé České republiky. Večerem provázel a velmi příjemnou atmosféru svým projevem již tradičně udržoval pan Aleš Cibulka.

Věřím, že pro zástupce naší školy i partnery z Integračního centra Sasov to byl jedinečný zážitek. Ředitel školy v rámci udílení cen obdržel pamětní diplom právě za přístup školy k žákům se zdravotním handicapem. Poděkování patří všem kolegům, kteří pomáhají u nás ve škole začleňovat žáky do běžného života a nad rámec svých povinností nezištně tyto žáky podporují. Díky za spolupráci patří i kolegům z Integračního centra Sasov, kteří mají největší podíl na letošní nominaci pro udílení cen MOSTY 2018.

Libor Fasora, ředitel školy


foto foto foto foto foto Krajské kolo soutěže v grafických disciplínách

Dne 26. března 2019 se v Třebíči uskutečnilo krajské kolo soutěže v grafických disciplínách. Soutěže se zúčastnili studenti z 8 středních škol Kraje Vysočina.
Soutěžilo se ve třech disciplínách, a to psaní na klávesnici, korektura textu a wordprocessing.
Naši školu reprezentovali 3 studenti Obchodní akademie, a to Markéta Kovářů ze třídy 2OA, Mirka Nevosadová a Matyáš Vaněk ze třídy 3OA.
Ve všech disciplínách se nejvíce dařilo Mirce Nevosadové, která v korektuře textu a wordprocessingu odsadila 2. místo a v opisu textu 5. místo.
Uvidíme, jestli některý z výkonů bude Mirce stačit na postup na mistrovství republiky, které se letos uskuteční v květnu v Ostravě.
foto foto foto foto Soutěž ve stlaní lůžek v Třebíči

Dne 20. března 2019 jsme se zúčastnily soutěže, která byla zaměřena kromě stlaní lůžek i na učivo ošetřovatelství a somatologie. Soutěžily družstva žáků z prvních ročníků všech zdravotnických škol Kraje Vysočina, my jsme se zúčastnily ve složení: Kateřina Kalinová, Kateřina Kočková a Veronika Persy.
Z první disciplíny jsme moc dobré pocity neměly. Bylo to povlékání postelí bez pacienta. V druhé disciplíně povlékala Kateřina Kočková a Veronika Persy lůžko potřísněné biologickým materiálem a s nespolupracujícím pacientem, děvčata byla hodnocena kladně za dobrý postup a komunikaci. Třetí a poslední disciplínou byl vědomostní kvíz. V něm se nám dařilo. Uhodly jsme všechny otázky, i ty nejzáludnější. Před obědem byla hra, už mimo soutěž, kde jsme měly poznat historické zdravotnické pomůcky. U této hry jsme se dost nasmály a pobavily.
Po obědě bylo vyhlášení výsledků. Celkově se jihlavská zdravotnická škola umístila na druhém místě. V jednotlivcích Veronika Persy získala první místo a Kateřina Kalinová druhé.
V závěru bychom chtěly poděkovat paní učitelce Podhrázské a Říhové za psychickou podporu a bezpečnou dopravu.
Děkujeme!
K.Kočková, V.Persy obě PS1A a K. Kalinová PS1B
foto foto foto foto foto Vezeme se dál na vítězné vlně Enersol

21. 3. – 22. 3. 2019 se v Pardubicích otevřely dveře auly místní univerzity pro studenty středních škol z celé republiky. Na půdě chemicko-technologické fakulty bylo možné zhlédnout prezentace čtyřiceti nejlepších projektů s ekologickou tématikou, které vytvořili žáci středních škol. Celostátní soutěž  ENERSOL 2019 přinesla již tradičně dobré nápady. Porota hodnotila jak odbornost prací, tak samotnou prezentaci. Za naši školu přijel do Pardubic představit svůj projekt Jakub Benda z oboru Řízení sportu. Dobrodružná naučná „EKO - HRA“ s názvem Výprava za vodními zdroji přinesla Jakubovi vítězství v kategorii Enersol a popularizace.  Ocenění patří i Eriku Kocourovi, který na projektu spolupracoval. Na fotografii přebírá Jakub zlatý pohár z rukou místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky, Mgr. Miluše Horské.

foto Soutěž v ošetřovatelství – 21. 3. 2019 – Praha, SZŠ Ruská

Téma letošní soutěže bylo Rehabilitační ošetřovatelství. Já jsem si vybrala Dechová cvičení. Na prezentaci jsem si vylosovala číslo 1. Okamžitě se dostavila nervozita, ale v duchu jsem si říkala, že to budu mít alespoň dřív za sebou. Svoje znalosti jsem prodala dobře, se záludnými otázkami poroty jsem si ne vždy věděla rady.
Poté jsem přešla na praktickou část. Kazuistika popisovala 70letou pacientku, která měla sádrový obvaz na pravé noze a jiné vedlejší problémy. Mým úkolem bylo stanovit ošetřovatelské diagnózy, přiložit pacientce kompresivní punčochu na levou nohu a projít se s ní za pomocí francouzských holí. Na úvod jsem zvládla hygienickou dezinfekci rukou i ověření identity pacientky pomocí identifikačního náramku. S pacientkou jsem komunikovala, úkol jsem bez větších zaváhání splnila. Menší problémy jsem měla s navlékáním kompresivní punčochy a zodpovězením doplňujících otázek.
S pí uč. Marešovou jsme pak sledovaly a porovnávaly prezentace ostatních soutěžících. V odpoledních hodinách bylo vyhlášení výsledků. Z 16 zúčastněných škol jsem obsadila pěkné 8. místo. Jsem ráda, že jsem se soutěže zúčastnila a tím načerpala cenné zkušenosti.
Tereza Pálková, 3ZA
foto foto Mistrovství Dolního Rakouska v St. Pöltenu – 18.3.2019

Jako již tradičně, tak i letos se žáci naší školy zúčastnili Mistrovství Dolního Rakouska v kadeřnické tvorbě. Tentokrát nás reprezentovali žáci 2. ročníku Lucie Bratršovská a Jiří Kiessling, oba v kategorii Účes nevěsty. A jako již tradičně jsme neodjížděli s prázdnou, ale s druhým a třetím místem! Soutěžícím, modelkám a učitelkám, které přípravu zajišťovaly, patří náš velký dík.
foto foto 2.kolo školní soutěže v psaní na klávesnici

V průběhu měsíce února se studenti prvních třech ročníků Obchodní akademie zúčastnili školní soutěže v psaní na klávesnici. Studenti opisovali zadaný text 10 minut, za chybu následovala penalizace 10 úhozů.
V prvním ročníku nejlépe opis zvládl Aleš Stejskal s výkonem 262,2 čistých úhozů/min. (0 chyb).
V druhém ročníku si vítězství vybojovala Markéta Kovářů s výkonem 271,8 čistých úhozů/min (1 chyba).
Ve třetím ročníku předvedl nejlepší opis Šimon Vopelka (313,0 čistých úhozů/min.; 5 chyb). Vítězům blahopřejeme.
Výsledky soutěžících současně posloužily k porovnání jednotlivých tříd v rámci ročníku – 1OB o pouhý bod porazila 1OA, 2OA zvítězila nad 2OB a 3OA si zajistila prvenství před 3OB.
Úspěšní studenti budou reprezentovat školu na krajské soutěži, která se letos uskuteční 26. března 2019 na OA a HŠ Třebíč.
foto Juniorské mistrovství – INTERBEAUTY PRAGUE, WORLD OF BEAUTY & SPA PRAHA – veletrhy kosmetiky, kadeřnictví a nehtového designu.

V sobotu 16.3. se v areálu PVA Letňany v Praze konalo finálové kolo soutěže juniorů v kategoriích účesová tvorba, make up, body art a nail art s tématem Moulin Rouge. Z postupového kola v Lanškrouně se do něj probovaly i naše žákyně Kateřina Chlubnová a Viktorie Doležalová a modelkami Jolanou Opatrnou a Nikolou Švehlovou. Časové období jednoho měsíce, který dělil obě soutěže, věnovaly žákyně usilovné přípravě a ta se bohatě vyplatila. Za účasti věhlasné poroty, kterou vedl Pavel Bauer – v současnosti asi nejznámější osoba kosmetické a vizážistické branže u nás, zaznamenala děvčata famózní úspěch a obě obsadila shodně první místa ve svých kategoriích a naprosto po právu si vychutnala ovace zcela zaplněného hlediště. Jim a všem těm, kdo jim pomáhal s přípravou, moc gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.
foto foto foto foto foto Mistrovství republiky v kadeřnických a kosmetických činnostech – Harmonie 2019

Ve čtvrtek 14.3. proběhlo v prostorách BVV v Brně mistrovství republiky v kadeřnických a kosmetických dovednostech Harmonie 2019. Žáci naší školy se jej zúčastnili v kategoriích účesová tvorba, pánský střih a nail art. V této kategorii obsadila Adéla Nistorová krásné 3. místo, v kategorii účesová tvorba „uteklo“ pódiové umístění Nikol Dobrkovské o pouhé dva body. Další zástupci školy Patrik Klusáček a Barbora Lihartová skončili v polovině, resp. dolní polovině výsledkové listiny. Letošní konkurence byla obrovská, gratulujeme k dosaženým výsledkům žákům i učitelkám, které je připravovaly.
foto foto foto Pracovní jednání zástupců Asociace hotelů a restaurací (AHR), škol a krajů – gastronomie

V úterý 12.3. proběhlo v naší škole jednání zástupců AHR, krajských samospráv a školských zařízení tří krajů – Vysočiny, Hradeckého a Jihomoravského kraje. Na jednání byl zástupci Kraje Vysočina představen projekt gastroakademie. Hovořilo se také o možnostech podpory talentovaných žáků v oblasti gastronomie od všech zúčastněných stran.
foto Psychologická soutěž

Ve středu 27.2.2019 jsme se vydaly tj. Tina Pangrácová, Kateřina Sekničková, Jolana Dobrovolná a Tereza Peltánová z naší zdravky do Havlíčkova Brodu, abychom zabodovaly v psychologické soutěži. Krajské kolo této prezentační soutěže se již tradičně odehrávalo na zdejší SZŠ a VOŠZ. Vítězné body jsme nezískaly. V soutěži jsme nepropadly a naše výkony byly na velmi slušné úrovni. Vítězkou, mezi dalšími soutěžícími z Třebíče a Žďáru nad Sázavou, byla po zásluze Jana B. z hostující školy. Letošní téma “Síla okamžiku“ plně odpovídalo jejímu osobnímu zážitku. Jana nám v emočně nabitém příběhu přiblížila, jak zachránila mladého hasiče. Byla přítomna na hasičských závodech a přímo před ní tento soutěžící muž zkolaboval – byl v bezvědomí a nedýchal. Díky její rychle poskytnuté resuscitaci nezemřel.
Závěrem lze konstatovat, že bychom si všichni měli uvědomovat důležitost i běžných okamžiků dne. Protože může být poslední.
Žákyně SZŠ a VOŠZ + PhDr. K.Emmerová
foto Lyžařský kurz OA v Peci pod Sněžkou

V polovině února se žáci druhého ročníku Obchodní akademie zúčastnili lyžařského kurzu. V průběhu čtyř dnů sjezdového lyžování, snowboardingu a běžecké výpravy na Černou horu nás provázela výborná kvalita a dostatek sněhu a příjemné ubytování s dobrým jídlem na Lesní boudě. Zpestřením kurzu byla beseda se členem Horské služby Krkonoše.
foto foto foto foto Zlato z krajské soutěže Enersol

V pátek 15. února 2019 se v kongresovém sále Krajského úřadu Kraje Vysočina v Jihlavě konal další ročník soutěže Enersol.  Na něm se, se svými nápady a inovacemi v oblasti environmentálního vzdělávání, představili žáci zejména technicky zaměřených oborů středních škol. O to více si ceníme toho, že i na naší škole se najdou mladí lidé, kteří dokáží toto téma prezentovat na vysoké úrovni. Studenti Jakub Benda a Erik Kocour z oboru Řízení sportu soutěžili se svým  projektem Výprava za vodními zdroji, který navázal na dlouholetou spolupráci s učiteli a žáky základních škol. Porota ocenila nejen výběr tématu – reakci na letošní sucho, formu dobrodružné hry pro ZŠ, ale také výbornou prezentaci Jakuba Bendy. Studenti OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava si tak z páteční krajské soutěže odnesli zlaté medaile v kategorii Enersol a popularizace. Ceny vítězům předal hokejový internacionál Milan Chalupa.

Tisková zpráva Kraje Vysočina: ZDE


foto Pokračujeme dále s klienty ICS

Při akcích s  Integrovaným centrem Sasov poznáváme postupně další nové klienty, kteří se zapojují do vaření. Tentokrát si Lenka připravila pizza koláč, Denisa mrkvovou polévku a Martin koláč s ovocem. Výraznou pomocí přispívají již „stálé“ pomocnice Adélka Lukášková a Martina Šibůrková z DM, za což jim velmi děkujeme. A že se všem dílo daří, dokládáme fotografiemi.
Vychovatelky DM
foto foto foto foto foto